Branża ITRynek

Europejski rynek fintech awangardą w skali globalnej

Europa jest obecnie sercem światowego systemu fintechowych naczyń połączonych – według portalu Statista, w III kwartale 2019 roku łączna wartość inwestycji w tamtejsze przedsiębiorstwa finansowo-technologiczne osiągnęła rekordową kwotę 44,8 mld dol. To 58% wartości wszystkich transakcji w skali globalnej.

Europejski rynek fintech awangardą w skali globalnej

W ciągu całego, ubiegłego roku, na europejskim rynku fintech, odbyły się łącznie aż 753 transakcje inwestycyjne. Oznacza to, że obok azjatyckiego i północnoamerykańskiego jest on jedną z globalnych potęg w dziedzinie technologii finansowych. „Stary kontynent to matecznik mnóstwa innowacyjnych startupów, challenger banków oraz większych koncernów z dziesięciocyfrową wartością kapitalizacji rynkowej” – mówi Michał Dąbrowski, dyrektor zarządzający Fintek.pl i KLANG! Media. „Można zaryzykować stwierdzeniem, że panujący od ponad półwiecza trend wpływu kulturowo-gospodarczego USA na Europę odwraca się na naszych oczach właśnie w obrębie rynku fintech” – dodaje.

Polska wyjątkiem w skali kontynentu

Wspomniane odwrócenie trendu znajduje swe odzwierciedlenie w danych. Mieszkańcy Stanów Zjednoczonych nieustannie opierają transakcje w przeważającej mierze na gotówce i czekach bankowych, których przeciętny Amerykanin wypisuje aż 38 rocznie. Blisko 1/3 wszystkich płatności w 2017 roku była w USA zrealizowana za pomocą gotówki – dla porównania transakcje kartowe stanowiły wtedy 21%, podaje serwis Fortunly.

Okazuje się, że jeśli chodzi o płatności zbliżeniowe w USA jest nieco lepiej. Nieco ponad połowa Amerykanów używa dowolnej metody płatności bezstykowej. To wartość bardzo podobna do odsetku transakcji zbliżeniowych w Europie (według informacji LinkedIn, w 15 europejskich krajach wyniósł on 50%). Co ciekawe, wyjątkiem w skali starego kontynentu jest Polska, w której frakcja płatności bezstykowych wyniosła aż 80% wszystkich transakcji kartowych.

Fakt, że europejski rynek jest awangardą w skali globalnej to oczywiście zasługa także samych przedsiębiorstw finansowo-technologicznych na nim operujących. „Startupy dostarczające konsumentom innowacyjne rozwiązania synergizują z większymi koncernami cementującymi rynek dużymi rezerwami kapitału wynikającymi z ich ogólnej wartości rynkowej” – komentuje Michał Dąbrowski.

Europejskie fintechy o najwyższej wartości rynkowej

  • Adyen

Kraj:Niderlandy

Wartość kapitalizacji rynkowej: 40,68 miliardów euro

Sektor: platforma płatnicza

  • Nexi

Kraj: Włochy

Wartość kapitalizacji rynkowej: 8,92 miliarda euro (stan z 7 września 2020)

Sektor: bank, płatności

  • Klarna

Kraj: Szwecja

Wartość kapitalizacji rynkowej: 4,65 miliarda euro (5,5 miliarda dol.)

Sektor: challenger bank, płatności, płatności internetowe

  • Transferwise

Kraj: Wielka Brytania

Wartość kapitalizacji rynkowej: 4,23 miliarda euro (5 miliardów dol.)

Sektor: transfery pieniężne

  • Greensil

Kraj: Wielka Brytania

Wartość kapitalizacji rynkowej: 2,69 miliarda euro (3,5 miliarda dol.)

Sektor: płatności, fundusze

  • N26 

Kraj: Niemcy

Wartość kapitalizacji rynkowej: 2,69 miliarda euro (3,5 miliarda dol.)

Sektor: challenger bank, płatności

  • Oaknorth 

Kraj: Wielka Brytania

Wartość kapitalizacji rynkowej: 2,37 miliarda euro (2,8 miliarda dol.)

Sektor: challenger bank, płatności

  • Monzo 

Kraj: Wielka Brytania

Wartość kapitalizacji rynkowej: 1,33 miliarda euro (1,2 miliarda funtów brytyjskich)

Sektor: challenger bank, płatności

 

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *