InfrastrukturaRynek
Cisco łączy rozwiązania SD-WAN z systemami bezpieczeństwa
Podczas konferencji Cisco Partner Summit w Las Vegas sieciowy gigant zapowiedział, że zamierza scalić swoje rozwiązania z zakresu cyberbezpieczeństwa oraz definiowanych programowo sieci rozległych (SD-WAN). Przedstawiciele Cisco zapowiadają, że dzięki tej operacji ich klienci firmy będą mogli szybciej i pewniej zarządzać rozwiązaniami z dziedziny chmury.
W komunikacie prasowym zapowiadający zmiany firma wyjaśnia, że koncept sieci rozległych (WAN) jest obecnie w fazie intensywnej transformacji. „Dziś przedsiębiorstwa przechowują swoje aplikacje w środowisku multicloud, łączącym chmurę publiczną, prywatną i oprogramowanie w modelu SaaS. Zmienił się również sposób, w jaki pracujemy. Obowiązki zawodowe wykonujemy nie tylko z biura, ale również kawiarni czy lotniska. Obecnie firmy polegają na sieci, która zapewnia użytkownikom dostęp do krytycznych z perspektywy biznesu aplikacji. Efektem tego jest Cloud Edge – nowe połączenie rozwiązań sieciowych i cyberbezpieczeństwa” – czytamy w oświadczeniu.
Przedstawiciele Cisco tłumaczą, że do tej pory użytkownicy korzystający z rozwiązań SD-WAN byli zmuszeni do priorytetowego traktowania jednego z dwóch aspektów korzystania z aplikacji – mogli zapewnić sobie albo wysoki komfort wykorzystania zasobów sieciowych, albo ich najwyższy poziom bezpieczeństwa. Odpowiedzią na ten problem ma być pomysł na scalenie różnych usług i umożliwienie klientom wdrażania systemów cyberbezpieczeństwa Cisco wszędzie tam gdzie są one niezbędne, niezależnie od typu środowiska sieciowego – od infrastruktury umieszczonej w siedzibie organizacji, po chmurę.
„Rozwój technologii i rozproszone zasoby Cloud Edge gwałtownie zmieniają architekturę sieci i rozwiązań z zakresu cyberbezpieczeństwa. Dziś każde urządzenie składające się na sieć rozległą musi definiowane programowo i odpowiednio zabezpieczone. SD-WAN firmy Cisco pozwala klientom zapewnić najwyższy poziom przepustowości sieci i cyberbezpieczeństwa. Dzięki temu wprowadzamy klientów do świata nowego biznesu, w którym mogą uwolnić moc która drzemie w chmurze – szybciej i redukując ryzyko” – wyjaśnia Scott Harrell, starszy wiceprezes i dyrektor generalny działu Enterprise Networking w Cisco.
W założeniu, rozwiązania Cisco SD-WAN mają pozwalać na efektywne rozwiązywanie większości typowych problemów działów IT – firma szczegółowo wskazuje zresztą, jakie konkretnie funkcjonalności SD-WAN uważa za kluczowe. Na liście tej znalazły się:
• Połączenie rozwiązań z zakresu cyberbezpieczeństwa z SD-WAN (częścią Cisco SD-WAN są od teraz zarówno rozwiązań monitorujących działanie aplikacji biznesowych, jak i systemy służące do wykrywania i zapobiegania włamaniom czy filtrowania adresów URL).
• Uproszczenie wdrożenia rozwiązań bezpieczeństwa chmury (zintegrowanie Cisco SD-WAN z Cisco Umbrella blokować ma złośliwe przekierowania jeszcze przed nawiązaniem połączenia).
• Doświadczenie aplikacyjne (chodzi tu np. o usprawnioną współpracę z aplikacjami Office 365 – m.in. poprzez automatyczne wykrywanie najbliższej geograficznie chmury MS, co pozwalać na zwiększenie wydajności nawet 40%).
• Otwarte i programowalne (Cisco SD-WAN oferuje otwarte API, pozwalające na współpracę z zewnętrznymi aplikacjami i tworzenie nowych usług).
• Nowa infrastruktura SD-WAN (oferta Cisco w zakresie rozwiązań SD-WAN jest wspierana przez marki Viptelę i Meraki – będące częścią Cisco; firma zaprezentowała też dwa nowe routery ISR – 1111X-8P oraz 4461.
• Usługa szybkiego uruchomienia (nowa usługa SD-WAN Quick Start ma znacznie uprościć wdrażanie Cisco SD-WAN).
• Prosty zakup i zarządzanie (uproszony model licencyjny)