Rynek
Czy funkcjonalność BlackBerry zawita do urządzeń mobilnych Apple?
Priorytetowym kierunkiem rozwoju oferty BlackBerry staje się oprogramowanie wspierające zarządzanie urządzeniami mobilnymi, a także rozwiązania oparte na globalnej infrastrukturze koncernu. Zakup spółki wyspecjalizowanej w rozwiązaniach przeznaczonych głównie dla urządzeń Apple pozwala sądzić, że technologie BlackBerry staną się dostępne na iPadach i iPhone`ach. Kiedy?
Koncern BlackBerry systematycznie inwestuje w rozwój warstwy aplikacyjnej. Rozwija też usługi – m.in. oparte na globalnej infrastrukturze telekomunikacyjnej usługi pozwalające na zabezpieczenie połączeń głosowych i transmisji danych. Te same, z którymi kanadyjski koncern kojarzony był za czasów terminali takich jak BlackBerry Curve, czy BlackBerry Bold. O zamiarze otwarcia infrastruktury kanadyjskiej firmy na urządzenia innych producentów mówiło się już kilka lat temu. Z nieoficjalnych informacji wynika, że w 2012 roku brak porozumienia w tej kwestii doprowadził do poważnych zmian w kierownictwie firmy znanej jeszcze jako Research In Motion.
Funkcjonalność rozwiązań Good Technology ma zostać włączona do zintegrowanej platformy BlackBerry, która – jak mówi John Chen, dyrektor generalny koncernu – trafi na rynek najwcześniej za rok.
Ostatnie działania władz koncernu BlackBerry jednoznacznie dowodzą, że niewypałem okazała się ogłoszona w 2012 roku strategia zakładająca podbój rynku konsumenckiego. BlackBerry miał skupić się na rozwoju oferty dla rynku konsumenckiego. Wprowadzone wówczas zmiany doprowadziły m.in. do ograniczenia liczby urządzeń koncernu wyposażonych w jeden z symboli BlackBerry – klasyczną klawiaturę. Urządzenia kanadyjskiej firmy już kilka lat temu wyposażono w – zyskujące dziś popularność – funkcje pozwalające na oddzielenie, zapisanych w pamięci urządzenia zasobów firmowych i prywatnych. Dyrektorem kreatywnym firmy – na mniej niż rok – została nawet piosenkarka Alicia Keys. W dużej mierze miała ona odpowiadać m.in. za rozwój aplikacji i kolejnych generacji urządzeń mobilnych BlackBerry.
Teraz Blackberry – obok nowych urządzeń – inwestuje przede wszystkim w rozwój możliwości oferowanego oprogramowania dla biznesu. Potwierdzają się tym samym wcześniejsze zapowiedzi dotyczące zamiaru wprowadzenia na rynek, niezależnego od warstwy sprzętowej, rozwiązania pozwalającego użytkownikom urządzeń mobilnych opartych na innych niż BlackBerry platformach systemowych na skorzystanie z bezpiecznych usług transmisji opartych na globalnej infrastrukturze kanadyjskiego koncernu.
O zamiarze otwarcia infrastruktury kanadyjskiej firmy na urządzenia innych producentów mówiło się już kilka lat temu. Brak porozumienia w tej kwestii doprowadził do poważnych zmian w kierownictwie firmy znanej jeszcze jako Research In Motion.
W rozwoju oprogramowania BlackBerry pomóc ma zapowiedziany na początku września zamiar przejęcia wyspecjalizowanej w rozwiązaniach firmy Good Technology. Dzięki wartej niemal 0,5 mld USD transakcji BlackBerry zyska nowe rozwiązania wspierające zarządzanie zróżnicowanymi urządzeniami mobilnymi w warunkach korporacyjnych. Co ważne, spółka, która stanie się częścią BlackBerry dotąd rozwijała m.in. oprogramowanie przeznaczone dla urządzeń marki Apple. Być może oznacza to, że zakup amerykańskiej spółki ma na celu wzmocnienie oferty BlackBerry właśnie w obszarze rozwiązań przeznaczonych dla platformy mobilnej Apple.
Wedle zapowiedzi BlackBerry zamierza rozwijać główne rozwiązania firmy Good Technology jako samodzielne produkty. Ich funkcjonalność ma zostać jednak włączona do zintegrowanej platformy BlackBerry, która – jak mówi John Chen, dyrektor generalny koncernu – trafi na rynek najwcześniej za rok. Nieoficjalnie mówi się też, że BlackBerry wykorzysta przejęte od rywala technologie do rozszerzenia funkcjonalności własnych narzędzi w obszarze zarządzania urządzeniami tworzącymi Internet Rzeczy, a także – urządzeniami typu wearable. Warto dodać, że kanadyjska firma od lat konkurowała z amerykańskim Good Technology. W przeszłości obie firmy oskarżały się też o wzajemne naruszenie praw patentowych.
Równolegle BlackBerry – także w drodze przejęć – rozszerza ofertę usług. W ciągu minionego roku firma kupiła spółki Movirtu, Secusmart oraz Watchbox. Pierwsza z nich oferowała technologie pozwalające na przypisanie wielu numerów telefonicznych do jednego urządzenia, zaś dwie pozostałe – specjalizowały się w rozwiązaniach z zakresu bezpieczeństwa oraz szyfrowania danych. Przykładowo, z rozwiązań szyfrowania pamięci oraz połączeń głosowych Secusmart korzysta m.in. niemiecki rząd.