Branża ITRynek

Czy Broadcom i TSMC przejmą Intela?

Jak wskazują anonimowe źródła Wall Street Journal, rywale firmy Intel – Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. (TSMC) oraz Broadcom – rozważają transakcję zakupu amerykańskiej ikony produkcji chipów.

Czy Broadcom i TSMC przejmą Intela?

Według nieoficjalnych doniesień, kierownictwo Broadcom uważnie analizuje działalność Intela w zakresie projektowania oraz marketingu chipów. Firma omówiła już potencjalną ofertę ze swoimi doradcami, ale prawdopodobnie przystąpi do niej tylko wtedy, gdy znajdzie partnera do działalności produkcyjnej Intela. Przypomnijmy, że całkiem niedawno Broadcom przejął firmę VMware.

Z kolei TSMC – największy na świecie kontraktowy producent półprzewodników, m.in. dla firmy NVIDIA – analizuje przejęcie całości lub tylko części biznesu amerykańskiego koncernu. Spółka miał już rzekomo badać sytuację większości fabryk chipów Intela.

Co ciekawe, według ustaleń Bloomberga, Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. rozważa przejęcie pakietu kontrolnego w fabrykach Intel Corp. na prośbę urzędników administracji Donalda Trumpa. Amerykański prezydent chce bowiem pobudzić krajową produkcję i utrzymać wiodącą pozycję USA w kluczowych technologiach. Nie jest natomiast jasne, czy Intel byłby otwarty na taką transakcję. Rozmowy są na bardzo wczesnym etapie, a dokładna struktura potencjalnego partnerstwa nie została jeszcze ustalona.

Jak informuje źródło Bloomberga, TSMC miałoby w pełni obsługiwać amerykańskie fabryki półprzewodników Intela. Pozwoliłoby to również rozwiać obawy związane z pogarszającą się kondycją finansową koncernu, która zmusiła firmę do redukcji zatrudnienia i ograniczenia planów globalnej ekspansji – m.in. w Polsce.

Jak jednak stwierdził anonimowy urzędnik Białego Domu, Donald Trump raczej nie poprze zagranicznego podmiotu obsługującego fabryki Intela – wskazał Reuters. Zarówno Intel jak i TSMC, odmawiają komentarzy w tej sprawie.

Z kolei według informacji przekazanych przez The New York Times, możliwe jest również utworzenie konsorcjum przez potencjalnych nabywców zainteresowanych kupnem Intela. Miałyby je stworzyć firmy półprzewodnikowe oraz fundusze private equity.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *