Rynek
Fitbit Sense – inteligentny smartwatch z czujnikiem do zarządzania stresem
Firma Fitbit zaprezentowała Fitbit Sense, zaawansowany smartwatch posiadający rozbudowane funkcje zdrowotne. Urządzenie wyposażono w czujnik do pomiaru aktywności elektrodermalnej (EDA) pomagający zarządzać stresem, zaawansowaną technologię pomiaru tętna, a także czujnik pomiaru temperatury skóry na nadgarstku. Smartwatch (w połączeniu z aplikacją Fitbit Premium) pomaga monitorować najważniejsze funkcje zdrowia i samopoczucia, takie jak zmienność rytmu pracy serca czy tempo oddychania.
Przedstawiciele producenta poinformowali również o wprowadzeniu na rynek Fitbit Versa 3 z innowacyjnymi funkcjami monitorującymi parametry zdrowotne i sprawność fizyczną oraz wbudowanym systemem GPS. Marka odświeżyła również swój najbardziej popularny tracker Fitbit Inspire 2 – m.in. zwiększono żywotność jego baterii do ponad 10 dni i wyposażono go w funkcje Aktywne Minuty.
„Pandemia COVID-19 uświadomiła nam, jak istotne jest dbanie o nasze zdrowie fizyczne, psychiczne oraz dobre samopoczucie. Nasze nowe produkty i usługi są jak dotąd najbardziej innowacyjne – łączą zaawansowaną technologię czujników i algorytmów co pozwala zebrać jeszcze więcej informacji o naszym zdrowiu” – powiedział James Park, współzałożyciel i dyrektor generalny Fitbit.
Jak to działa?
Czujnik EDA w smartwatchu Fitbit Sense mierzy aktywność elektrodermalną. Przyłożenie dłoni do tarczy zegarka wykrywane jest przez sensor, który pozwala dostrzec drobne zmiany tej aktywności w poziomie potliwości skóry – ma to pomóc nie tylko rozpoznawać reakcje organizmu na stres, ale też odpowiednio nim zarządzać, tłumaczą przedstawiciele producenta. Można także wykonać szybką sesję EDA Scan, aby zobaczyć swoje reakcje lub połączyć ją z sesjami relaksacyjnymi w aplikacji Fitbit – dzięki temu sprawdza się zachowanie ciała podczas medytacji lub relaksu. Każda taka sesja kończy się wykresem EDA dostępnym na urządzeniu oraz w aplikacji mobilnej.
Jak informują specjaliści Fitbit, smartwatch mierzy dzienny poziom stresu fizycznego, związany z pracą serca, snem i danymi na temat aktywności użytkownika. Pokazuje jego poziom w zakresie od 1 do 100 (gdzie wyższy wynik oznacza, że ciało wykazuje mniej fizycznych oznak napięcia). Oprócz wyniku użytkownik otrzymuje także zalecenia, pomagające lepiej radzić sobie ze stresem – np. ćwiczenia oddechowe czy propozycje treningu relaksacyjnego.
Fitbit Sense – funkcjonalności
Fitbit Sense wykorzystuje nową technologię PurePulse 2.0 z wielościeżkowym czujnikiem tętna
i zaktualizowanym algorytmem, która zapewnia najbardziej zaawansowaną formę pomiaru tętna z nadgarstka wśród urządzeń marki, przekonują przedstawiciele producenta. Kolejną nowością jest otrzymywanie powiadomień o zbyt wysokim, a także zbyt niskim tętnie, dzięki stałemu monitorowaniu pracy serca przez 24 godziny. Fitbit Sense wyposażony jest w czujnik temperatury skóry wykrywający zmiany mogące być oznaką gorączki, chorób lub kolejnej fazy cyklu menstruacyjnego. To także pierwsze urządzenie firmy posiadające aplikację EKG, która umożliwia monitorowanie rytmu serca – jest ona w stanie wykryć zaburzenia rytmu serca, takie jak migotanie przedsionków, informują eksperci Fitbit. Niestety, wspomniane rozwiązanie nie jest jeszcze dostępne w Unii Europejskiej a jedynie w USA.
Smartwatch zawiera również wszystkie najważniejsze funkcje, pozwalające ocenić stan zdrowia użytkownika, które można znaleźć także w innych urządzeniach Fitbit – w tym wbudowany system GPS, ponad 20 trybów ćwiczeń, funkcję SmartTrack, automatycznie wykrywającą podejmowaną aktywność fizyczną, funkcje strefy tętna i analizę snu. Dodatkowo posiada możliwość płatności zbliżeniowych i jest wodoodporny do 50 metrów.
Fitbit Versa 3
Producent wprowadza do sprzedaży również smartwatch Fitbit Versa 3, wyposażony w nowe funkcje monitorujące parametry zdrowotne i fitness. Urządzenie posiada wbudowany GPS, mapę intensywności treningu, ulepszoną technologię PurePulse 2.0 oraz funkcję Aktywne Minuty, pozwalającą śledzić postępy użytkownika. Smartwatch ma wbudowany głośnik i mikrofon do odbierania połączeń telefonicznych, wysyłania połączeń bezpośrednio do poczty głosowej oraz regulowania głośności rozmowy. Można nim też dokonywać płatności zbliżeniowych. Jak podkreślają specjaliści Fitbit, po raz pierwszy, zarówno Fitbit Versa 3 i Fitbit Sense mogą korzystać z tej samej indukcyjnej ładowarki. Żywotność baterii w obu urządzeniach wynosi ponad 6 dni.
Fitbit Inspire 2
Bazując na flagowych urządzeniach jakimi są trackery Fitbit Inspire i Fitbit Inspire HR, do nowego urządzenia Inspire 2 firma dodała wspomnianą już funkcję Aktywne Minuty, stylowy design oraz jaśniejszy ekran o najdłuższym jak do tej pory czasie pracy baterii spośród wszystkich urządzeń Fitbit – wynoszącym nawet 10 dni. Tracker motywuje do regularnej aktywności i budowania zdrowych nawyków, pozwalając wybierać z ponad 20 trybów ćwiczeń, wskazują przedstawiciele producenta. Urządzenie posiada również narzędzia monitorujące sen, tętno, cykl miesiączkowy, spożyte kalorie, nawodnienie organizmu, a także rejestruje wagę.
Wszystkie trzy urządzenia są już dostępne w przedsprzedaży na stronie internetowej producenta, a ich oficjalna sprzedaż rozpocznie się pod koniec września 2020 roku.