Blockchain to nowego typu rozproszone repozytorium danych, które służy do rejestracji transakcji, płatności lub zapisów księgowych, zakodowanych za pomocą algorytmów kryptograficznych. “Blockchain staje się – używając najprostszej analogii – współczesnym notariuszem każdego dokumentu, który przesyłamy. A to sprawia, że zastosowań może mieć miliony, czy to w niewielkiej fabryce, czy w międzynarodowej korporacji” – mówi Grzegorz Gołda, Dyrektor Sprzedaży z Cloudware Polska.
O idei i zastosowaniach technologii blockchain przeczytasz więcej na portalu Blockchainbiz.pl
Dzięki technologii blockchain można usprawnić wiele istniejących procesów biznesowych w różnych branżach, co pozwala zaoszczędzić czas, pieniądze i zmniejszyć ryzyko. Nic dziwnego, że słowo „blockchain” szybko wchodzi do słownika ekspertów w bardzo różnych branżach. Wielkość rynku związanego z tą technologią – według szacunków firmy Statista – ocenia się w tej chwili na ok. 550 mln dolarów, z możliwością pięciokrotnego wzrostu w ciągu następnych 4 lat. IBM potwierdza ten trend zarówno w skali globalnej, jak i w Polsce. Realizacja ponad 400 projektów wykorzystujących to narzędzie udowadnia potencjał rozwojowy rynku. Rozwiązanie to wdrażane jest m.in. na serwerach IBM Power Systems, które oprócz gwarancji niezawodności cechuje także szybkość działania. Procesor POWER9 w pełni wykorzystuje możliwości akceleratorów GPU, dzięki czemu działa szybciej i zapewnia cztery razy większą przepustowość niż procesor POWER8.
Czym jest blockchain i jako powstaje łańcuch bloków
Technologia łańcucha bloków (ang. blockchain) służy do przechowywania i przesyłania informacji o transakcjach zawartych w Internecie. Dane ułożone są w postaci następujących po sobie bloków, wzajemnie powiązanych. Do tego każdy segment posiada informację o innych częściach łańcucha. Taka budowa sprawia, że każda nieuprawniona ingerencja w rejestr jest natychmiast wychwytywana i łańcuch się zrywa.
Dodatkowym zabezpieczeniem są narzędzia kryptograficzne. “Cenną wartością dodaną łańcucha bloków jest bardzo zaawansowana kryptografia i klucze eliptyczne, które w tej chwili, z użyciem istniejącego sprzętu, są nie do złamania. Zatem system daje zabezpieczenie pod kątem hakerskim, ale też pod kątem przypadkowych i nieuprawnionych zmian, które w innych technologiach mogą się dokonać” – tłumaczy Grzegorz Gołda z Cloudware Polska.
Dzięki łańcuchom blockchain ich użytkownicy mogą potwierdzić wzajemnie swoją tożsamość, a następnie wymienić takie dobra jak pieniądze, akcje, obligacje, własność intelektualną, punkty lojalnościowe i wszystko inne, co tylko ma dla nich wartość. Jeśli strony transakcji nie znają się lub sobie nie ufają, mogą zaufać technologii, która tym samym eliminuje potrzebę pośredników. A to pozwala zaoszczędzić czas i obniżyć koszty.
Jedną z najważniejszych cech budowy łańcucha bloków jest brak centralnego ośrodka i regulatora. Eksperci Cloudware Polska podkreślają, że jest to klucz do szybkości i niezawodności narzędzia, bo każdy węzeł w sieci (czyli każdy podmiot, który jest członkiem transakcji czy jakiejś wymiany) ma własną kopię rejestru. “Zatem nawet jeżeli ktoś zacznie zmieniać coś w swojej kopii, to będzie niezgodne z całą resztą i taka ingerencja szybko wyjdzie na jaw. Dzięki temu wzrasta zaufanie między stronami transakcji. Bo nie ma sytuacji, w której jeden podmiot dominuje i ma wszystko, a reszta na przykład tylko korzysta z danych. W efekcie nawet mała firma może się zabezpieczyć w starciu z dużą, nie musi się bać, że zostanie oszukana, czy że dane będą przetrzymywane tylko po jednej stronie” – tłumaczy Marcin Sztanderski z Cloudware Polska.
Blockchain w biznesie – przykłady wdrożeń
Jakie miejsce we współczesnym biznesie zajmuje tematyka łańcucha bloków? Nowe przedsięwzięcia IBM, jak współpraca z globalną firmą logistyczną Maersk w celu obniżenia kosztów administracyjnych transportu drogą morską, pokazują, że blockchain traktowany jest bardzo poważnie przez liderów branżowych. Konsorcjum we.trade, złożone z 9 największych europejskich banków i mające na celu obniżenie kosztów finansowania handlu transgranicznego dla sektora MŚP, wraz z IBM buduje platformę opartą o blockchain. W Polsce blockchain jest już wykorzystywany m.in. do rozwiązania problemu tzw. trwałego nośnika danych w bankowości.
Najłatwiej jest dostrzec korzyści w sytuacji, gdy firma funkcjonuje w sieci różnych dostaw czy zależności. Nieważne, czy zamawia jakieś towary u wielu dostawców, czy też jest małym dostawcą pracującym dla giganta. Dlatego zdaniem ekspertów Cloudware branża logistyczna czy branże zarządzania łańcuchami dostaw, to te segmenty rynku, w których technologia blockchain może bardzo wiele zaoferować. “Rozwiązaniem tym powinny zainteresować się też firmy związane z rynkiem żywnościowym czy przetwórstwem rolno-spożywczym. Gdy mamy wielu poddostawców, jak w przypadku mleka, owoców czy warzyw, łańcuchy zależności transakcyjnych i obiegi dokumentów robią się skomplikowane. Uproszczenie ich i uwiarygodnienie w systemie blockchain daje więc bardzo szybko korzyści biznesowe” – mówi Marcin Sztanderski.
Blockchain w twojej firmie – to wcale nie jest trudne
Co ważne, zastosowanie w firmie rozwiązań z wykorzystaniem technologii blockchain nie jest skomplikowane i nie wymaga rozbudowanego zespołu ekspertów z zakresu informatyki. Wystarczy zainwestować np. w narzędzie IBM Blockchain Platform, które pozwala zbudować sieć blockchain w prywatnym środowisku zwirtualizowanym, tworzyć i chronić zasoby cyfrowe, a także projektować aplikacje testowe do wymiany handlowej w sieciach autoryzowanych. “Najlepiej jest zrobić to na sprzęcie IBM Power, który oferuje ogromną moc obliczeniową i daje nam stabilność działania całego systemu” – tłumaczy Grzegorz Gołda.
Rozwiązania IBM Power Systems, pozwalające tworzyć bezawaryjną infrastrukturę lokalną, ulokowały się na pierwszym miejscu w rankingu niezawodności ITIC. Najnowsza odsłona serwerów tej serii – POWER9 – to ultraszybkie urządzenia, których możliwości przejawiają się w wyższej wydajności wspieranych rozwiązań. Procesory POWER9 (zbudowane z myślą o erze zdominowanej przez technologię sztucznej inteligencji) zapewniają nawet 5 – 6 razy wyższą przepustowość we/wy i obsługę dwukrotnie większej liczby wątków niż konkurencyjne serwery.
Urządzenia IBM zbudowane są tak, aby sprostać najcięższym zadaniom w dziedzinie przetwarzania danych — od obsługi współczesnych aplikacji o newralgicznym znaczeniu, przez tworzenie rozbudowanych i skomplikowanych sieci blockchain, po wdrażanie nowej generacji sztucznej inteligencji.
Więcej informacji o tym, czym jest blockchain i jak w praktyce wykorzystać tę technologię, można znaleźć na portalu Blockchainbiz.pl oraz w zamieszczonym tam materiale White Paper.