CDOAplikacjeProgramowaniePolecane tematy

Deweloperzy doceniają korzyści związane z wykorzystaniem konteneryzacji

Niemal wszyscy deweloperzy zajmujący się rozwojem oprogramowania w dużych firmach pozytywnie oceniają efekty wykorzystania technologii Kubernetes i deklarują chęć zwiększenia skali wykorzystania konteneryzacji. W parze za rosnącą popularnością konteneryzacji idzie też wykorzystanie koncepcji multicloud. Z drugiej strony, powszechne są dziś obawy o bezpieczeństwo środowisk opartych na platformie Kubernetes.

Deweloperzy doceniają korzyści związane z wykorzystaniem konteneryzacji

Zdecydowana większość, bo aż 99% uczestników badania przeprowadzonego na zlecenie VMware twierdzi, że wykorzystanie technologii konteneryzacji przyniosło im wymierne korzyści. Wśród nich wskazywano: lepsze wykorzystanie i wydatkowanie zasobów (59%), uproszczenie procesu aktualizowania lub modernizowania aplikacji (49%) oraz szybszą migrację oprogramowania do chmury obliczeniowej (42%). Wykorzystanie platformy Kubernetes ma także pozwalać na zwiększenie elastyczności aplikacji oraz wydajności pracy programistów, a także – możliwość zwiększenia efektywności wykorzystania usług chmurowych. Co ciekawe, dwóch na trzech ankietowanych specjalistów ds. rozwoju oprogramowania deklaruje, że z rozwiązań kontenerowych korzysta w modelu multi-cloud.

Z opracowanego przez VMware raportu “The State of Kubernetes 2022” wynika ponadto, że w firmach dynamicznie rośnie liczba wdrażanych klastrów Kubernetes. I tak, 29% organizacji posiada ich ponad 50, a prawie połowa (48%) spodziewa się, że liczba obsługiwanych klastrów Kubernetes wzrośnie w najbliższym czasie o ponad 50%. “Ostatnie kilka lat utwierdziło użytkowników w przekonaniu, aby używać Kubernetes jako standardowej platformy w infrastrukturze, w chmurze prywatnej i publicznej, a często w obu. Użycie tej technologii wykracza już poza obszar aplikacji testowych i jest wykorzystywana produkcyjnie” – mówi Andrzej Szymczak, starszy inżynier rozwiązań w VMware. “Trudno jest dziś znaleźć przedsiębiorstwa, które nie planują wdrożenia Kubernetes. Takie upowszechnienie zwiększa zapotrzebowanie na narzędzia do zarządzania Kubernetes, zwłaszcza jeśli chodzi o bezpieczeństwo i wsparcie dla deweloperów. I rzeczywiście, prawie 100% osób biorących udział w naszym badaniu jest zainteresowana narzędziami, które pomogą im w pełni wykorzystać zalety tego środowiska” – dodaje.

Jednocześnie, rosną obawy o bezpieczeństwo środowisk opartych na rozwiązaniach kontenerowych. Analizy VMware pokazują ponadto, że wobec rosnącej skali wykorzystania konteneryzacji na sile przybierają obawy o bezpieczeństwo środowisk opartych na rozwiązaniach kontenerowych – szczególnie tych, uruchomionych w środowiskach multicloud. Rosnąca troska o bezpieczeństwo takich środowisk jest też pochodną wzrostu skali zagrożeń z obszaru cyberbezpieczeństwa. I tak, obawy dotyczące bezpieczeństwa Kubernetes deklaruje aż 97% ankietowanych respondentów. Głównym wyzwaniem jest tu sprostanie wymogom bezpieczeństwa i zgodności w przypadku wdrożeń (59%) oraz utrzymania (47%) środowisk kontenerowych opartych na platformie Kubernetes. Wiele organizacji ma także problemy z pozyskaniem oraz utrzymaniem w swoich zespołach kompetencji niezbędnych do efektywnego wykorzystania potencjału konteneryzacji, szczególnie w obliczu szybkiego rozwoju tej technologii. Aż 95% respondentów deklaruje trudności z wyborem, wdrożeniem i zarządzaniem platformą Kubernetes. Jak podkreślają przedstawiciele VMware, wobec deficytu specjalistycznych kompetencji w wielu organizacjach zapadają decyzje o wykorzystaniu prostszych rozwiązań. Co jednak istotne, zdecydowana większość (97%) ankietowanych deklaruje otwartość na wykorzystanie płatnych usług wsparcia dla istotnych rozwiązań Kubernetes.

Raport “The State of Kubernetes 2022” stanowi podsumowanie wyników badania przeprowadzonego na zlecenie VMware przez firmę Dimensional Research. Badanie ankietowe objęło grupę 776 specjalistów odpowiedzialnych za rozwój oprogramowania i infrastruktury IT w firmach zatrudniających co najmniej tysiąc osób.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *