Cloud computingCase StudyBiznesPREZENTACJA PARTNERA

Europa Ubezpieczenia we współpracy z OChK stworzyła nowoczesną platformę danych w chmurze obliczeniowej

Case Study

Europa Ubezpieczenia zdecydowała się na uspójnienie architektury informacyjnej poprzez wdrożenie centralnej platformy danych, która wspiera procesy raportowania oraz ułatwia podejmowanie trafnych decyzji biznesowych.

Europa Ubezpieczenia we współpracy z OChK stworzyła nowoczesną platformę danych w chmurze obliczeniowej

Towarzystwo Ubezpieczeń Europa to jeden z liderów polskiego rynku ubezpieczeniowego. Z usług tej instytucji, założonej przeszło 30 lat temu, korzysta dziś kilka milionów Polaków. Firma od lat stawia na innowacje i specjalizuje się w sprzedaży ubezpieczeń, współpracując z rozbudowaną siecią partnerów – bankami, firmami telekomunikacyjnymi, biurami turystycznymi czy touroperatorami.

Kilka lat temu Europa Ubezpieczenia rozpoczęła działania zmierzające do jak najszerszego wykorzystania danych  w procesach podejmowania decyzji na wszystkich szczeblach organizacji. Od 2024 roku w firmie funkcjonuje nowatorska platforma, unifikująca architekturę informacyjną organizacji oraz centralizująca procesy związane  z gromadzeniem, integracją i analizą danych.

Europa Ubezpieczenia we współpracy z OChK stworzyła nowoczesną platformę danych w chmurze obliczeniowej

Wiedzieliśmy, że choć dysponujemy olbrzymią ilością danych, to są one mocno rozproszone w różnych systemach, a poszczególne komórki organizacyjne korzystają z nich na różną skalę i w zróżnicowany sposób. Potrzeba uporządkowania tego obszaru była zatem oczywistaIrmina Surmacz, Project Manager w Europa Ubezpieczenia.

Specyfika sektora finansowego oznacza m.in. konieczność gromadzenia i przetwarzania rozległych zbiorów danych pod kątem raportowania, oceny ryzyka czy wiarygodności klientów. Zwykle są to dane o charakterze wrażliwym. Co ważne, zbiory danych ubezpieczycieli od lat systematycznie rosną, choćby wskutek rozwoju nowych kanałów kontaktu z klientami, dostępności danych, ale też wdrażania nowych modeli biznesowych.

Nie inaczej było w Europa Ubezpieczenia. „Wiedzieliśmy, że choć dysponujemy olbrzymią ilością danych, to są one mocno rozproszone w różnych systemach, a poszczególne komórki organizacyjne korzystają z nich na różną skalę i w zróżnicowany sposób. Potrzeba uporządkowania tego obszaru była zatem oczywista” – mówi Irmina Surmacz, Project Manager w Europa Ubezpieczenia.

Kierunek: transformacja do organizacji „data-driven”

Było to o tyle istotne, że w sektorze finansowym dane stanowią podstawę do podejmowania decyzji na wielu szczeblach: operacyjnym, zarządczym i strategicznym.  Od umiejętnego wykorzystania tych właściwych zależy zatem efektywność i konkurencyjność biznesu. „Zależało nam na tym, aby w bardziej świadomy sposób korzystać z danych w ramach całej organizacji. Poszukiwaliśmy też sposobu na to, aby wysokiej jakości dane były dostępne w bezpieczny sposób także dla mniej zaawansowanych technologicznie osób i zespołów”  – wspomina Irmina Surmacz.

Znaczącym krokiem w kierunku lepszego, bardziej „świadomego” wykorzystania danych miało być zbudowanie nowoczesnej platformy, która będzie centralizować i ułatwi dostęp do różnych zbiorów danych istniejących w Europa Ubezpieczenia.

W ujęciu kulturowym i organizacyjnym, inicjatywa ta miała na celu zaangażowanie pracowników w świadome podejmowanie decyzji na podstawie danych, a także samodzielne eksperymentowanie i eksplorowanie baz w poszukiwaniu przydatnych informacji.

„Ważna była dla nas demokratyzacja danych. Przekonywaliśmy pracowników, że dane pochodzące z jednego obszaru biznesowego – przykładowo w procesach aktuarialnych – mogą okazać się wartościowe również dla innych zespołów, choćby sprzedaży” – podkreśla Irmina Surmacz.

Kluczowe znaczenie miało jednak przełamanie silosów informacyjnych istniejących wcześniej w Europa Ubezpieczenia. Ważne było także usystematyzowanie i uporządkowanie dostępnych danych, aby były łatwo dostępne dla wszystkich zespołów. Właśnie dlatego w Europa Ubezpieczenia narodziła się idea stworzenia platformy, która agreguje dane biznesowe organizacji w jednym miejscu.

Chmura fundamentem zmiany biznesowej

Decyzja o intensyfikacji działań na rzecz modernizacji środowiska danych w Europa Ubezpieczenia wyniknęła z planów związanych z rozszerzeniem działalności firmy. „Początkiem zmian nastawionych na szerokie wykorzystanie modelu chmurowego była decyzja biznesowa w zakresie planów ekspansji na rynki zagraniczne” – mówi Irmina Surmacz.

„Poszukiwaliśmy rozwiązań, które zapewnią nam wysoką skalowalność biznesu, a jednocześnie pozwolą na szybką i kompleksową integrację ze środowiskami partnerów, którzy będą oferować nasze produkty ubezpieczeniowe. Był to pierwszy moment, w którym zaczęliśmy zastanawiać się nad transformacją architektury IT” – dodaje.

Przeprowadzone wówczas analizy pokazały, że najbardziej efektywnym podejściem do modernizacji warstwy danych w Europa Ubezpieczenia będzie wykorzystanie modelu cloud computing. Kluczowe znaczenie miały oczekiwania w zakresie łatwego rozwoju i dostosowywania infrastruktury IT do potrzeb podyktowanych rozwojem działalności, w tym prognozowanych wzrostów liczby transakcji, operacji oraz skali przetwarzanych wolumenów danych. Nie bez znaczenia był fakt, że w środowisku chmurowym zbudowana została platforma transakcyjna Europa Ubezpieczenia.

„Mieliśmy też pozytywne doświadczenia z chmurą w kontekście możliwości szybkiego wytwarzania rozwiązań aplikacyjnych. Ten czynnik także braliśmy pod uwagę” – przyznaje Irmina Surmacz.

Na początkowym etapie projektu poszukiwano zewnętrznego dostawcy, który zapewni wsparcie kompetencyjne i projektowe. „Przed uruchomieniem projektu nasz poziom wiedzy o technologiach chmurowych był bardzo ograniczony. Poszukiwaliśmy zatem partnera, który zapewni nam potrzebne wsparcie merytoryczne. Ze względu na wcześniejsze, pozytywne doświadczenia, o takie wsparcie poprosiliśmy zespół OChK” – zapewnia Irmina Surmacz.

Europa Ubezpieczenia we współpracy z OChK stworzyła nowoczesną platformę danych w chmurze obliczeniowej

Systemy analityczne, bardziej niż jakiekolwiek inne, wymagają zarówno ogromnej mocy obliczeniowej, jak i zasobów storage. Właściwie zaprojektowane środowisko chmurowe w naturalny sposób rozwiązuje wiele kwestii związanych z wydajnością takich środowisk, zarówno w kontekście skalowalności, jak i wydajności, przy jednoczesnej efektywności ekonomicznej. Nie są to jednak jedyne zalety chmuryŁukasz Gliński, Head of Delivery w OChK.

Etap pilotażowy – testowanie i weryfikacja założeń

W toku dalszych dyskusji zapadła decyzja o przeprowadzeniu projektu pilotażowego, który poza weryfikacją założonych celów biznesowych, będzie miał także charakter edukacyjny. „Pilotaż miał na celu przełamanie dotychczasowych barier w myśleniu o technologiach i pokazanie, w jaki sposób można wykorzystać nowoczesne rozwiązania IT w kontekście potrzeb biznesowych” – mówi Irmina Surmacz.

Na tym etapie zweryfikowano również model architektury danych, sposób ich przetwarzania, funkcjonalność powiązanych usług chmurowych, a także wycinek modelu procesów biznesowych uwzględniających możliwości przyszłej platformy danych. Projekt pilotażowy miał zweryfikować szanse wykorzystania wstępnie zdefiniowanego stosu technologii chmurowych. Platformą pierwszego wyboru zostało środowisko Google Cloud Platform (GCP).

„Biorąc pod uwagę założenia projektu, zarówno w kontekście potrzeb analitycznych, jak i całościowej transformacji Europa Ubezpieczenia w kierunku chmury obliczeniowej, zarekomendowaliśmy wykorzystanie usług chmurowych Google. GCP jest środowiskiem oferującym bardzo dużo możliwości dla projektów analitycznych. Nie była to jednak decyzja oczywista” – mówi Łukasz Gliński, Head of Delivery w OChK.

W ostatecznym wyborze usług chmurowych GCP znaczenie miały także kwestie optymalizacji kosztowej. „Szczegółowo porównywaliśmy oferty poszczególnych dostawców. Różnice na poziomie wybranych usług były niewielkie, ale potencjalnie istotne. Ważnym czynnikiem decyzyjnym były korzystne warunki współpracy” – wspomina Irmina Surmacz. „Wiedzieliśmy też, że zgodnie z naszą strategią chcemy zmierzać w kierunku multicloud. Założyliśmy więc, że usługi innych dostawców wykorzystamy w kolejnym kroku” – dodaje.

W zakresie projektu wykorzystano wcześniej zbudowaną strefę Landing Zone, która była niezbędna do budowy platformy aplikacyjnej. Landing Zone stanowiła fundament umożliwiający łatwe i bezpieczne uruchamianie usług chmurowych na potrzeby kolejnych projektów biznesowych. Wspomniane środowisko początkowe zostało uruchomione zgodnie ze wszystkimi wymogami dotyczącymi bezpieczeństwa, dostępności i Compliance.

„Wspólnie z OChK opracowaliśmy koncepcję rozwiązania tak, aby jak najlepiej pokazywać możliwości wykorzystania technologii chmurowych w pracy z danymi. Dzięki temu zespoły, które robią to na co dzień, mogły odkryć potencjał narzędzi dostępnych w chmurze. Chcieliśmy zaangażować użytkowników w codzienną pracę z danymi, zachęcić ich do eksperymentowania, a także otworzyć na dzielenie się potrzebami i pomysłami” – podkreśla Irmina Surmacz.

Projekt pilotażowy zakończył się sukcesem. Rozpoczęto wówczas przygotowania do uruchomienia całościowej platformy danych dla Europa Ubezpieczenia. W ramach projektu pilotażowego, w środowisku GCP uruchomiono dedykowany model Machine Learning wraz z narzędziami analitycznymi opartymi na koncepcji Low Code. Ostatecznie funkcjonalność ta została włączona do całościowego środowiska Unified Data Platform.

10 TB

założony na etapie przygotowania projektu wolumen danych gromadzonych i przetwarzanych w ramach środowiska Unified Data Platform w Europa Ubezpieczenia.

20 TB

faktyczny wolumen danych gromadzonych i przetwarzanych przez Europa Ubezpieczenia w ramach środowiska Unified Data Platform w rok po uruchomieniu rozwiązania.

Skalowalne i wydajne środowisko

Kolejne miesiące pochłonęły prace związane z projektowaniem i budową środowiska, tak aby w kompleksowy sposób odpowiadało potrzebom Europa Ubezpieczenia, tzn. zapewniało łatwy, scentralizowany dostęp do uporządkowanych danych biznesowych. „Zbudowaliśmy grupę, w ramach której wspólnie pracował zespół inżynierski OChK i specjaliści Europa Ubezpieczenia. Dzień po dniu działaliśmy razem, dzieląc się wiedzą i na bieżąco rozwiązując problemy” – mówi Łukasz Gliński.

Kluczowe znaczenie dla powodzenia prac miało stworzenie rozwiązania pozwalającego maksymalnie wykorzystać potencjał chmury obliczeniowej w kontekście potrzeb, planów i uwarunkowań biznesowych.

„Systemy analityczne, bardziej niż jakiekolwiek inne, wymagają zarówno ogromnej mocy obliczeniowej, jak i zasobów storage. Właściwie zaprojektowane środowisko chmurowe w naturalny sposób rozwiązuje wiele kwestii związanych z wydajnością takich środowisk, zarówno w kontekście skalowalności, jak i wydajności, przy jednoczesnej efektywności ekonomicznej. Nie są to jednak jedyne zalety chmury” – podkreśla Łukasz Gliński.

Wykorzystanie usług największych chmur publicznych pozwala w szybki i łatwy sposób adaptować najnowsze technologie. Ma to dziś szczególne znaczenie w kontekście możliwości zastosowania potencjału sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego, ale też dynamicznego rozwoju technologii cyberbezpieczeństwa. „Przemyślane wykorzystanie zasobów publicznej chmury obliczeniowej jest też sposobem na zachowanie niezależności technologicznej i uniezależnienie od dostawców w warstwie narzędziowej” – dodaje Łukasz Gliński.

Dodatkową korzyścią okazała się również wysoka efektywność kosztowa infrastruktury napędzającej środowisko danych Europa Ubezpieczenia. Kluczowe było zastosowanie modelu Serverless Computing i innych rozwiązań zapewniających możliwość rozliczania kosztów na bazie faktycznego użycia i wykorzystania usługi, w odróżnieniu od opłat za alokację infrastruktury. Na potrzeby platformy danych Europa Ubezpieczenia użyto wiele natywnych usług środowiska GCP. Mowa tu m.in. o hurtowni danych BigQuery, Cloud Storage, mechanizmach zarządzania potokami przetwarzania DataFlow czy usłudze orkiestracji obciążeń Cloud Composer.

Co ciekawe, aby maksymalnie wykorzystać efekty synergii z aplikacjami biznesowymi Europa Ubezpieczenia, do budowy warstwy raportowania użyto Microsoft Power BI. „Repozytoria danych i część analityczna bazują na zasobach Google Cloud Platform, zaś warstwa raportowania i wizualizacji opiera się na technologiach Microsoft. Wykorzystaliśmy tu narzędzie Power BI, działające w modelu usługowym w ramach środowiska chmurowego Microsoft Azure. Niskopoziomowa integracja tych środowisk była pewnym wyzwaniem na poziomie inżynierskim, ale zakończyła się sukcesem. Ostatecznie powstało środowisko multicloud, które spełniało konkretne wymagania, z którymi mierzyliśmy się w tym projekcie wspólnie z Europa Ubezpieczenia” – wspomina Łukasz Gliński.

Bezpieczeństwo i zgodność z regulacjami „by design”

Dodatkowe wyzwania związane z budową centralnej platformy danych w chmurze dotyczyły regulacji prawnych i specyficznych wymogów w obszarze bezpieczeństwa. Kwestie te zostały szczegółowo zweryfikowane już na wstępnym etapie projektu. Ocena obejmowała m.in. obowiązujący wówczas tzw. komunikat chmurowy UKNF, a także szereg wymogów w zakresie ochrony dostępu i poufności danych.

„Jednym z walorów zespołu OChK było połączenie kompetencji technologicznych z tymi w zakresie cyberbezpieczeństwa oraz z kompleksowym wsparciem prawnym. Zespołowi OChK powierzyliśmy analizę wymogów technicznych i właściwe zaprojektowanie architektury rozwiązania. Zyskaliśmy też ogromne wsparcie pod kątem Compliance. Dzięki temu nasze rozwiązanie pozostaje zgodne z wymogami obowiązującego od niedawna rozporządzenia DORA” – podkreśla Irmina Surmacz.

„Kwestie związane z zapewnieniem zgodności i bezpieczeństwa nie zakończyły się na etapie przygotowania projektu, ale towarzyszyły nam na wszystkich jego etapach” – dodaje Łukasz Gliński. Równolegle postępowały prace mające na celu zaszycie mechanizmów cybersecurity we wszystkich warstwach tworzonego rozwiązania.

Warstwa bezpieczeństwa wykorzystywanego przez Europa Ubezpieczenia środowiska Unified Data Platform opiera się m.in. na połączeniu zaawansowanych mechanizmów wbudowanych w środowisko Google Cloud Platform. Obejmuje m.in. kompleksowe szyfrowanie danych oraz niskopoziomowe ograniczenia w dostępie do różnych segmentów danych, połączone z weryfikacją uprawnień i tożsamości użytkowników.

„Po raz pierwszy w projekcie tej skali wykorzystaliśmy wbudowane w BigQuery mechanizmy limitowania dostępu na poziomie kolumn, oparte na klasyfikacji informacji Europa Ubezpieczenia oraz na poziomie rekordów, które obejmują dane z różnych spółek należących do organizacji. Dodatkowo zastosowaliśmy też dynamiczne maskowanie danych. Dzięki temu użytkownicy uzyskali dostęp do różnych zbiorów, w zależności od stopnia ich wrażliwości i jawności” – mówi Łukasz Gliński.

Środowisko zoptymalizowane kosztowo i biznesowo

Prace nad uruchomieniem nowego rozwiązania trwały kilkanaście miesięcy. Już na początkowym etapie użytkownicy zdobywali kompetencje przydatne do samodzielnej pracy z danymi w przyszłości. „Migracja do chmury to potężna zmiana technologiczna, kulturowa i organizacyjna. Zależało nam na zapewnieniu pracownikom Europa Ubezpieczenia możliwości zapoznania się z koncepcją chmury i specyfiką rozwiązań Google Cloud Platform” – zapewnia Łukasz Gliński.

„Staramy się pokazywać podejście, które stawia na rozwój kompetencji i edukację organizacji, równolegle z trwaniem projektu. To inwestycja, która zdecydowanie procentuje na kolejnych etapach prac” – dodaje. W ramach działań edukacyjnych, ukierunkowanych m.in. na upowszechnienie podstawowej wiedzy na temat specyfiki, możliwości oraz ograniczeń środowisk chmurowych zespół OChK przeprowadził m.in. cykl warsztatów skierowanych do różnych grup pracowników Europa Ubezpieczenia.

W myśl pierwotnej koncepcji, środowisko Unified Data Platform miało być wykorzystywane przede wszystkim przez zespoły analityczne Europa Ubezpieczenia. Z dostępnych w tym środowisku danych szybko zaczęli korzystać także użytkownicy zaangażowani w inne procesy, w tym sprzedażowe. Centralizacja, a co za tym idzie większa dostępność danych, uprościła też wdrażanie nowych raportów i analiz.

„Wychodzimy z założenia, że pojęcie organizacji opartej na danych definiuje pewną kulturę organizacyjną, w której informacje nie tylko są łatwo dostępne, ale też na szeroką skalę wykorzystywane. Nie jest to zatem wyłącznie kwestia technologii, ale także świadomości i zaangażowania pracowników” – zapewnia Irmina Surmacz.

Platforma danych Europa Ubezpieczenia jest ciągle rozwijana i rozbudowywana o kolejne źródła danych. Dziś gromadzi już ok. 20 TB danych. „Pierwotnie nasze środowisko planowaliśmy pod kątem dwukrotnie mniejszego wolumenu danych. Gdyby więc nie skalowalność wynikająca z wykorzystania modelu chmury obliczeniowej, to dziś mogłoby to stanowić istotny problem” – mówi Irmina Surmacz.

W toku wdrożenia, z powodzeniem została też zastosowana charakterystyka modelu chmurowego. Zachowano również dużą efektywność kosztową. „Projekt z Europa Ubezpieczenia pokazuje, że za sprawą chmury obliczeniowej możliwe jest osiągnięcie bardzo dużej efektywności finansowej. Aby było to realne, niezbędne jest zarówno wykorzystanie odpowiedniego stosu technologicznego, standaryzacja i automatyzacja rozwiązań, jak i wiedza ekspercka, by w pełni zastosować potencjał drzemiący w chmurze. W OChK mamy doświadczenie w realizacji takich projektów” – wyjaśnia Łukasz Gliński.

Uruchomione przy zaangażowaniu zespołu OChK rozwiązanie stanowi dla Europa Ubezpieczenia podstawę do wdrożenia koncepcji organizacji opartej na danych na szeroką skalę. „Nadal jesteśmy w procesie transformacji. Wymieniamy infrastrukturę, budujemy nowe aplikacje i integrujemy je z platformą danych. Analizujemy też możliwości wykorzystania nowych usług, które pojawiły się w GCP” – mówi Irmina Surmacz. Nowe środowisko zapewnia Europa Ubezpieczenia nieosiągalne wcześniej możliwości porządkowania i konsumowania danych. „Patrząc na to, ilu użytkowników korzysta dziś z naszej platformy i chce dzięki niej realizować swoje cele biznesowe, możemy z powodzeniem mówić o sukcesie projektu. To bardzo ważny krok na długiej drodze do tego, aby stać się organizacją opartą na danych” – podsumowuje.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *