Kochański & Partners opublikowali niedawno raport „Opodatkowanie kryptowalut, NFT i wyzwania w Metaverse”. Jego prezentacji towarzyszyła debata ekspercka z udziałem przedstawicieli biznesu, praktyków rynku nowych technologii, którzy tematami krypto, NFT, Metaverse zajmują się na co dzień oraz prawników – specjalistów cyfrowej ekonomii i podatków. Uczestnicy dyskutowali o tym co zrobić by Polska zatrzymała i przyciągnęła podmioty działające na rynku kryptowalut i NFT.
W debacie, którą poprowadził Łukasz Węgrzyn, partner i szef Praktyki Technologie Kochański & Partners udział wzięli: Paweł Łaskarzewski, Serial Entrepreneur & Web3, Fintech and CBDC Expert, Łukasz Wenskowski, prezes zarządu RQ Wealth Management oraz dr Tomasz Smus, CEO & Founder Blockchain Alliance. Autorów raportu reprezentowała w dyskusji Agata Dziwisz-Moshe, partner i szef Praktyki Prawa Podatkowego oraz Wojciech Śliż, counsel w Praktyce Prawa Podatkowego.
Okazuje się, że obecny stan polskiej legislacji generuje więcej pytań niż odpowiedzi. Jak przyznali eksperci Kochański & Partners, działalność w branży krypto, NFT związana jest z wieloma ryzykami. W takich warunkach trudno jest maksymalnie zabezpieczyć klientów i zapewnić ich, że wypełniają właściwie obowiązki podatkowe, a to oczywiście zniechęca przedsiębiorców.
Dostosować przepisy do realiów technologicznych
Podczas debaty podkreślono przede wszystkim potrzebę dostosowania regulacji podatkowych do realiów technologicznych oraz stworzenia prostego i przejrzystego systemu podatkowego w zakresie prowadzenia działalności oraz dokonywania transakcji na rynku krypto i NFT. Oczekiwany jest system umożliwiający stosowanie się do przepisów podatkowych uczestnikom rynku o różnym poziomie doświadczenia biznesowego.
„Ustawodawca nie ma dostatecznej wiedzy o transakcjach na nowych, technologicznych rynkach. Konsekwencją tego są nieprzemyślane przepisy, a jeszcze częściej kontrowersyjne ich interpretacje. To zdecydowanie zniechęca przedsiębiorców. Paradoksalnie jednak, porównując nasz system do innych legislacji – np. Niemiec, Wielkiej Brytanii czy USA – Polska nie zajmuje złej pozycji, a niektóre regulacje prawne są znacznie korzystniejsze niż regulacje w innych krajach. Na razie więc na tym polu nie wypadamy źle. Niewątpliwie warto natomiast postulować znaczne uproszczenie przepisów dokonywane w dialogu pomiędzy biznesem, a tymi którzy tworzą regulacje. Pytanie jednak, czy do takiego dialogu może dojść?” – zauważyła Agata Dziwisz-Moshe.
Podnieść poziom technologicznej wiedzy ustawodawcy
Uczestnicy debaty zwracali uwagę, iż powinno się dążyć do tego, aby inwestorzy nie byli zmuszeni do ucieczki z Polski do kryptorajów podatkowych. Wprost przeciwnie – należy stworzyć system, który będzie ich zachęcał do pozostania w Polsce. “Aby to osiągnąć konieczne jest stworzenie prostego, spójnego i zrozumiałego dla każdego przedsiębiorcy systemu opodatkowania rynku krypto i NFT. Niewątpliwie pierwszym krokiem do osiągniecia tego celu jest podniesienie poziomu technologicznej wiedzy ustawodawcy, tak aby miał szansę zrozumieć głosy płynące z rynku i stał się równorzędnym partnerem do rozmów o konkretnych rozwiązaniach” – stwierdził Wojciech Śliż.
„Potrzeba jasnych zasad jest bardzo wyraźna. Rynek dojrzewa i rośnie, a co za tym idzie – musimy wiedzieć jak implementować regulacje. To jednocześnie rynek cechujący się ogromnym entuzjazmem i potencjałem, często młodych, przedsiębiorczych, ambitnych ludzi, także programistów, którzy do Polski musieli przenieść się z Ukrainy, by się mogli dalej rozwijać. Taka sytuacja i okazja technologiczna, demograficzna, biznesowa, zaakcentowania swojej roli w świecie nowych technologii zmieniających sposób dystrybucji i transferów cyfrowych, w której znalazła się Polska gospodarka, nie wydarzy się w następnych dekadach. Dzieje się teraz. Trzeba działać na rzecz zwiększenia przewagi konkurencyjności” – dodał dr Tomasz Smus.
Edukować i wyjaśniać
Prelegenci dyskutowali również o tym, że regulator, aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom rynku, potrzebuje nie tylko wiedzy o technologii. Niezbędne będą też konkretne postanowienia, analiza rozwiązań w innych jurysdykcjach, tak aby realnie przybliżyć ustawodawcy pewne rozwiązania, zaproponować konkretne ścieżki regulacyjne.
„Nie chodzi o to, aby zmieniać świat, ale by go edukować, wyjaśniać, na partnerskich zasadach, tak aby regulator mógł spełniać swoją misję, ale też aby przedsiębiorcy, inwestorzy, nie byli w tym poszkodowani, aby znaleźć satysfakcjonujący obie strony kompromis” – podsumował Paweł Łaskarzewski.
W raporcie „Opodatkowanie kryptowalut, NFT i wyzwania w Metaverse” eksperci Kochański & Partners nie tylko podsumowali stan obecny w zakresie polskich przepisów oraz praktyki organów podatkowych, ale też zaprezentowali pożądane przez rynek ścieżki jego regulacji, korespondujące z dynamicznym rozwojem świata wirtualnego. Pełna treść raportu dostępna jest bezpłatnie tu.