Branża ITRynekPolecane tematy
Firmy technologiczne zamykają oddziały lub zawieszają działalność w Rosji
Aktualizacja 15.03.2022
Inwazja Rosji na Ukrainę wywołała szereg poważnych sankcji gospodarczych. Do kar nakładanych przez rządy i organizacje przyłączają się również międzynarodowe korporacje. Na ograniczenie lub zawieszenie działalności na rynku rosyjskim zdecydowało się wiele firm z różnych branż, m.in. technologii, mediów i motoryzacji, a ich lista ciągle się wydłuża.
Wycofywanie się z rosyjskiego rynku największych globalnych koncernów, to poza oficjalnymi sankcjami, najbardziej dotkliwy efekt inwazji Rosji na Ukrainę.
Które firmy technologiczne dotychczas zrezygnowały z działalności na rosyjskim rynku? Jakie to przyniesie skutki?
Microsoft
Firma zawiesiła wszelką sprzedaż nowych produktów i usług w Rosji. Oznacza to, że klienci nie będą mogli kupować systemu Windows, Microsoft 365, urządzeń Surface, a przedsiębiorstwa nie będą mogły odnawiać m.in. usług oferowanych w ramach platformy chmurowej Microsoft Azure. Należy podkreślić, że kwestie te dotyczą nowych nabywców, oznacza to, przykładowo, że obecni użytkownicy instalowanej lokalnie wersji środowiska Windows nie stracą do niego dostępu.
Co ważne, koncern Microsoft aktualnie skupia się na ochronie cyberbezpieczeństwa Ukrainy. Ponadto przedstawiciele tego technologicznego giganta współpracują z Międzynarodowym Komitetem Czerwonego Krzyża (ICRC) i wieloma agencjami ONZ, aby pomóc uchodźcom, zapewniając wsparcie technologiczne i finansowe kluczowym organizacjom pozarządowym.
Intel i AMD
Firmy Intel i AMD oficjalnie potwierdziły, że wstrzymują sprzedaż swoich procesorów na terenie Rosji i Białorusi. „Intel potępia inwazję Rosji na Ukrainę i zawiesza wszystkie dostawy do klientów zarówno w Rosji, jak i na Białorusi. Nasze myśli są ze wszystkimi, na których ta wojna wpłynęła, w tym z mieszkańcami Ukrainy i krajów sąsiednich oraz wszystkich na całym świecie z rodzinami, przyjaciółmi i bliskimi w regionie. Pracujemy, aby wesprzeć wszystkich naszych pracowników w tej trudnej sytuacji zwłaszcza tych, którzy są blisko związani z tym regionem. Rozpoczęliśmy kampanię darowizn i dopłat dla pracowników za pośrednictwem Fundacji Intel, która zebrała już ponad 1,2 miliona dolarów na pomoc humanitarną, jesteśmy dumni z pracy naszych zespołów w okolicznych obszarach, w tym w Polsce, Niemczech i w Rumunii. Będziemy nadal wspierać ludność Ukrainy i społeczność globalną, wzywając do natychmiastowego zakończenia tej wojny i szybkiego powrotu do pokoju” – czytamy w oświadczeniu przedstawicieli kierownictwa firmy Intel. „W oparciu o sankcje nałożone na Rosję przez USA i inne kraje, AMD w tej chwili zawiesza sprzedaż i dystrybucję naszych produktów w Rosji i na Białorusi” – głosi zaś komunikat AMD.
Sankcje te najbardziej dotkną zwykłych obywateli, gdyż rządowe struktury oparte są na rodzimych układach z rodziny Baikal i Elbrus, których produkcją zajmowała się firma TSMC, ale także ona nałożyła sankcje.
TSMC
Taiwan Semiconductor Manufacturing Company Limited – tajwańskie przedsiębiorstwo specjalizujące się w produkcji układów scalonych, w tym procesorów, zawiesza dostawę swoich produktów do Rosji. Sankcje obejmują także wszystkie podmioty, które handlują z Rosją. Dotyczy to wszystkich procesorów i półprzewodników, nie tylko tych wykorzystywanych w celach militarnych.
Oracle i SAP
O zawieszeniu operacji biznesowych w Rosji poinformowali przedstawiciele kierownictwa Oracle. Decyzja ta oznacza m.in. brak wsparcia technicznego oraz możliwości zakupu nowych licencji baz danych oraz usług chmurowych Oracle. “W imieniu 150 tys. pracowników Oracle na całym świecie oraz w ramach poparcia dla rządu Ukrainy i jej mieszkańców, koncern Oracle zawiesił już wszelkie działania na terenie Federacji Rosyjskiej” – czytamy w oświadczeniu przedstawicieli Oracle.
Z kolei kierownictwo SAP w odpowiedzi na inwazję Moskwy na Ukrainę podjęło decyzję o wstrzymaniu sprzedaży produktów i usług w Rosji. „Wstrzymujemy działalność w Rosji zgodnie z sankcjami, a ponadto wstrzymujemy wszelką sprzedaż usług i produktów SAP w Rosji” – poinformował dyrektor generalny Christian Klein. Koncern SAP aktywnie angażuje się w działalność humanitarną. Firma przekazała już 1 milion euro wsparcia humanitarnego dla Ukrainy, a także zaoferowała, że przekształci swoje biura zlokalizowane w całej Europie na miejsca zakwaterowania dla uchodźców.
Accenture
Przedstawiciele firmy Accenture, do niedawna zatrudniającej w Rosji ok. 2,3 tys. osób, poinformowali o zakończeniu działalności lokalnego oddziału. Zapowiedziano przy tym wsparcie dla osób w wyniku likwidacji oddziału w Rosji, a także wsparcie dla wszystkich pracowników Accenture pochodzących z Ukrainy. Co więcej, firma oferuje swoją pomoc osobom mieszkającym na Ukrainie, m.in. w przesiedleniu członków rodziny, którzy próbują opuścić kraj dotknięty wojną. Ponadto Accenture przekaże 5 milionów dolarów organizacjom charytatywnym non-profit, które pomagają ludziom na Ukrainie i tym, którzy uciekają do Polski, Rumunii, Słowacji, Węgier i Czech.
Dell i HP
W odpowiedzi na amerykańskie sankcje wprowadzone z powodu inwazji na Ukrainę koncerny Dell Technologies oraz HP wstrzymały sprzedaż swoich produktów do Rosji. Co ciekawe, jak zapewnia Enrique Lores, dyrektor generalny HP, firma już w ubiegłym roku zrezygnowała z transportu swoich produktów przez obecny rejon konfliktu, więc nie dotkną jej potencjalne problemy logistyczne.
Nokia i Ericsson
Ericsson i Nokia wstrzymały dostawy sprzętu telekomunikacyjnego do Rosji. „Obecnie pilnie sprawdzamy, w jaki sposób wydarzenia i nałożone sankcje mogą wpłynąć na naszą działalność. Zawieszamy wszystkie dostawy do Rosji podczas przeprowadzania analizy” – poinformował Borje Ekholm, dyrektor generalny firmy Ericsson. W podobnym tonie brzmi także komunikat firmy Nokia. „Sytuacja na Ukrainie jest złożona i rozwojowa. Na ten moment, zgodnie z nałożonymi sankcjami przestajemy eksportować nasz sprzęt do Rosji” – poinformowali przedstawiciele fińskiego producenta.
Autodesk
Przedstawiciele firmy Autodesk poinformowali o natychmiastowym zawieszeniu działalności w Rosji. Z oficjalnych deklaracji wynika również, że rozważane są także dalsze ograniczenia działalności w regionie w przypadku rozszerzenia nałożonych na Rosję sankcji. Jednocześnie, Fundacja Autodesk zobowiązała się do finansowego wsparcia działań humanitarnych na Ukrainie. Fundusze trafią do MKCK (Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża) i UNHCR — urząd Organizacji Narodów Zjednoczonych upoważniony do przewodzenia i koordynacji międzynarodowych działań mających na celu ochronę uchodźców.
Sabre
Sabre, dostawca oprogramowania do rezerwacji podróży, rozwiązał umowę dystrybucyjną z rosyjskim przewoźnikiem Aerofłot. Sabre podjęło natychmiastowe kroki w celu usunięcia treści dotyczących linii lotniczych Aerofłot ze swojego Globalnego Systemu Dystrybucji (GDS), używanego przez biura podróży, serwisy internetowe i korporacje do rezerwacji lotów.
PwC i KPMG
Po 30 latach obecności na lokalnym rynku zamknięty zostanie rosyjski oddział firmy PwC. Decyzja ta stanowi odpowiedź na rosyjską inwazję na Ukrainę. Co ważne, PwC, jako jedna z czterech największych na świecie firm konsultingowo-audytorskich, posiada w Rosji ponad 3,7 tys. partnerów i pracowników. Podobną decyzję podjęli też przedstawiciele kierownictwa firmy KPMG. Wcześniej zapowiedziano także zerwanie więzi z niektórymi klientami objętymi sankcjami.
Należy jednak dodać, że – jak donosi Financial Times – lokalne organizacje należące dotąd do obu firm będą nadal działać, ale jako samodzielne podmioty. W efekcie, przykładowo, należące dotąd do rosyjskiego oddziału PwC struktury zostaną odcięte od globalnej sieci PwC. Oznacza to m.in., że zespoły z innych oddziałów PwC nie będą pracowały na rzecz rosyjskich podmiotów oraz osób objętych sankcjami.
Apple
Koncern Apple wstrzymał sprzedaż wszystkich swoich produktów w sklepie internetowym na czas nieokreślony. Wcześniej Apple pozbawił Rosjan możliwości płacenia Apple Pay. Koncern nie zamierza jednak przychylić się do wniosku Mychajło Fedorowa, wicepremiera Ukrainy, który chce odcięcia Rosjan od App Store. Oznacza to, że klienci Apple w Rosji dalej będą mogli korzystać ze sklepu z aplikacjami.
Rosyjski rząd zablokował obywatelom m.in. dostęp do popularnych serwisów społecznościowych, takich jak: Facebook, YouTube czy Twitter. W odpowiedzi przedstawiciele koncernu Meta postanowili wprowadzić ograniczenia związane z reklamami. Zablokowano możliwość umieszczania reklam wszystkim Rosjanom na całym świecie, tzn. elementy sponsorowane nie będą wyświetlane na terenie żadnego kraju. Ponadto Facebook blokuje rosyjskie konta rozsiewające dezinformację na Ukrainie.
Netflix i Spotify
Netflix zdecydował się w niedzielę zawiesić swoją usługę w Rosji. „Biorąc pod uwagę obecne okoliczności, zdecydowaliśmy się zawiesić naszą usługę w Rosji” – stwierdził rzecznik Netflixa. „Netflix zawiesił operacje w Rosji w proteście przeciwko inwazji tego kraju na Ukrainę” — dodał Mykhailo Fedorov, wicepremier i minister transformacji cyfrowej Ukrainy. Jeśli chodzi o Spotify — w wyniku sankcji nałożonych na Federację Rosyjską — obywatele mogą mieć problem z opłaceniem usługi. Niemożliwe stało się bowiem korzystanie z Google Pay i Apple Pay. Problemem są także płatności kartami – Visa i Mastercard.
Deloitte i EY
Oprócz firm KPMG i PwC swoją działalność w Rosji i na Białorusi zawieszają także koncerny Deloitte oraz EY. Dotychczas EY zatrudniał w Rosji ponad 4,7 tys. pracowników, a Deloitte ok. 3 tys. w Rosji i na Białorusi. „Globalna organizacja EY nie będzie już obsługiwać żadnych rosyjskich klientów rządowych, przedsiębiorstw państwowych ani podmiotów i osób objętych sankcjami na całym świecie” – podkreślają przedstawiciele firmy doradczej. Podobne deklaracje padły też ze strony przedstawicieli kierownictwa Deloitte. „Oddzielimy naszą praktykę w Rosji i na Białorusi od globalnej sieci firm członkowskich. Deloitte nie będzie już działać w Rosji i na Białorusi” – mówi Punit Renjen, dyrektor generalny Deloitte.
Samsung Electronics
Firma postanowiła dołączyć do innych firm technologicznych i wstrzymać sprzedaż swoich produktów i usług w Rosji. Dotychczas, Samsung posiadał aż 30% udziału w rynku smartfonów na terytorium Rosji – dwukrotnie więcej niż Apple. Koreański koncern przekaże także 6 milionów dolarów na rzecz działań humanitarnych oraz kolejny milion dolarów w postaci elektroniki użytkowej dla potrzebujących.
Pure Storage
Kierownictwo firmy Pure Storage podjęło decyzję o zaprzestaniu sprzedaży oraz usług wsparcia sprzętu na rynkach Rosji i Białorusi. Co więcej, współpracującym z Pure Storage na zasadzie kontraktu deweloperom z Białorusi wypowiedziano umowy. Jednocześnie, pracownikom i współpracownikom z Ukrainy zaoferowano pomoc m.in. w relokacji rodzin. „Wstrzymaliśmy wszystkie wysyłki i usługi wsparcia w Rosji oraz na Białorusi” – mówi Charles Giancarlo, dyrektor generalny Pure Storage. „Zapewniamy wsparcie, w zależności od potrzeb, naszym pracownikom i ich rodzinom” – dodaje.
Activision Blizzard i Epic Games
Obie firmy wstrzymały sprzedaż swoich produktów na terenie Rosji. „Epic wstrzymuje handel z Rosją naszych gier w odpowiedzi na inwazję na Ukrainę. Nie blokujemy dostępu z tego samego powodu, dla którego inne narzędzia komunikacji pozostają online: wolny świat powinien zachować otwarte wszystkie linie dialogu” – podane w oficjalnym komunikacie na Twitterze. Nie jest jasne, czy decyzja Epica dotyczy tylko tytułów, czy też np. mikrotransakcji w grach online, jak Fortnite.
Z kolei firma Activision Blizzard nie będzie oferować na rynku rosyjskim gier, ale też zablokuje mikrotransakcje. „Activision Blizzard zawiesza sprzedaż swoich gier w Rosji. Robimy wszystko, co możliwe, aby pomóc pracownikom i ich rodzinom, które bezpośrednio zostały dotknięte tą tragedią” – przekazał w liście do pracowników Daniel Alegre, prezes firmy.
Nintendo
Nintendo zawiesiło sprzedaż cyfrową w Rosji. Oficjalnie platforma Nintendo eShop została przełączona w tryb konserwacji ze względu na fakt, że usługa płatnicza, z której korzysta eShop w Rosji zawiesiła przetwarzanie płatności w rublach. Co ciekawe, sankcje ze strony Nintendo miały objąć nie tylko Rosję, ale również obywateli Kazachstanu i Białorusi.
Ubisoft
Przedstawiciele firmy Ubisoft ogłosili, że zawieszają do odwołania sprzedaż wszystkich swoich produktów zarówno w wersji cyfrowej jak i fizycznej na terenie Federacji Rosyjskiej. Zapowiedziano także uruchomienie wsparcia dla deweloperów pracujących w studiach Ubisoft w Kijowie oraz Odessie.
Rockwell Automation
Firma Rockwell Automation zawiesiła działalność i sprzedaż na terenie Rosji i Białorusi. „Rockwell dołącza do rządu USA i globalnej społeczności w działaniach potępiających atak Rosji na Ukrainę i jej obywateli” – mówi Blake Moret, prezes i dyrektor generalny Rockwell Automation. Firma na terenie Rosji zatrudniała około 30 pracowników, którym nadal będzie wypłacać pensje. Ponadto przedsiębiorstwo przekazało środki pieniężne, by zapewnić pomoc humanitarną uchodźcom na Ukrainie oraz w krajach sąsiadujących, a swoim pracownikom oferuje płatny urlop na czas wolontaryjnej aktywności.
IBM
IBM zawiesza działalność w Rosji i przekazuje 500 tysięcy dolarów na pomoc Ukrainie.
„W odpowiedzi na zeszłotygodniowe oświadczenie w sprawie wojny na Ukrainie otrzymałem od wielu z was informacje i doceniam wasze opinie. Po pierwsze, chcę powiedzieć jasno – zawiesiliśmy wszelkie działania w Rosji. W Ukrainie pozostajemy w stałym kontakcie z naszymi lokalnymi zespołami i nadal udzielamy pomocy, w tym relokacji i wsparcia finansowego. Bezpieczeństwo pracowników IBM i ich rodzin we wszystkich regionach dotkniętych kryzysem pozostaje naszym głównym priorytetem” – podkreśla Arvind Krishn, prezes i dyrektor generalny IBM.
Jednocześnie, koncern IBM przekazał darowizny dwóm organizacjom, które udzielają krytycznego wsparcia w najbardziej dotkniętych obszarach – po 250 tys. USD otrzymały Polska Akcja Humanitarna oraz czeska organizacja Ludzie w Potrzebie. Dodatkowo, firma zachęca swoich pracowników do wspierania i przekazywania darowizn na rzecz Międzynarodowego Czerwonego Krzyża. Co więcej, IBM uruchomiło specjalnie opracowaną mapę IBMer Resource Finder, która łączy ukraińskich pracowników, kontrahentów zamierzających opuścić Ukrainę z innymi pracownikami IBM w najbliższym regionie Europy Środkowo-Wschodniej w celu otrzymania pomocy — zakwaterowania, żywności, transportu.
Red Hat
Red Hat zawiesza sprzedaż i usługi w Rosji i Białorusi. Firma zorganizowała i nadal organizuje transporty do Polski dla uchodźców, a także przekazała pracownikom listę organizacji, które należy wspierać. „Jestem przekonany, że mówię w imieniu nas wszystkich, kiedy mówię, że wciąż trwająca wojna na Ukrainie jest bolesna. Jako firma jesteśmy w jedności ze wszystkimi dotkniętymi przemocą i potępiamy inwazję rosyjskiej armii na Ukrainę. Dołączamy nasze głosy do tych, którzy wzywają do pokoju i będziemy nadal pracować nad zapewnieniem bezpieczeństwa naszym poszkodowanym współpracownikom i ich rodzinom w każdy możliwy sposób” — podkreśla Paul Cormier, prezes i dyrektor generalny Red Hat.
Youtube i Google Play
Należące do koncernu Alphabet platforma YouTube i sklep Google Play zawieszają wszystkie usługi oparte na płatnościach w Rosji. Oznacza to, że użytkownicy nie będą mogli kupować aplikacji i gier, dokonywać płatności za subskrypcję ani dokonywać zakupów towarów cyfrowych w aplikacji za pomocą Google Play na terenie Federacji Rosyjskiej. Użytkownicy będą mogli jednak korzystać z Google Play w celu pobierania bezpłatnych gier i aplikacji. Do tej pory koncern Google wstrzymał działalność reklamową na terenach Rosji i Białorusi, a korzystanie z wyszukiwarki jest nadal możliwe. Z kolei kanały w serwisie YouTube w Rosji będą mogły generować przychody od widzów spoza Rosji dzięki reklamom i płatnym funkcjom. „Rozszerzamy tę pauzę na wszystkie nasze funkcje monetyzacji, w tym YouTube Premium, Channel Memberships, Super Chat i Merchandise, dla widzów w Rosji” – czytamy w oświadczeniu przedstawicieli YouTube z 10 marca.
Epson
Firma znana z produkowania skanerów oraz systemów wydruku podjęła decyzję o wstrzymaniu dostaw do Rosji i Białorusi. Jednocześnie Epson przekazał 1 mln USD za pośrednictwem Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców i Czerwonego Krzyża na pomoc humanitarną osobom dotkniętym kryzysem, a także zapewnił, że podwoi każdą kwotę przekazaną przez swoich pracowników. „Wspierając pomoc humanitarną dla osób dotkniętych kryzysem, przekazujemy na ten cel 1 milion USD za pośrednictwem Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców i Czerwonego Krzyża. Ponadto Oddział Epson Europe B.V. należący do regionu EMEA zapewnia podwojenie wszystkich kwot zebranych przez pracowników firmy na rzecz Czerwonego Krzyża. W ramach polityki zarządzania opartego na zaufaniu, która stanowi podstawę filozofii zarządzania naszej firmy, Epson zobowiązuje się do poszanowania praw człowieka. W związku z tym podjęliśmy decyzję o wstrzymaniu eksportu naszych produktów do Rosji i Białorusi” — napisano w oficjalnym oświadczeniu.
Kingston Technology
Firma Kingston zawiesza wysyłkę swoich produktów do Rosji. W oświadczeniu umieszczonym na oficjalnym profilu marki na Facebooku napisano: „Kingston Technology jest bardzo zaniepokojony rosyjską inwazją w Ukrainie. Stoimy obok tych, którzy cierpią, wspierając działania humanitarne i pomagamy, jak tylko możemy naszym zespołom w regionie. Największe znaczenie ma dla nas bezpieczeństwo pracowników. Naszym celem jest zapewnienie im ochrony i pomyślności. W świetle bezprecedensowej natury konfliktu i niepewnej sytuacji, Kingston zawiesił wszystkie wysyłki do Rosji. Tym, co nas teraz motywuje jest jedność globalnej społeczności w stosunku do zasad sprzeciwiających się tym okrucieństwom”.
EPAM Systems
Amerykańska firma informatyczna EPAM Systems poinformowała o zakończeniu współpracy z rosyjskimi klientami w związku z rosyjską inwazją na Ukrainie. Firma zamierza zapewnić jednak swoim rosyjskim klientom wsparcie przy przejściu usług do innych dostawców. Co ciekawe, przedsiębiorstwo zostało założone przez pochodzącego z Białorusi Arkadego Dobkina. Niejasny pozostaje los rosyjskich centrów rozwoju firmy, które zatrudniają 9 tys. osób. Z kolei na Ukrainie EPAM zatrudnia 14 tys. osób, z czego 13 tys. to specjaliści IT. Firma przeznaczy na ich wsparcie 100 milionów dolarów.
Acronis
Acronis, producent oprogramowania do przechowywania kopii zapasowych informacji, założony przez absolwentów MIPT — Moskiewskiego Instytutu Fizyki i Technologii, opuszcza Rosję. Jej prezes Patrick Pulvermueller poinformował o zakończeniu działalności firmy w Rosji i stworzeniu funduszu charytatywnego Acronis Cyber Foundation, który przeznaczy 500 tys. dolarów na pomoc Ukrainie, a także pomoże w znalezieniu pracy w Acronis uchodźcom z tego kraju. Na razie nie wiadomo, co stanie się z rosyjskimi programistami firmy i centrum rozwoju.
Amazon
W związku z rosyjską inwazją na Ukrainę przedstawiciele firmy Amazon zawiesili wysyłkę produktów detalicznych do klientów z Rosji i Białorusi, a także nie będą akceptować nowych klientów usług chmurowych oferowanych przez Amazon Web Services (AWS) z Rosji i Białorusi oraz sprzedawców zewnętrznych Amazon. Ponadto zawieszono dostęp do Prime Video klientom z Rosji. Firma nie będzie też przyjmowała zamówień na New World, czyli jedyną grę wideo sprzedawaną wyłącznie na terenie Federacji Rosyjskiej. Warto dodać, że firmy Amazon i AWS nie posiadają biur, centrów danych, ani żadnej infrastruktury w tym kraju.
Co więcej, Amazon przekazał 5 milionów dolarów na wsparcie poszkodowanych. Z kolei zespół AWS współpracuje z ukraińskimi klientami i partnerami, tworzy i dostarcza usługi oraz narzędzia techniczne, aby pomóc w bezpiecznej migracji infrastruktury lokalnej do AWS w celu ochrony przed potencjalnym fizycznym lub wirtualnym atakiem. Przedstawiciele firmy pomagają także ukraińskim organizacjom IT odpierać ataki i współpracują z organizacjami na Ukrainie i na całym świecie, aby udostępniać istotne dane wywiadowcze w czasie rzeczywistym.
Pozostałe przedsiębiorstwa:
Adobe — pełna blokada na terytorium Rosji, w tym usług chmurowych.
ADP — firma przestała obsługiwać rosyjskich klientów.
Aruba — zawieszono sprzedaż na terenie Rosji.
Canon — wstrzymał dostawy na teren Rosji.
CD Projekt — wstrzymał sprzedaż gier na terenie Rosji i Białorusi.
Cisco — zawieszenie działalności w Rosji i na Białorusi.
DXC– firma wycofuje się w działalności na rynku rosyjskim.
EA — firma usunęła rosyjskie drużyny z gier FIFA i NHL oraz odcięła sprzedaż w Rosji i na Białorusi.
Epicor — wstrzymanie sprzedaży i działalność operacyjnej w Rosji.
GamesIndustry.biz — zaprzestał sprzedaży gier i wsparcia marketingowego w Rosji i na Białorusi.
GrubHub — zakończył współpracę z rosyjskim gigantem technologicznym Yandex.
Hitachi – firma zawiesza eksport do Rosji i działalność biznesową w tym kraju
Instagram — blokuje rosyjskie konta rozsiewające dezinformację.
Lenovo — firma przestała dostarczać swoje produkty do Rosji.
Luxoft – należąca obecnie do DXC firma, choć wywodzi się z Rosji, kończy działalność na lokalnym rynku.
Micron— wstrzymano dostawy do Rosji i na Ukrainę.
Rockstar Games – firma zablokowała na platformie Steam możliwość zakupu swoich gier przez graczy z Rosji.
SAS — firma poinformowała o zawieszeniu działalności w Rosji.
Snapchat — spółka wstrzymała sprzedaż reklam w Rosji i na Białorusi oraz wyświetlanie reklam.
Supermicro — wstrzymano dostawy i sprzedaż produktów w Rosji.
Veeam — firma zawiesiła sprzedaż na terenie Federacji Rosyjskiej.
VMware — zawieszono sprzedaż oraz wsparcie dla klientów objętych sankcjami, a także zablokowano dostarczanie licencji partnerom.
Tik Tok — zawiesił wszelkie transmisje na żywo i udostępnianie treści w Rosji.
Co tu dużo mówić – dobrze, że tak się dzieje.