Rynek
Digitalizacja skraca standardowy obieg dokumentów z 60 dni do nawet 7 sekund
Tak wynika z analizy Spice Solutions, która wskazuje również, iż dzięki cyfryzacji firmy mogą odnotować wzrost wydajności nawet o 273%. Proces wdrażania nowych modeli digitalizacji i zarządzania dokumentami – od księgowości, poprzez kadry, po controlling – będzie napędzało m.in. wprowadzenie Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF), który zacznie obowiązywać od lutego 2026 roku.
Wspomniany KSeF to początek większego procesu, który dzieje się już w setkach zagranicznych i lokalnych przedsiębiorstw. Cyfryzacja procesów to obecnie wymóg, który pozwala kreować lepszą pozycję spółki.
“W przypadku naszych klientów na przestrzeni ostatnich lat udało nam się skrócić proces obiegu informacji z 60 dni do początkowo godziny, później sześciu minut, a dziś do zaledwie siedmiu sekund” – tłumaczy Arkadiusz Szwak, prezes Spice Solutions. “Firmy mierzą się z szerokim wachlarzem wyzwań w sektorze cyfryzacji. Na przykładzie jednego z klientów odnotowaliśmy wzrost ich wydajności o 273% – to zasługa wykorzystania takich elementów jak business inteligence i elektronicznego obiegu dokumentów” – dodaje.
Spice Solutions rozwija kilka systemów – kompatybilnych z innymi programami księgowymi i kadrowymi – związanych właśnie z digitalizacją:
- eCurcuma umożliwia elektroniczny obieg dokumentów – zamówień, faktur, umów i korespondencji;
- eGinger digitalizuje procesy kadrowo-płacowe;
- eSaffron zajmuje się raportowaniem business intelligence;
- eWasabi to system organizacji i nadzoru realizacji projektów,
- eMelissa przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji, weryfikuje wiarygodność kontrahentów, rozliczeń podatkowych i sprawozdań finansowych.
Spółka ma za sobą wiele przykładów udanych wdrożeń. Przykładowo, w jednej z firm przeprowadziła optymalizację 6 osobowego działu księgowości z raportowaniem 90 dniowym – po optymalizacji praca zajmuje 1,5 etatu i raportuje codziennie na bieżąco online w trybie business intelligence. Innym przykładem są zmiany w 36-osobowym, wielooddziałowym dziale księgowości do formy centrum usług księgowych, co pozwoliło zmniejszyć zespół do 17 osób przy zwiększeniu efektywności.
“Duże spółki również mierzą się z istotnymi wyzwaniami. Przykładowo, w firmie produkcyjnej zatrudniającej 1500 osób przyspieszyliśmy proces raportowania z 25. dnia miesiąca na 5. dzień, dzięki pracy 35-osobowego działu księgowości – w tym raportowania, które z kilku miesięcy skrócono do czasu rzeczywistego dzięki systemowi online” – wyjaśnia Arkadiusz Szwak.
Z oprogramowania firmy korzysta w Polsce ponad 200 firm, przetwarzając miesięcznie ponad 100 tys. dokumentów. Spice Solutions ma także klientów we Włoszech, Francji, Hiszpanii, Singapurze i Dominikanie.