InfrastrukturaCloud computingPREZENTACJA PARTNERA
Do czego możesz wykorzystać chmurę obliczeniową?
Advertorial
Architektura chmurowa (z ang. cloud computing) to nowatorskie rozwiązanie technologiczne pozwalające na znaczące ograniczenie kosztów ponoszonych w związku z utrzymaniem infrastruktury IT w danym przedsiębiorstwie. Do czego można wykorzystywać chmurę? Jakimi zaletami wykazuje się to rozwiązanie? Oto wszystko, co warto wiedzieć na temat chmur obliczeniowych. Zapraszamy do wnikliwej lektury.
Chmura obliczeniowa. Czym jest architektura chmurowa?
Obecnie każdy przedsiębiorca, nawet niewielki, musi inwestować odpowiednią pulę środków na działania inwestycyjne. Niezwykle istotne są wydatki na nowatorskie rozwiązania technologiczne. Jest to bardzo ważne, ponieważ tylko dzięki zaawansowanym technologiom możliwe jest osiąganie wytyczonych celów biznesowych i zdobywanie uznania wśród jak najszerszego grona klientów. Dysponowanie innowacyjnymi technologiami cyfrowymi sprawia, że prowadzenie biznesu jest zdecydowanie prostsze i efektywniejsze. Oprócz tego, dzięki takim narzędziom znacznie lepiej zabezpieczone są firmowe dane, co z pewnością docenią klienci.
Wśród wyjątkowych rozwiązań technologicznych, które cieszą się ogromnym uznaniem, specjaliści często wymieniają cloud computing, czyli chmury obliczeniowe. Na czym dokładnie polega wskazane rozwiązanie? Najistotniejszym elementem wyróżniającym cloud computing jest fakt, iż zewnętrzny, wyspecjalizowany podmiot dostarcza danemu klientowi określone zasoby obliczeniowe. Mogą to być bazy danych, serwery, aplikacje czy pamięć.
Do dostarczenia tego typu rozwiązań wykorzystywany jest internet. Cała procedura dostarczenia usługi klientowi jest realizowana wyłącznie w formie zdalnej. Dane są przechowywane w specjalistycznych, zewnętrznych centrach danych. Architektura chmurowa sprawia, że znika konieczność ponoszenia ogromnych kosztów w związku z inwestycjami w infrastrukturę IT. Nie trzeba samodzielnie opłacać serwerów czy korzystać z tak szerokiego wsparcia specjalistów IT jak dotychczas. Wszystko to sprawia, że liczba przedsiębiorstw zainteresowanych skorzystaniem z możliwości, jakie dają chmury obliczeniowe, z roku na rok wzrasta. Technologie chmurowe zalicza się do tzw. modern architecture – więcej informacji na ten temat można znaleźć na https://mindboxgroup.com/pl/modern-architecture/.
Do czego można wykorzystać chmurę obliczeniową?
Najważniejszym elementem wyróżniającym technologie chmurowe jest fakt, iż profesjonalny podmiot zewnętrzny przekazuje klientowi niezbędne zasoby obliczeniowe – bazy danych, serwery, pamięć, aplikacje itd. Właściciel firmy korzystającej z omawianego rozwiązania może przetwarzać różnorodne dane wykorzystując jedynie dowolnie wybrane komputery posiadające dostęp do internetu.
Warto też nadmienić, że przy skorzystaniu z cloud computingu znika konieczność samodzielnego utrzymywania własnej infrastruktury IT. Za konserwację oraz administrowanie całą infrastrukturą od tego momentu odpowiada usługodawca. Niezwykle istotnym atutem zdecydowania się na technologię chmurową jest to, że wysokość kosztów ponoszonych przez firmę znacząco spada. Wówczas zdecydowanie łatwiej jest stawiać czoła różnorodnym wyzwaniom i reagować na dynamicznie zmieniające się trendy, potrzeby i oczekiwania klientów.
Koniec przechowywania danych na fizycznych dyskach
Bardzo istotnym efektem skorzystania z technologii chmurowej jest też to, że nie ma już konieczności przechowywania danych przedsiębiorstwa na fizycznych dyskach. Dzięki cloud computingowi są one dostępne na chmurze – wirtualnym dysku na serwerach ulokowanych poza lokalną siecią. Dzięki temu bezpieczeństwo danych przetwarzanych przez przedsiębiorstwo jest nieporównywalnie wyższe.
Warto także nadmienić, że każdy z uprawnionych pracowników z łatwością ma możliwość odnajdywania interesujących go informacji z racji tego, iż możliwe jest uruchomienie jednej bazy danych. Wówczas komunikacja pomiędzy pracownikami jest znacznie ułatwiona, a jednocześnie podejmowanie decyzji jest prostsze oraz zajmuje mniej czasu. Wymiernym efektem skorzystania z cloud computing jest też brak trudności wynikających z ograniczeń sprzętowych.
Jednym z renomowanych podmiotów, który oferuje wsparcie w zakresie implementacji technologii chmurowych, jest Mindbox. Zachęcamy do zapoznania się z informacjami na temat tej firmy na https://mindboxgroup.com/pl/.