CIOPolecane tematy

Czy Google Chromebook wreszcie będzie miał swoją szansę w biznesie?

W czerwcu minęły dwa lata od premiery urządzenia, o którym mówiono, że szybko zastąpi klasyczne komputery osobiste. Do tej pory urządzenia rodziny Chromebook nie dość, że nie zastąpiły komputerów PC, ani tabletów, to nie zdobyły nawet istotnego udziału w rynku. Analitycy twierdzą jednak, że zaprojektowany pod kątem uruchamiania aplikacji działających w chmurze komputer idealnie wpasowuje się w nowe potrzeby przedsiębiorstw. Dlaczego?

Wbrew zapowiedziom sprzed dwóch lat Google Chromebook nie zrewolucjonizował sposobu korzystania z komputerów osobistych – na pewno nie w takim stopniu, w jakim uczyniły to tablety wyposażone w ekrany dotykowe. Z kwietniowych analiz firmy NetMarketShare wynika, że obecnie ruch internetowy generowany przez użytkowników komputerów opartych na systemie Chrome OS nie przekracza 1% w skali świata. Świadczy to o niskiej popularności komputerów, których idea bardzo mocno bazuje właśnie na komunikacji internetowej i to mimo tego, że – według informacji ze witryny Google – obecnie w ramach linii Chromebook oferowanych jest pięć różnych komputerów. O skali tej inicjatywy Google świadczy fakt, że komputery Chromebook produkują obecnie koncerny takie jak: Samsung, Acer, czy HP.

Wnioski płynące z nowej analizy firmy Forrester Research pozwalają jednak sądzić, że komputery rodziny Google Chromebook mogą stanowić rozwiązanie niektórych problemów, z którymi radzić muszą sobie działy informatyczne firmy firm. Analitycy jasno podkreślają jednak, że tego typu rozwiązania nie zastąpią typowych komputerów, czy tabletów. Chromebooki mogą wypełnić niszę powstającą wobec nowych wyzwań stawianych przed zespołami IT oraz powszechnym już dążeniem do mobilności, szeroko zakrojonej pracy zespołowej i elastyczności narzędzi wspierających procesy biznesowe.

Analitycy Forrester Reseach twierdzą, że wdrożenie komputerów Chromebook jako stacji roboczych pozwoli odciążyć zespoły IT od typowych zadań związanych z instalowaniem oprogramowania i zarządzaniem licencjami na poszczególnych stanowiskach, a także przyczyni się do zwiększenia elastyczności całej organizacji informatycznej. Ma to być w pewnym sensie rozszerzenie idei wirtualizacji komputerów klasy desktop. Innym zastosowaniem ma być użycie komputerów Chromebook jako – bardzo prostych w konfiguracji i utrzymaniu – kiosków informacyjnych w przedsiębiorstwach.

Czy Google Chromebook wreszcie będzie miał swoją szansę w biznesie?

Eksperci twierdzą ponadto, że wiele firm jest już gotowych do pełnego wdrożenia usieciowionego modelu dostępu do oprogramowania – także na komputerach desktop. Taki model zakłada ograniczenie do minimum warstwy oprogramowania działającej na komputerze. Cechą charakterystyczną urządzeń rodziny Chromebook jest fakt, że sam komputer dysponuje jedynie oprogramowaniem niezbędnym do uruchomienia aplikacji w modelu cloud. W tym kontekście wykorzystanie chmury obliczeniowej ma pozwolić na skierowanie specjalistów IT do nowych zadań.

Według analityków Forrester Research za popularyzacją takich urządzeń w zastosowaniach biznesowych przemawiać ma również stopniowe dojrzewanie usług oferowanych w modelu cloud. Przykładem mają być m.in. nowe rozwiązania wspierające bezpieczeństwo danych oraz pracę zespołową.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *