InfrastrukturaBranża ITRynek
Data4 oficjalnie otworzył pierwsze centrum danych w Polsce
Nowe centrum danych Data4 powstało w Jawczycach k. Warszawy. Ośrodek dysponuje mocą 8 MW. Docelowo na terenie budowanego przez Data4 kampusu powstaną 4 obiekty o łącznej mocy 60 MW i powierzchni czynnej rzędu 15 tys. m.kw. Łączny koszt inwestycji sięgnie miliarda złotych.
Uruchomienie polskiego kampusu Data4 stanowi kolejny etap strategicznego rozwoju infrastruktury francuskiego koncernu. Inwestycje Grupy Data4 mają z kolei odpowiadać rosnącym potrzebom rynku w obszarze usług data center. Wzrost popytu na usługi data center w Polsce dodatkowo napędzają zmiany regulacyjne na rynkach regionu FLAP-D (Frankfurt, Londyn, Amsterdam, Paryż i Dublin), w którym zlokalizowana jest obecnie zdecydowana większość europejskich centrów danych. Tymczasem, jak pokazują analizy CBRE, region Warszawy znajduje się w trójce najbardziej perspektywicznych obszarów dla inwestycji w centra danych w Europie.
Na pierwszą lokalizację w Polsce Data4 wybrało podwarszawskich Jawczyce, w gminie Ożarów Mazowiecki. Jak podkreślają przedstawiciele firmy Data4, to właśnie gmina Ożarów Mazowiecki zapewniła m.in. najlepsze możliwości inwestycyjne pod względem długoterminowej rozbudowy kampusu. “Otwarcie kampusu w Warszawie pozwala nam realizować ambicje pozostania wiodącym paneuropejskim graczem w sektorze centrów danych. Dostrzegając potrzeby hostingu w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, Polska była dla Data4 oczywistym rynkiem do dalszego rozwoju. Znaczenie regionu warszawskiego w sektorze centrów danych szybko rośnie i wkrótce może być równie ważne jak Włochy czy Hiszpania” — mówi Olivier Micheli, prezes Data4 Group.
Według niego, decyzji o uruchomieniu nowej inwestycji Grupy Data4 sprzyja m.in. rozwój polskiej gospodarki, dogodne warunki inwestycji, strategiczna lokalizacja w centrum Europy, ale też rosnące lokalne zapotrzebowanie na usługi centrów danych. Duże znaczenie ma mieć także wysoki poziom kompetencji polskich specjalistów – i rosnąca popularność polskiego rynku jako lokalizacji dla inwestycji realizowanych przez dostawców technologii z całego świata. Nie bez znaczenia mają być także relacje gospodarcze Polski i Francji. “Inwestycja w Polsce to dla nas nie tylko wejście na nowy rynek, ale także wzmocnienie pozycji w kraju, który jest dla nas bardzo istotny. Uruchamiając centrum danych w Polsce wchodzimy największy rynek data center w Europie Środkowo-Wschodniej i zyskujemy nowe możliwości świadczenia usług dla całego regionu” – podkreśla Olivier Micheli. Jednocześnie, jego zdaniem, inwestycja w Polsce dowodzi skali i dynamiki inwestycji realizowanych przez Grupę Data4.
Poza Polską, Data4 posiada obecnie 31 centra przetwarzania danych. Są one zlokalizowane we Francji, Włoszech, Hiszpanii, Luksemburgu, a wkrótce także w Niemczech. Co więcej, firma dysponuje gruntami i rezerwami mocy pozwalającymi na szybką realizację kolejnych inwestycji – analogicznie, jak jest to zapowiadane w kontekście polskiego kampusu. Pierwsze prace związane z budową drugiego data center firmy Data4 pod Warszawą już się rozpoczęły. Powierzchnie pierwszego centrum danych zostaną natomiast niebawem oddane w użytkowanie pierwszym klientom.
“Liczymy, że dalsza realizacja inwestycji, której łączna wartość przekracza 1 mld złotych, pozwoli na lepsze wypełnienie potrzeb polskiego rynku, a my będziemy mogli dalej wspierać naszych klientów w cyfrowej rewolucji” – twierdzi Adam Ponichtera, dyrektor polskiego oddziału Data4. Według niego, skala polskiej inwestycji Data4, a także wysoka dynamika jej realizacji stanowią dowód na wysoką efektywność obranej przez francuski koncern strategii rozwoju “Źródłem naszego sukcesu jest fakt, że w centrum działania zawsze stawiamy potrzeby klientów. Filarem naszej strategii jest też wysoka jakość – zarówno, jeśli chodzi o nasze centra danych, jak i usługi, które świadczymy. Przewagą Data4 jest także wysoka skalowalność, a więc możliwość zaspokojenia potrzeb rozwijających się organizacji biznesowych. Kluczowym fundamentem działalności Data4 jest także zrównoważony rozwój” – dodaje Adam Ponichtera.
Co ważne, w nowym kampusie Data4 zastosowano szereg technologii mających na celu zmniejszenie śladu węglowego centrum danych. Przykładowo, na każdym etapie inwestycji wykorzystywano mieszanki betonowe zoptymalizowane pod kątem obniżenia emisji CO2. W celu zminimalizowania śladu węglowego wynikającego z transportu, wykorzystane do budowy surowce pochodziły z możliwie najbliższych lokalizacji lub zostały przetransportowane koleją. Dodatkowo, pierwsze centrum danych Data4 w Polsce wyposażono m.in. w system chłodzenia z użyciem gorących korytarzy czy brak podniesionej podłogi. Nowe centrum danych – po raz pierwszy w ramach inwestycji realizowanych przez Data4 – wyposażono w instalację chłodniczą wykorzystującą zbudowaną przy wykorzystaniu rur z tworzyw sztucznych. Jest to, zdaniem przedstawicieli Data4, rozwiązanie bardziej efektywne niż klasyczne instalacje wykorzystujące rury stalowe.
Podwarszawskie centrum danych Data4 korzysta też m.in. z rozwiązań zbudowanych w myśl koncepcji free-cooling i free-chilling, a także z nowoczesnych technik nawilżania powietrza i optymalizacji temperatury. Wdrożono także narzędzia pozwalające mierzyć ślad węglowy infrastruktury centrum danych.
“Klienci firmy w Polsce otrzymają do dyspozycji narzędzie Green Dashboard, dzięki któremu mogą monitorować ślad środowiskowy wynajętej infrastruktury i wyposażenia oraz otrzymują gwarancję pochodzenia używanej energii elektrycznej. Dostęp do narzędzi pozwoli im ocenić wpływ infrastruktury IT na środowisko, a finalnie pomoże w prowadzeniu obowiązkowego raportowania ESG” – podkreślają przedstawiciele firmy Data4.