Platformy low-code i no-code umożliwiają szybkie i proste tworzenie aplikacji, nawet osobom bez doświadczenia programistycznego. Dla firm stanowią źródło oszczędności – czasu potrzebnego na wdrożenie rozwiązań oraz środków koniecznych do tworzenia nowych systemów. O zaletach tych technologii oraz możliwościach, jakie dają przedsiębiorstwom, opowiada Jacek Błahut, wiceprezes zarządu OPTeam.
Narzędzia typu low code stają się coraz popularniejsze w firmach. Co jest przyczyną ich sukcesu?
Jacek Błahut, wiceprezes zarządu OPTeam: Funkcjonowanie platformy low code w przedsiębiorstwie można porównać z połączeniem krwioobiegu i układu nerwowego w żywym organizmie. Dzięki tej technologii można dotrzymać tempa zmianom poprzez zbieranie i przetwarzanie informacji z całej firmy, tworzyć oraz precyzyjnie monitorować procesy, elastycznie prowadzić projekty wewnętrzne i zewnętrzne. Platformy niskokodowe umożliwiają wykorzystanie gotowych elementów, modułów i procedur do szybkiego tworzenia aplikacji i innych cyfrowych narzędzi w spójnym środowisku, przy minimalnej ilości kodowania. W ten sposób nawet osoby bez wykształcenia i doświadczenia programistycznego mogą tworzyć mniej lub bardziej zaawansowane aplikacje z zastosowaniem wizualnego edytora.
Czy na ten wzrost popularności wpłynęły jakieś rynkowe trendy?
Tak, to przede wszystkim reakcja na coraz silniejszą konieczność cyfryzacji i związaną z tym potrzebę wdrażania innowacyjnych rozwiązań, a także rosnące zagęszczenie trudno przewidywalnych zmian we wszystkich obszarach otoczenia biznesowego. Low code stanowi też odpowiedź na małą dostępność programistów, która powoduje trudności w efektywnym pozyskiwaniu potrzebnych narzędzi IT w firmach. Wszystko wskazuje na to, że platformy niskokodowe będą stanowiły kluczowy element infrastruktury IT każdego przedsiębiorstwa i instytucji publicznej, obok dotychczas wykorzystywanych systemów ERP czy aplikacji dziedzinowych, ułatwiając zachowanie konkurencyjności w tak dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości.
Jakie cechy charakterystyczne dla platform niskokodowych ma platforma nAxiom?
Już na etapie projektowania była budowana w taki sposób, aby zapewnić jak największą elastyczność, wydajność, możliwości skalowania, rozbudowy oraz integracji z innymi aplikacjami i usługami. nAxiom, dostępny zarówno jako usługa chmurowa, jak i w modelu on-premise, nie jest zmodyfikowanym systemem CMS, BI lub obiegu dokumentów. Nie ma zatem obciążeń technicznych wynikających ze swojej historii, które zawężałyby obszar zastosowania albo ograniczały wydajność procesów i aplikacji. Rozwiązanie to wykorzystuje wszystkie zalety niskokodowych metod tworzenia aplikacji a jego istotną cechą jest otwarta architektura, zarówno w obszarze bazy danych, jak i interfejsu użytkownika. Pozwala to na maksymalizację obszarów objętych digitalizacją oraz skupienie obsługi większości procesów w jednorodnym środowisku. Takie podejście, oprócz wprowadzenia automatyzacji, zapewnienia spójności danych, ograniczenia ludzkich pomyłek, zwiększenia wydajności, możliwości bardzo łatwego modyfikowania obsługi procesów i przyspieszenia wprowadzania nowych elementów, umożliwia też bardzo istotne ograniczenie kosztów utrzymania infrastruktury i zwiększenie bezpieczeństwa.
W jaki sposób platforma nAxiom może usprawnić funkcjonowanie firm?
Te usprawnienia mają miejsce w czterech obszarach. Po pierwsze, dzięki nAxiom można rozszerzać funkcjonalność dotychczas użytkowanych systemów, bez konieczności ich wymiany. Dla przykładu, bardzo trudno jest doprowadzić do wprowadzenia nowych funkcji do klasycznych systemów ERP, gdyż ich producenci skupiają się głównie na utrzymaniu podstawowej funkcjonalności, w tym zapewnieniu poprawności i bezpieczeństwa danych, a także zgodności z przepisami. Tutaj nAxiom przychodzi w sukurs i pozwala na szybkie oraz bezstresowe dobudowywanie funkcji niedostępnych w ERP.
Po drugie, nAxiom pozwala na bardziej efektywne tworzenie aplikacji bazujących na zupełnie nowych pomysłach, szybsze tworzenie ich prototypów oraz zaangażowanie w prace rozwojowe wszystkich interesariuszy. Umożliwia to znaczne skrócenie stopniu całego procesu oraz osiągnięcie pełnej zgodności z oczekiwaniami już w chwili rozpoczęcia eksploatacji. Co więcej, modyfikacje procesów i interfejsów można wykonywać w zasadzie na oczach użytkowników.
Po trzecie, nAxiom bardzo dobrze sprawdza się w digitalizacji już istniejących procesów. Widzimy, że użytkownicy chętnie przenoszą na tę platformę wszystkie swoje pomysły usprawniające przetwarzanie danych i komunikację. To wyzwala kreatywność i inspiruje oddolne inicjatywy zwiększające efektywność firmy.
Czwartym przypadkiem, gdzie nAxiom wprowadza nową jakość, jest kwestia spójności danych. Historycznie wdrażane aplikacje w różnych obszarach, często z potrzeby chwili lub dzięki pomysłowi któregoś pracownika, stanowią archipelag izolowanych źródeł danych, generujący ukryte, ale wysokie koszty i narażający firmę na wyciąganie wniosków na podstawie niepełnych, nieaktualnych lub niejednoznacznych informacji. Dzięki nAxiom można je uspójnić, zmapować słowniki, zautomatyzować przepływy danych i zlikwidować wąskie gardła.
W jakich branżach szczególnie przydatne może być korzystanie z systemu nAxiom?
Praktycznie nie ma ograniczeń co do zastosowania platformy low code, jaką jest nAxiom. Jest to rozwiązanie z założenia uniwersalne, więc może być wykorzystywane w każdym sektorze i branży, do obsługi dowolnych procesów. Można na nimj zbudować obieg dokumentów, automatyzować unikalne procesy nieobsługiwane przez gotowe oprogramowanie czy tworzyć mniej lub bardziej rozbudowane aplikacje. Z gotowych elementów z łatwością można stworzyć np. aplikację księgową wspomagającą obsługę faktur, narzędzie do obsługi wniosków pracowniczych, inwentaryzacji czy kontroli łańcucha dostaw lub program monitorowania przebiegu produkcji. Mamy wdrożenia w bankowości i fintechu, w firmach produkcyjnych, handlowych i usługowych, ale także w uczelniach wyższych. Większość naszych wdrożeń w podmiotach biznesowych miała miejsce w firmach zagranicznych lub z kapitałem zagranicznym, ale widać również, że rośnie świadomość polskich przedsiębiorców którzy zderzają się z coraz większymi wyzwaniami i coraz częściej spoglądają na platformę nAxiom jako najbardziej wartościowe i najszybsze wsparcie.
Czy korzystanie z narzędzi niskokodowych powinno być traktowane przez przedsiębiorstwa jako standard w ich strategii cyfrowego rozwoju?
Według badań Gartnera, w 2024 roku 65% aplikacji będzie zbudowanych w metodologii low code. W czasach coraz bardziej złożonych i zróżnicowanych procesów biznesowych, szybkość i elastyczność w tworzeniu dostosowanych do nich rozwiązań cyfrowych stały się kluczowymi czynnikami sukcesu. Jednak często platformy niskokodowe są błędnie utożsamiane z systemami zarządzania procesami czy elektronicznym obiegiem dokumentów. Chociaż z pozoru mogą wydawać się podobne, istnieje między nimi fundamentalna różnica, bowiem narzędzia low code zapewniają inną jakość i znacznie większe możliwości. Pozwalają też na modelowanie, automatyzację, monitorowanie i optymalizację procesów biznesowych w sposób bardziej intuicyjny i dostępny. Przytłaczająca większość klientów, którzy uruchomili pierwszą aplikację na platformie nAxiom, wdrożyła lub planuje wdrożenie co najmniej kilku następnych. nAxiom potwierdza w stu procentach, że nie ma biznesu bez low code. Więcej informacji na ten temat znajduje też w opracowanym przez nas e-booku.