BiznesRynek

Blockchain podstawą nowej platformy do handlu ropą naftową

Przed kilkoma dniami oficjalnie uruchomiono stworzoną z myślą o handlu ropą naftową wydobywaną na Morzu Północnym platformę handlową Vakt. Jej start przyciągnął uwagę obserwatorów z całego świata – jest to jedna z pierwszych platform tego typu, korzystająca z technologii Blockchain na potrzeby zawierania i rejestrowania transakcji.

Blockchain podstawą nowej platformy do handlu ropą naftową

Blockchain od dawna wymieniany jest jako jedno z rozwiązań, które może zrewolucjonizować funkcjonowanie najróżniejszych systemów transakcyjnych i sprzedażowych. W szczególności dotyczy to tych rozwiązań, w których kluczowe jest błyskawiczne rejestrowanie transakcji oraz przechowywanie danych o nich w maksymalnie łatwo dostępnych rejestrach. Z uwagi na wysoką stabilność, transparentność oraz odporność na manipulację, wiele firm planujących uruchomienie lub modernizację systemów transakcyjnych eksperymentuje właśnie z łańcuchem bloków. Platforma Vakt jest jedną z pierwszych platform transakcyjnych dla firm z sektora naftowego.

Platforma Vakt powstała w 2017 roku, jako wspólne przedsięwzięcie firm zaangażowanych w wydobycie ropy na Morzu Północnym (BP oraz Royal Dutch Shell), a także przedsiębiorstw z branży finansowej (ABN Amro, ING, Societe Generale), energetycznej (Equinor, Mercuria Energy Group) oraz handlowej i inwestycyjnej (Koch Supply and Trading, Gunvor Group). W pierwszej fazie dostępności nowej platformy tylko one mogą wykorzystywać Vakt na potrzeby transakcji kupna-sprzedaży ropą crude, docelowo jednak dostęp do niej będą mieli wszyscy zainteresowani – ma ona zostać otwarta dla innych firm w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Inicjatorzy projektu tłumaczą, że platforma Vakt uprości i zautomatyzuje proces, który do tej pory był wyjątkowo skomplikowany i czasochłonny, a na dodatek generował ogromne ilości dokumentacji. Efektem wykorzystania technologii Blockchain ma być więc m.in. ułatwienie w nawiązywaniu współpracy w sektorze naftowym, a także usprawnienie obsługi transakcji na rynku paliw kopalnych. Dodatkowo nowa platforma ma pozwolić wszystkim zaangażowanym stronom na zwiększenie rentowności m.in. poprzez minimalizowanie kosztów związanych z obsługą transakcji.

Firmy zaangażowane w projekt zapowiedziały już także, że Vakt ma zostać docelowo powiązany z uruchomioną niedawno genewską platformą handlową komgo, która działać ma w podobnym modelu, ale obsługiwać znacznie szersze spektrum transakcji. W pierwszej fazie Vakt będzie obsługiwać wyłącznie transakcje sprzedaży/kupna ropy z Morza Północnego – ale w przyszłym roku jej „zasięg” obejmie również ropę z rurociągów w USA oraz Europie.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *