InfrastrukturaBiznesPolecane tematy

Dane i AI naturalną potrzebą biznesu

Patronat medialny

Jednym z gości tegorocznej konferencji HPE GreenLake Day – zorganizowanej przez HPE Polska – był Sune Baastrup, wiceprezes i dyrektor ds. IT w Danfoss. Opowiadał on o strategii firmy, wyzwaniach dynamicznego rozwoju i skali wykorzystania nowych technologii w swojej organizacji.

Dane i AI naturalną potrzebą biznesu
Źródło: HPE; fot. Marysia Zawada

Duński Danfoss korzysta w bardzo szerokim zakresie ze stosu technologii HPE. Działając na skalę globalną firma ta specjalizuje się dziś w rozwiązaniach m.in. dla chłodnictwa, klimatyzacji, ogrzewnictwa, dystrybucji wody, energetyki, systemów kanalizacyjnych oraz przemysłu i motoryzacji. Firma wytwarza także silniki, układy elektroniczne i oprogramowanie. Jednocześnie Danfoss dużą wagę przykłada do kwestii zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialności za środowisko naturalne. Firma posiada obecnie kilkadziesiąt fabryk zlokalizowanych na całym świecie, w tym zakład w Grodzisku Mazowieckim.

Klient i partner w rozwoju nowoczesnej infrastruktury

Co ciekawe, Danfoss jest nie tylko kluczowym klientem, ale także globalnym partnerem HPE. Koncern na szeroką skalę wykorzystuje chmurę HPE GreenLake, a jednocześnie – wspólnie z HPE – rozwija rozwiązania w obszarze efektywnego odprowadzania ciepła z modułowych centrów danych.

„Jako globalna firma jeszcze kilka lat temu mieliśmy do czynienia z bardziej statycznymi wyzwaniami dotyczącymi np. efektywności łańcuchów dostaw. Dziś te zagadnienia zmieniają się dużo szybciej, a kolejne wyzwania wzajemnie się nakładają i mają różną skalę w poszczególnych częściach świata. Z naszej perspektywy kluczowego znaczenia nabiera zatem możliwość szybkiego reagowania i efektywnego zarządzania tymi zmianami” – mówił Sune Baastrup.

Według niego, w takich realiach kluczowego znaczenia nabiera posiadanie odpowiednich kompetencji, zespołów i właściwych partnerów. Istotne jest bowiem przemyślenie strategii biznesowej, ale też modyfikacja architektury IT. „Strategia IT to dziś także strategia rozwoju biznesu. Współpraca z odpowiednimi dostawcami pozwala skutecznie zaadresować i sprawnie funkcjonować w takich realiach” – dodaje CIO Grupy Danfoss.

Nadążać za potrzebami klientów

Jego zdaniem, kluczowe znaczenie dla wyboru HPE jako wieloletniego partnera i dostawcy technologii miała nie tylko szerokość oferty, ale także otwartość, przejrzystość i szczerość w relacjach z klientami. „Znajdujemy się dziś na etapie szybkiego wzrostu. Chcemy mieć partnera, który za nami nadąży i zrozumie nasze potrzeby. Jesteśmy dużą organizacją, ale nie chcemy specjalizować się w sieciach czy zarządzaniu obciążeniami, współpracujemy z najlepszymi wszędzie tam, gdzie nie jest to nasz core biznes” – podkreślał Sune Baastrup.

Warto dodać, że firma Danfoss systematycznie stawia na rozwój infrastruktury IT w modelu hybrydowym, a także rozwija zasoby IT na tzw. brzegu sieci. Przetwarzanie brzegowe (Edge Computing) ma bowiem pozwalać m.in. na zwiększenie efektywności analizy i wykorzystania danych m.in. w procesach związanych z obsługą produkcji i w ramach globalnej organizacji.

Konieczne podejście hybrydowe i infrastruktura na brzegu sieci

„Korzystamy z możliwości chmury obliczeniowej, ale oferta hyperskalerów nie w pełni odpowiada naszym potrzebom. Jesteśmy przekonani, że powinniśmy posiadać własne centra danych w bezpośrednim sąsiedztwie naszych zakładów produkcyjnych. Rozwiązania HPE dobrze wpisały się w ten pomysł” – mówił wiceprezes Danfoss. „Doceniam otwartość zespołu HPE na dialog w zakresie architektury infrastruktury brzegowej i efektywny model wsparcia” – dodał.

Sune Baastrup podkreślał również wysoki poziom dojrzałości oferty HPE GreenLake, a także uniwersalność infrastruktury dostępnej w ramach tego modelu. „HPE GreenLake łączy to, co najlepsze w świecie infrastruktury lokalnej i publicznej chmury obliczeniowej. Wiele organizacji posiada własne serwerownie i nie może z nich zrezygnować z wielu powodów. Może jednak wykorzystać ofertę HPE, aby uzyskać najważniejsze korzyści typowe dla oferty hyperskalerów, w tym skalowalność i łatwość obsługi” – mówił. „HPE GreenLake to unikalna propozycja z taką dojrzałością i wsparciem od zasobów typu bare metal, po rozwiązania dedykowane dla chmury” – dodał Sune Baastrup.

Realne wyzwania nie tylko w AI

Strategia rozwoju firmy Danfoss – a także powiązane z nią plany dotyczące infrastruktury IT – uwzględnia też wykorzystanie algorytmów AI. Sztuczna inteligencja ma stanowić wsparcie rozwoju zarówno w kontekście poprawy efektywności i zwinności działania, jak również we wzmocnieniu konkurencyjności.

„Stawiamy na bardziej inteligentne podejście do rozwiązań, które oferujemy. Przykładowo, jeśli w kontekście zarządzania sieciami ciepłowniczymi skorelować dane pogodowe i prognozy z możliwościami wstępnego ogrzania sieci, to w niektórych przypadkach, za sprawą AI, możliwe jest zmniejszenie zużycia energii nawet o 20%” – mówi Sune Baastrup.

Optymalizacji gospodarowania energią cieplną dotyczy też jeden z obszarów współpracy firm Danfoss i HPE. „Potrzebujemy AI do rozwiązywania poważnych problemów dzisiejszego świata, ale musimy pamiętać, że infrastruktura AI zużywa ogromne ilości energii i wytwarza ciepło. Większość centrów danych tymczasem w ogromnym stopniu marnotrawi energię cieplną. To ogromny problem” – podkreślił wiceprezes Danfoss. „Dlatego, wspólnie z HPE stworzyliśmy bezobsługową i bardziej wydajną od większości dostępnych na rynku rozwiązań technologię chłodzenia dla modułowych centrów danych. Mamy też rozwiązania pozwalające wykorzystać ciepło generowane przez infrastrukturę data center do zasilania sieci ciepłowniczych” – podsumował.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *