Branża ITCyberbezpieczeństwoRynek

Europejskie izby ICT: Ukraina potrzebuje natychmiastowego wsparcia w zakresie bezpieczeństwa cybernetycznego

Przed specjalnym posiedzeniem Rady Europejskiej, które odbędzie się dziś wieczorem, organizacja  DIGITALEUROPE oraz 11 stowarzyszeń ICT z Europy Środkowo-Wschodniej, wydały specjalne oświadczenie wyrażające pełną solidarność z narodem ukraińskim w obliczu rosyjskiej agresji. Wśród sygnatariuszy znalazły się: Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji, Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji oraz Związek Cyfrowa Polska.

Europejskie izby ICT: Ukraina potrzebuje natychmiastowego wsparcia w zakresie bezpieczeństwa cybernetycznego

Sygnatariusze oświadczenia, w pełni popierają działania podejmowane przez Unię Europejską i jej sojuszników w celu uniknięcia dalszego rozlewu krwi. Ale wyraźnie wskazują też, że sankcje to nie wszystko. We wspomnianym dokumencie czytamy:

  • Technologia odgrywa zasadniczą rolę w nowoczesnej polityce bezpieczeństwa. Od lat Ukraina jest obiektem wojny cybernetycznej, która osłabia jej infrastrukturę krytyczną i funkcjonowanie społeczeństwa, a także sieje zamęt poprzez dezinformację.
  • Musimy teraz działać razem i budować wspólną odporność społeczeństwa europejskiego. W ciągu ostatnich dwóch dekad Ukraina była prężnie rozwijającym się ośrodkiem technologii informacyjno-komunikacyjnych, ale żaden kraj nie jest w stanie sam odpowiedzieć na tego typu agresję. Wraz z NATO przywódcy UE mogą wesprzeć Ukrainę, udzielając jej natychmiastowego wsparcia w zakresie bezpieczeństwa cybernetycznego.
  • UE musi również potraktować obecną sytuację jako sygnał ostrzegawczy do tego, aby wzmocnić naszą cyfrową tarczę ochronną: wyszkolić więcej specjalistów ds. bezpieczeństwa cybernetycznego i zainwestować znaczne środki w naszą obronę cybernetyczną. Nie ma już żadnych wymówek – wszystkie ręce na pokład! W Europie brakuje 200 000 specjalistów ds. bezpieczeństwa cybernetycznego.
  • Musimy przyspieszyć prace nad utworzeniem centrum kompetencji w zakresie bezpieczeństwa cybernetycznego w Bukareszcie w Rumunii, przeznaczyć na nie więcej środków i uczynić z niego prawdziwe centrum krajowych agencji bezpieczeństwa cybernetycznego.
  • Przywódcy europejscy powinni również rozważyć przyspieszenie wszystkich wniosków wizowych dla osób uciekających z Ukrainy – wszyscy oni zasługują na nasze wsparcie.
  • I wreszcie, konflikt ten po raz kolejny pokazuje, jak ważne jest partnerstwo transatlantyckie. Rada ds. Handlu i Technologii UE-USA jest unikalnym forum do omówienia krótko- i długoterminowych środków, które zapewnią naszym społeczeństwom bezpieczeństwo cyfrowe i uchronią nas przed przyszłymi atakami w sieci i poza nią.

Przypomnijmy, że reprezentująca branżę technologii cyfrowych organizacja DIGITALEUROPE zrzesza 36 000 firm zajmujących się cyfryzacją w Europie.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *