Case StudyCIOPREZENTACJA PARTNERA

Firma nazwa.pl skróciła czas dostępu do usług hostingowych dzięki rozwiązaniom Intel Optane

Case Study

Spółka nazwa.pl, jako pierwsza firma hostingowa w Polsce, zastosowała w serwerach bazodanowych najnowocześniejsze rozwiązania Intel Optane. Wprowadzona zmiana – wraz z użyciem najszybszych obecnie procesorów serwerowych Intel Xeon E-2288G – spowodowała kilkukrotny wzrost szybkości działania serwisów WWW klientów.

Firma nazwa.pl skróciła czas dostępu do usług hostingowych dzięki rozwiązaniom Intel Optane

Firma nazwa.pl to nr 1 w Polsce dostawca usług rejestracji domen oraz świadczenia usług hostingowych, które ułatwiają przedsiębiorcom rozwijanie biznesu w internecie. Od roku 1997 z usług tej spółki skorzystało ponad 1 mln klientów, rejestrując ponad 4 mln domen i uruchamiając ponad 500 tys. usług hostingowych. nazwa.pl wyznacza także standardy dotyczące bezpieczeństwa w polskim internecie, dostarczając zaawansowane technicznie rozwiązania, z wykorzystaniem najnowszych światowych technologii. W ubiegłym roku spółka została uznana przez Ministerstwo Cyfryzacji za operatora usługi kluczowej dla cyberbezpieczeństwa Polski, polegającej na prowadzeniu autorytatywnego serwera DNS.

Firma nazwa.pl od zawsze stawia na przełomowe technologie

Wprowadzane przez nazwa.pl kolejne zmiany w stosowanej infrastrukturze IT mają na celu umacnianie jej pozycji jako lidera technologicznego wśród firm hostingowych działających w Polsce. Celem jest również zwiększenie przewagi nad konkurencją. „Minęło wiele lat, odkąd pierwszy raz zainstalowaliśmy na serwerach hostingowych dyski SSD, których szybkość i wydajność w każdym wymiarze przerastała używane wcześniej dyski HDD. Kolejnym etapem rozwoju były – wdrożone 2 lata temu – dyski SSD NVMe, wzbogacone o możliwość bardzo szybkiej wymiany danych poprzez bezpośrednie podpięcie ich do magistrali PCIe. Pod względem technologii zapisu to wciąż były jednak dyski SSD. Dlatego szukaliśmy innych rozwiązań” – wspomina Krzysztof Cebrat, prezes zarządu nazwa.pl. „Wtedy okazało się, że Intel wprowadził do sprzedaży serię dysków Intel Optane wykonanych w technologii 3D XPoint. W stosunku do powszechnie stosowanych dysków SSD mają one ponad 10-krotnie niższe czasy dostępu do danych oraz zapewniają w przeciwieństwie do dysków SSD stabilną pracę, nawet przy dużym obciążeniu” – dodaje. Technologia Intel Optane to największy przełom od 1989 roku, czyli wynalezienia NAND Flash Memory, które to pamięci posłużyły do budowy dysków SSD. Efektem jest skokowy wzrost wydajności działania wszystkich aplikacji, a w szczególności tych, które korzystają z baz danych.

Firma nazwa.pl skróciła czas dostępu do usług hostingowych dzięki rozwiązaniom Intel Optane

Będąc liderem w branży usług hostingowych, czujemy się zobligowani, aby dostarczać klientom usługi o najwyższych parametrach. W przypadku wyboru dysków Intel Optane kluczowe znaczenie miała szybkość i wydajność wybranego rozwiązania. Musimy pamiętać, że nazwa.pl pełni także rolę Operatora Usługi Kluczowej dla cyberbezpieczeństwa Polski i przy dokonywanych wyborach fundamentalne znaczenie mają bezpieczeństwo danych oraz renoma samego dostawcy.
Krzysztof Cebrat, prezes zarządu nazwa.pl

„Technologia Intel Optane została opracowana, aby zastąpić dotychczas wykorzystywane pamięci typu DRAM. Jest rozwiązaniem, które zapewnia zbliżoną do nich wydajność, lecz przy niższych kosztach. Ponadto – podobnie jak DRAM – Intel Optane jest 1000 razy szybszy od dysków SSD NAND. W przeciwieństwie do pamięci NAND, Intel Optane pozwala także na jednoczesny zapis i odczyt danych. Przykładowo, dysk Intel Optane SSD o pojemności 375 GB przewyższa wydajnością SSD NAND o pojemności 1,6 TB, nawet wówczas, gdy jest używany jako dysk pamięci podręcznej vSAN” – mówi Artur Długosz, dyrektor ds. dystrybucji EMEA Territory w firmie Intel. „Dzięki szybkości zbliżonej do DRAM i trwałości tradycyjnych dysków SSD, Intel Optane rozwiązuje wiele ograniczeń projektowych, z którymi borykają się dziś przedsiębiorstwa. Wyznacza też nową drogę dla rozwoju technologii pamięci masowych. Wraz z wybranymi przez klienta dyskami oferujemy oprogramowanie, które – w wielu przypadkach – dodatkowo pomaga zoptymalizować procesy” – dodaje.

Ogromne przyspieszenie dostępu do usług dla klientów

„Przeprowadzane testy dysków Intel Optane nie pozostawiały złudzeń! Czas dostępu do naszych usług hostingowych był najkrótszy wśród innych, polskich dostawców tego typu usług. Dotyczyło to zarówno czasu odczytu, jak i zapisu danych, a dyski miały większą wydajność. Długo dokonywaliśmy jednak analiz pod względem ekonomicznym. Koszt 1 TB danych w konfiguracji RAID1 na dyskach z serii DC 4800X wynosi 30 tys. zł, czyli ponad dziesięciokrotnie więcej niż w przypadku dysków SSD NVMe, z których korzystaliśmy do tej pory” – wyjaśnia Krzysztof Cebrat. „W strategii rozwoju nazwa.pl od lat jednak duże znaczenie ma wdrażanie nowoczesnych rozwiązań. Dlatego po analizach biznesowych zdecydowaliśmy się na ten skok technologiczny przy okazji wymiany dotychczas wykorzystywanych serwerów” – dodaje.

„Intel Optane to technologia, która znacząco przyspiesza pracę środowisk IT i poprawia stabilność przeprowadzanych procesów analizy danych. Dzięki zaś bardzo niskim opóźnieniom użytkownicy usług hostingowych – bazujących na infrastrukturze wykorzystującej dyski Intel Optane – są w stanie błyskawicznie otrzymać dostęp do plików, niezależnie od ich rozmiaru i miejsca, w którym się znajdują. Nośniki Intel Optane są dziś stosowane w wielu formach, w tym w pamięciach typu DIMM, ale także jako pamięć trwała Intel Optane DC czy w dyskach SSD z protokołem NVMe jako Intel Optane SSD DC P4800X” – wyjaśnia Artur Długosz.

Firma nazwa.pl skróciła czas dostępu do usług hostingowych dzięki rozwiązaniom Intel Optane

Technologia Intel Optane została opracowana, aby zastąpić dotychczas wykorzystywane pamięci typu DRAM. Jest rozwiązaniem, które zapewnia zbliżoną do nich wydajność, lecz przy niższych kosztach. Ponadto – podobnie jak DRAM – Intel Optane jest 1000 razy szybszy od dysków SSD NAND. W przeciwieństwie do pamięci NAND, Intel Optane pozwala także na jednoczesny zapis i odczyt danych. Przykładowo, dysk Intel Optane SSD o pojemności 375 GB przewyższa wydajnością SSD NAND o pojemności 1,6 TB, nawet wówczas, gdy jest używany jako dysk pamięci podręcznej vSAN.
Artur Długosz, dyrektor ds. dystrybucji EMEA Territory w firmie Intel

Firma nazwa.pl zdecydowała się więc ostatecznie na wycofanie w najnowszych serwerach dysków SSD NVMe, zastępując je dużo szybszymi Intel Optane. Dbając jednak o środowisko, wycofane dyski pozostają w infrastrukturze jej data center. Jak podkreślają przedstawiciele firmy, tymczasem wielu konkurentów w Polsce, unowocześniając swoje centra danych, dopiero wprowadza – wycofaną już przez nazwa.pl – technologię. Większość z nich wciąż korzysta ze zwykłych dysków SSD. Dyski Intel Optane do nazwa.pl dostarczyła firma Comset – partner Intela w Polsce – która pomogła zarówno w zaimplementowaniu samych dysków, jak i karty sieciowej na płycie z jednym procesorem i w obudowie 2U. Było to sporym wyzwaniem, bo w takich płytach nie ma zbyt wielu złącz PCIE.

Proces migracji z SSD NVMe na Intel Optane zaczął się od zaplanowania całej operacji. Na wstępie dokonano analizy danych dotyczących bieżącej zajętości powierzchni dyskowej, mając również na uwadze, że jednocześnie z wymianą systemów dyskowych wymienione zostaną też serwery wraz z ich procesorami. To ważne, gdyż nie można było „przełożyć” klientów 1:1 pomiędzy serwerami, ale trzeba było wziąć pod uwagę zarówno potrzebną powierzchnię dyskową, jak i obciążenie generowane przez tych klientów na procesorach czy potrzebną ilość pamięci RAM. To skomplikowany proces decyzyjny, który jednak doprowadził do wielokrotnego zwiększenia szybkości działania usług nazwa.pl. Migracja zaplanowana była tak, aby usługi działały w sposób niezakłócony, co w pełni się udało.

Istotne skrócenie czasu dostępu do stron dzięki technologii Intel Optane

„Wdrożenie dysków Intel Optane umożliwiło ponad 10-krotne skrócenie czasu potrzebnego zarówno do odczytu, jak i zapisu informacji. Znacząco usprawnia to działanie wszystkich oferowanych naszym klientom aplikacji. Spowodowało to też wielokrotny wzrost szybkości działania serwisów WWW obsługiwanych przez nazwa.pl, czyniąc nasz hosting najszybszym w Polsce. Przykładowo czas generowania strony WordPress na naszym serwisie – zgodnie z naszymi testami – jest prawie 4-krotnie krótszy od ‘najlepszego’ w tej kategorii konkurenta na polskim rynku. Korzyści bezpośrednio odczują przede wszystkim ich klienci. Jasno pokazują to wyniki testów, które przeprowadziliśmy na serwerach poszczególnych firm hostingowych” – twierdzi Krzysztof Cebrat. Pomiarów przedstawiciele nazwa.pl dokonywali przez wiele dni. „Chcieliśmy w ten sposób wykluczyć chwilowe przeciążenia, jakie niestety zdarzają się na serwerach konkurencji nie korzystającej z rozwiązań cloud computing. Ze wszystkich pomiarów wzięliśmy najmniejsze wyniki, aby pokazać maksymalną wydajność serwerów u każdego dostawcy. Gdybyśmy zaprezentowali wyniki średnie, to u wielu dostawców słupki byłyby niestety wyższe jeszcze o 50%” – dodaje.

Firma nazwa.pl skróciła czas dostępu do usług hostingowych dzięki rozwiązaniom Intel Optane

Kompleksowa modernizacja środowiska IT

Modernizacja systemów dyskowych zbiegła się w czasie z wymianą serwerów obsługujących klientów usług hostingowych. Aby stworzyć najszybszy w Polsce hosting, przedstawiciele nazwa.pl postawili na najszybsze na rynku procesory Intel Xeon E-2288G i rozwiązanie dyskowe, które będzie w stanie nadążyć z odczytywaniem i zapisywaniem informacji, wspomniane już dyski Intel Optane. W połączeniu z nimi wydajność najnowszych procesorów mogła pokazać swoje prawdziwe oblicze. „Efektem – jak widać po wspomnianych przeze mnie wynikach testów WordPress – jest fakt, że nasze serwery działają 10 razy szybciej od serwerów naszej konkurencji. Jednocześnie szybkość działania aplikacji korzystających z baz danych wzrosła ponad 2-krotnie” – opowiada Krzysztof Cebrat. „Będąc liderem w branży usług hostingowych, czujemy się zobligowani, aby dostarczać klientom usługi o najwyższych parametrach. W przypadku wyboru dysków kluczowe znaczenie miała szybkość i wydajność wybranego rozwiązania. Musimy pamiętać, że nazwa.pl pełni także rolę Operatora Usługi Kluczowej dla cyberbezpieczeństwa Polski i przy dokonywanych wyborach fundamentalne znaczenie mają bezpieczeństwo danych oraz renoma samego dostawcy” – dodaje. „Dzięki wykorzystaniu technologii Intel Optane nie tylko takie usługi jak hosting, ale także streaming czy wideokonferencje wchodzą na zupełnie nowy, ‘szybszy’ poziom dostępności” – podsumowuje Artur Długosz.

Intel Optane SSD DC P4800X odpowiedzią na wyzwania centrów danych
Unikalna architektura dysków Intel Optane SSD DC P4800X zapewnia wyższą szybkość zapisu i odczytu danych niż w przypadku nośników SSD opartych na technologii pamięci NAND. Jednocześnie typowe, oparte na technologii NAND, dyski SSD charakteryzują się wysoką wydajnością odczytu danych. Dysponują jednak stosunkowo ograniczonymi możliwościami w zakresie efektywności ich odczytu. Co więcej, wydajność operacji odczytu danych dodatkowo spada w przypadku konieczności obsługi wielu zapytań w krótkim czasie. Tymczasem Intel Optane SSD DC P4800X gwarantuje zrównoważoną – i niezależną od bieżącego obciążenia – szybkość zarówno zapisu, jak i odczytu danych. Ma to ogromne znaczenie w zastosowaniach wymagających przetwarzania dużej ilości danych roboczych.

Dyski Intel Optane SSD DC zaprojektowano pod kątem zastosowań typowych dla centrów danych i zoptymalizowano na potrzeby szybkiej obsługi operacji zapisu pojedynczych bajtów lub plików stronicowania. Wszystko po to, aby zapewnić stabilną, przewidywalną i zrównoważoną wydajność w zakresie operacji odczytu i zapisu. Eliminuje to m.in. konieczność zastosowania rozwiązań „odśmiecania” pamięci.

Intel Optane SSD DC P4800X zapewnia niezmienny czas odczytu danych, niezależnie od skali wykonywanych operacji zapisu. Przedstawiony wykres pokazuje porównanie osiąganych przez ten dysk opóźnień w obsłudze operacji odczytu w przypadku obciążenia rosnącą ilością losowych operacji zapisu, w porównaniu z nośnikami Intel 3D NAND SSD poprzedniej generacji. W przeciwieństwie do dysków SSD opartych na technologii NAND, dyski Intel Optane SSD DC charakteryzuje niezmienne, niskie opóźnienie dla wszystkich operacji zapisu danych. Jednolity, niski czas obsługi operacji zapisu i odczytu – w połączeniu z wysoką wytrzymałością – oznacza, że dyski Intel Optane SSD DC, w odróżnieniu od rozwiązań opartych na technologii NAND, mogą być z powodzeniem wykorzystywane do zapewnienia dużej przestrzeni pamięci podręcznej w zastosowaniach dla centrów danych.

Znaczące wzrosty efektywności działania warstwy pamięci podręcznej, które są możliwe dzięki zastąpieniu rozwiązań klasy all-NAND-flash dyskami Intel Optane SSD DC, potwierdzają m.in. analizy Evaluator Group. Testy, przeprowadzone przy użyciu oprogramowania IOmark-VM, wykazały, że zbudowany – na podstawie układów Intel Xeon Scalable – system wykorzystujący w warstwie pamięci podręcznej dyski Intel Optane SSD DC P4800X zapewnia nawet 3-krotnie lepszą relację ceny do wydajności niż rozwiązania poprzednich generacji.

Co więcej, platformę Intel Optane SSD DC P4800X cechuje także żywotność znacznie wyższa niż w przypadku nośników bazujących na technologii NAND. Przykładowo, dla tego samego okresu gwarancyjnego parametr DWPD – określający średnią liczbę operacji zapisu danych w przeliczeniu na jeden dzień – dla dysków Intel Optane SSD DC wynosi 60, zaś dla dostępnych obecnie, opartych na technologii NAND, dysków Intel SSD DC P4600 jedynie 3. Aż 20-krotnie wyższa żywotność nośników Intel Optane SSD DC sprawia, że znacznie lepiej sprawdzą się one jako platforma pamięci podręcznej dla środowisk o dużej liczbie operacji.

Dyski Intel Optane SSD DC mogą też w łatwy sposób uzupełniać możliwości pamięci nieulotnych Intel Optane DC, tworząc w ten sposób wysoce elastyczną warstwę składowania danych, działającą w sposób analogiczny do warstwy pamięci operacyjnej. Dzięki temu wartościowe dane stają się szybciej dostępne i możliwe do wykorzystania w krótszym czasie, niż byłoby to możliwe przy zastosowaniu nośników wykorzystujących technologię NAND.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *