CDORynekPolecane tematy
EY: Firmy będą inwestować w 5G, przetwarzanie kwantowe i brzegowe oraz Internet Rzeczy
Organizacje biznesowe z całego świata planują zwiększenie nakładów na nowe technologie. Ma to związek nie tylko z chęcią budowania przewagi konkurencyjnej i umacniania swojej pozycji na rynku, ale także z wymaganiami płynącymi z ich wewnętrznych polityk ESG. Takie wnioski płyną z analiz EY.
Wnioski z nowej edycji badania EY – Reimagining Industry Futures Study – pozwalają sądzić, że firmy na całym świecie postrzegają inwestycje w nowe technologie jako czynnik istotny dla rozwoju ich biznesu. O ile – jak wskazują analizy EY – w bieżących inwestycjach firm priorytet stanowią technologie automatyzacyjne, analityka danych i sztuczna inteligencja, tak w dłuższej perspektywie można oczekiwać wzrostu skali wykorzystania technologii 5G, komputerów kwantowych (quantum computing), koncepcji przetwarzania brzegowego (edge computing) oraz Internetu Rzeczy (Internet of Things).
I tak, w rozwiązania oparte na technologii 5G w ciągu najbliższych trzech lat zamierza zainwestować 57% przebadanych organizacji. Inwestycje takie mają przynieść m.in. możliwość poprawy warunków pracy zdalnej, usprawnienia procesów biznesowe oraz poprawy działania istotnych systemów. Efektem mają być wymierne korzyści biznesowe. Zwiększenie skali wykorzystania technologii 5G, jako sposobu na szybkie przesyłanie dużych wolumenów danych oraz zapewnienia takiej transmisji większej liczbie urządzeń, przełoży się też na zwiększenie skali wykorzystania innych rozwiązań i koncepcji technologicznych.
W rozwiązania oparte na przetwarzaniu kwantowym w perspektywie trzech najbliższych lat zamierza zainwestować 42% organizacji, zaś w rozwój środowisk przetwarzania brzegowego – 40% firm. Co ciekawe, trzech na czterech ankietowanych przez EY przyznaje, że w ich organizacjach istnieje potrzeba lepszego zrozumienia potencjału biznesowego technologii edge computing.
Co ważne, na rosnące zainteresowanie technologiami 5G oraz IoT wpływają czynniki zewnętrzne zakłócające bieżącą działalność biznesową, w tym: problemy z łańcuchami dostaw (82% odpowiedzi), kwestie związane z ESG (76%) oraz rosnące koszty energii (69%).
Zdaniem ekspertów EY, inwestycje w nowe technologie są postrzegane jako istotny czynnik wpływający na możliwość rozwoju biznesu. Wyzwaniem pozostaje jednak wybór właściwych obszarów technologicznych, dopasowanie planów inwestycyjnych do możliwości oraz faktycznych potrzeb poszczególnych organizacji. “Przedsiębiorcy coraz lepiej rozumieją, że od nowych technologii nie ma już odwrotu. Pytanie nie brzmi już, czy inwestować, tylko w jakie rozwiązania i jak przełoży się to na rozwój biznesu. Wachlarz dostępnych technologii jest naprawdę szeroki, a głównym wyzwaniem firm będzie wybór tych, które najszybciej pomogą osiągnąć stawiane cele i wpisują się w długofalową strategię. Ważnym aspektem jest również edukacja pracowników w zakresie innowacji, aby rozumieli wartość płynącą z ich implementacji oraz umieli je wykorzystać do dalszego skalowania biznesu” – mówi Mateusz Mazur, Partner EY, lider zespołów Cloud Enablement oraz IT Advisory. “Nowoczesne technologie i związane z nimi nowe modele biznesowe pozwalają nie tylko oferować konkurencyjne produkty i usługi, ale wpływają pozytywnie również na działanie samej organizacji poprzez ułatwienie codziennych operacji i zwiększanie wydajności pracowników” – dodaje.
Co nie mniej istotne, większość (76%) uczestników badania EY uważa, że nowoczesne technologie mogą odegrać kluczową rolę w ograniczaniu emisji dwutlenku węgla przez ich organizację i wesprą zrównoważony rozwój ich organizacji. Potrzeby i plany inwestycji w nowe technologie nierzadko wyprzedzają jednak rozwój lokalnych regulacji prawnych.
“Rozwój nowoczesnych technologii wymusza zmiany w prawie, ale nie jest to proste ze względu na konieczność dostosowania regulacji lokalnych do przepisów unijnych. Komisja Europejska już w 2016 roku ogłosiła plan na rzecz sieci 5G w UE w celu wdrożenia infrastruktury i usług 5G na całym jednolitym rynku cyfrowym. Wskazano również, że kompleksowe pokrycie sieciami 5G powinno nastąpić do 2025 roku” – przypomina Justyna Wilczyńska-Baraniak, Partnerka, Liderka Zespołu Prawa Własności Intelektualnej, Technologii, Danych Osobowych w Kancelarii EY Law. Według niej, europejscy operatorzy sieci telefonii komórkowej współpracują z producentami sprzętu i klientami z różnych sektorów gospodarki na potrzeby realizacji pilotażowych wdrożeń mających na celu wykorzystanie technologii 5G w różnych branżach oraz scenariuszach użycia, zarówno w zastosowaniach typowo konsumenckich, jak i biznesowych. “Nowe usługi w ramach sieci 5G będą musiały być zgodne z wymogami prawa. Nie chodzi tu jedynie o kwestie nowych regulacji dotyczących technologii czy cyberbezpieczeństwa, ale również dotyczących konkretnych zastosowań technologii 5G. Choć stanowi ona wielką szansę na rozwój usług i wdrożenie nowych rozwiązań, firmy w Polsce powinny bacznie śledzić zmieniające się regulacje w obszarze prawa nowych technologii, a także być przygotowane na długą i krętą drogę do celu” – mówi Justyna Wilczyńska-Baraniak.
Badanie “Reimagining Industry Futures Study” zostało przeprowadzone w listopadzie 2022 roku na grupie przedstawicieli ponad 1,3 tys. przedsiębiorców z całego świata, także z Polski. Analiza miała na celu m.in. ocenę postrzegania technologii 5G wśród reprezentujących różne branże respondentów, którzy w co najmniej umiarkowanym stopniu posiadają wiedzę na temat inicjatyw swojej organizacji w zakresie IoT i 5G.