CDO
DT Index 2020: Cyfrowa transformacja zdecydowanym priorytetem większości firm w Polsce
Organizacje przyspieszyły wdrażanie cyfrowej transformacji – postrzeganej jako kluczowy czynnik ożywienia gospodarczego – by w ciągu ostatnich miesięcy osiągnąć poziom, który w normalnych warunkach zająłby im lata, to główny wniosek płynący z opublikowanej przez firmę Dell Technologies trzeciej odsłony globalnego badania Digital Transformation Index (DT Index). W tegorocznej analizie udział wzięło 4300 liderów biznesu z całego świata, w tym 180 z Polski.
W jednym z pierwszych globalnych badań tego roku, mającym na celu zmierzenie zachowań biznesowych, DT Index wykazał, że w 2020 roku nawet 8 na 10 organizacji przyspieszyło realizację niektórych programów transformacji cyfrowej (średnia europejska – 75%, Polska – 81%).
W porównaniu do indeksu z 2018 roku, tegoroczne wyniki pokazują pierwszy wzrost liczby najbardziej dojrzałych cyfrowo organizacji, tzw. Digital Leaders, do 6% (w Polsce od 5% do 9%). Z kolei druga najbardziej dojrzała cyfrowo grupa, Digital Adopters, wzrosła z 23% w 2018 roku (Polska 24%) do 39% w 2020 roku (Polska 43%) – oznacza to wzrost o 16% (w Polsce o 19%).
Jak informują przedstawiciele Dell Technologies, indeks odnotowuje również spadek o 6%, od 2018 roku, liczby Digital Laggards czyli najmniej dojrzałej cyfrowo grupy – w Polsce wyniósł on 3%. Gwałtowny spadek dotknął też drugą od końca grupę, tzw. Digital Followers, o 17% globalnie i aż 23% w Polsce. Wspomniane organizacje automatycznie przeszły do bardziej zaawansowanych grup – Digital Adopter i Digital Evaluator.
„Spoglądając w przyszłość widzimy, że organizacje, które obecnie przyspieszają swoją cyfrową transformację, będą przygotowane na sukces w Erze Danych, która rozwija się już teraz na naszych oczach” – skomentował wyniki badania Michael Dell, prezes i dyrektor generalny Dell Technologies.
Bariery i szanse dla cyfrowej transformacji
Z badania wynika, że rok 2020 staje się katalizatorem cyfrowej transformacji na całym świecie. Nie zmienia to jednak faktu, że jest ona wciąż wyzwaniem – 94% organizacji napotyka bariery przy jej wdrażaniu. Zgodnie z indeksem, zdefiniować można trzy kluczowe bariery dla sukcesu cyfrowej transformacji wśród polskich organizacji. Są to: regulacje lub zmiany legislacyjne (32%), trudności w wydobyciu cennych insightów ze względu na przeciążenie danymi i/lub informacjami (31%) oraz brak budżetów i środków (29%).
Zapytani z kolei o główne katalizatory transformacji, polscy liderzy biznesu wymieniają w większości te same czynniki co organizacje europejskie, a więc: wzmocnienie cyberbezpieczeństwa (52%), rozwijanie możliwości pracy zdalnej (47%) oraz zmianę sposobów, w jaki dostarczamy cyfrowe doświadczenia/transformacja wdrożeń Edge (35%).
Kluczowa infrastruktura 5G i optymizm Polaków
Przed pandemią inwestycje biznesowe były silnie skoncentrowane na technologiach podstawowych, a nie na tych dopiero powstających. Obecnie zdecydowana większość, bo aż 89% wszystkich badanych organizacji przyznaje, iż potrzebują bardziej zwinnej, skalowalnej infrastruktury informatycznej, aby zapobiec niespodziewanym zdarzeniom – czytamy w raporcie. I tak, myśląc o przyszłości, polskie przedsiębiorstwa wymieniają trzy kluczowe inwestycje: w infrastrukturę 5G (50%), gotowy hardware 5G (44%) oraz rozwiązania z zakresu cyberbezpieczeństwa (41%).
Twórcy indeksu zapytali również liderów biznesu o ich oczekiwania dotyczące przyszłości – 32% firm globalnych oraz 28% europejskich obawia się, że ich organizacje mogą nie przetrwać kolejnych lat. Co ciekawe, wśród polskich liderów biznesu odsetek ten wynosi tylko 14%. Jeśli chodzi natomiast o odpowiedzi dotyczące mobilizacji organizacji do kreowania nowych modeli biznesowych – myśli o tym aż 79% globalnych i 72% europejskich firm. Wśród polskich przedsiębiorstw natomiast 58%.