RynekPolecane tematy
Girls Code Fun, dziewczynki też mogą uczyć się programowania
Za 5 lat deficyt pracowników na rynku IT może przekraczać ponad 30%, a kobiety stanowią jedynie 10% wśród absolwentów kierunków informatycznych w Polsce. W oparciu o te dane – i własne doświadczenie – Karolina Cikowska, wraz ze wspólniczkami postanowiła uczyć programować dziewczynki, nawet te 5-letnie. Inicjatywa Girls Code Fun spotkała się dużym entuzjazmem, nic więc dziwnego, że założycielki projektu zostały laureatkami tegoroczne edycji konkurs Bizneswoman Roku, którego patronem jest ITwiz.
Talenty częściej z Polski emigrują, niż do niej przybywają. W przypadku Girls Code Fun sytuacja jest odwrotna. Projekt został założony przez dwie amerykanki polskiego pochodzenia Karolinę Cikowską i Zuzannę Kobrzyński, które poznały się pracując w Amerykańskiej Izbie Handlowej. Teraz Karolinę w rozwoju przedsięwzięcia wspiera Van Anh Dam urodzona w Wietnamie, ale wychowana na warszawskim Muranowie. Psycholożka i socjolożka starają edukować się dzieci i dorosłych z zakresu IT, w tym programowania.
Zachęcanie do nauki IT
Girls Code Fun to fundacja, której celem jest motywowanie i zachęcanie dzieci w wieku szkolnym – szczególnie dziewczynek – do zdobywania wiedzy w zakresie nowych technologii. Pomysł narodził się ponad rok temu gdy Zuzanna i Karolina pracowały nad innowacyjnymi projektami w Amerykańskiej Izbie Handlowej. Wtedy doszły do wniosku, że w świecie technologii brakuje kobiet, zarówno w Polsce, jak i w Stanach. Zaczęły zastanawiać się jak mogą zmienić ten stan rzeczy. Aby pomóc w edukacji IT kobiet postanowiły założyć fundację.
W ramach Girls Code Fun organizowany jest kurs programowania dla dzieci trwający semestr. W 2015 roku, każdy z nich miał 16 tygodni. W roku 2016 semestry będą mieć po 12 tygodni. Zajęcia odbywają się w weekendy na Politechnice Warszawskiej, w kawiarniach i różnych innych miejscach na mapie Warszawy. Trwają zwykle ok. 1,5 godziny. Z semestru na semestr przybywa zainteresowanych kursantów, a także partnerów, którzy chcą wspomóc akcję. Część grup wspierana jest m.in. przez Cisco, czy Google Campus. Oprócz kursów, Girls Code Fun organizuje jednorazowe zajęcia dla dzieci i młodzieży mające zachęcić do nauki programowania.
Dzieciaki uczą się Scratcha
Na kursach Girls Code Fun dzieci i młodzież w wieku od 5 do 15 lat uczy się programować w oparciu o język Scratch i Scratch Jr. To język opracowany na Massachusetts Institute of Technology przez Mitchela Resnicka, który jest również pomysłodawcą serii programowalnych robotów z klocków LEGO (seria MindStorms). Nazwa języka wywodzi się od techniki miksowania muzyki przez hip-hopowych didżejów. Programowanie w Scratchu odbywa się w sposób wizualny, poszczególne elementy mają kształt puzzli i są układane w określonym porządku. Obecnie Scratch pozwala także na komunikację z innymi programami, a także urządzeniami, w tym platformą Arduino.
Girls Code Fun to fundacja, której celem jest motywowanie i zachęcanie dzieci w wieku szkolnym – szczególnie dziewczynek – do zdobywania wiedzy w zakresie nowych technologii. Pomysł narodził się ponad rok temu gdy Karolina Cikowska i Zuzanna Kobrzyński pracowały nad innowacyjnymi projektami w Amerykańskiej Izbie Handlowej. Aby pomóc w edukacji IT kobiet postanowiły założyć fundację.
Zajęcia prowadzone przez Girls Code Fun prowadzone są w języku polskim i angielskim, w oparciu o autorski scenariusz fundacji oraz doświadczenie Harvard University. Dodatkowo prowadzone są również kursy JavaScript. „Co ważne, dzieci do 13 roku życia w trakcie kursu nie spędzają czasu wyłącznie przed komputerami, czy tabletami. Ich aktywność na urządzeniach elektronicznych przeplatana jest z interaktywnymi ćwiczeniami i zabawami pozwalającymi lepiej zrozumieć programowanie i rozwinąć wyobraźnie” – mówi Karolina Cikowska. „W ramach zabawy część dzieci udaje roboty, a część je programuje. Luźna forma zajęć oraz nowoczesne narzędzia i metody sprawiają, że są to właśnie kursy dla dzieci nawet 5-letnich. Rodzice nie powinni mieć więc obaw, że jest to tematyka zbyt trudna dla ich pociech” – dodaje.
Międzynarodowe doświadczenie dziewczyn pracujących przy Girls Code Fun sprawia, że sposób edukacji jest inny od tego, znanego z tradycyjnych szkół. Dzieci nie tylko uczą się przez zabawę, ale też starają się same zgłębiać problemy, uczyć na błędach, wyciągać wnioski czy wreszcie pracować w grupie. Nie ma tu pamięciowego wkuwania formułek. Dlatego – jak dodaje Karolina Cikowska – dzieci po takich kursach, nawet jeśli w przyszłości nie zostaną programistami, to i tak będę miały większą pewność siebie i lepiej poradzą sobie w pracy zespołowej. Nauka programowania jest ogólnorozwojowa i pozwala nabyć uniwersalne umiejętności.
Warsztaty zarezerwowane dla dziewczyn
Choć większość warsztatów fundacji odbywa się pod szyldem Kids Code Fun, to słowo „Girls” w nazwie nie jest przypadkowa. Projekt wyrósł jako odpowiedź na brak kobiet w świecie IT i organizatorki starają się mu czynnie przeciwstawiać. Właśnie m.in. dlatego Karolina Cikowska i Van Anh Dam zostały uhonorowane nagrodą Bizneswoman Roku w kategorii Działalność na Rzecz Kobiet. Jury decyzję uzasadniło tym, że motywowanie dziewcząt w wieku szkolnym do zdobywania wiedzy w sferze nowych technologii jest niezwykle ważne dla zrównoważonego rozwoju w – tak zdominowanej przez mężczyzn – branży iT. W ramach tego konkursu panie otrzymały też ufundowaną przez firmę GTECH nagrodę specjalną „Kobieta w Nowych Technologiach”. Nagroda to zakup sprzętu, który ułatwi szkolenie dzieci.
Na kursach Girls Code Fun dzieci i młodzież w wieku od 5 do 15 lat uczy się programować w oparciu o język Scratch i Scratch Jr. To język opracowany na Massachusetts Institute of Technology przez Mitchela Resnicka, który jest również pomysłodawcą serii programowalnych robotów z klocków LEGO (seria MindStorms). Nazwa języka wywodzi się od techniki miksowania muzyki przez hip-hopowych didżejów.
Fundacja promuje kobiety w IT, nawet te najmłodsze, wymagając, aby na kursach przynajmniej 50% uczestników stanowiły dziewczynki. Część kursów prowadzonych jest wyłącznie dla nich. Co więcej, zajęcia także prowadzą wyłącznie mentorki. Jak podkreśla pomysłodawczyni, dziewczynki w grupach, w których są same lepiej się czują, działają sprawniej i pewniej. Uczestniczki szkoleń często później – wraz z organizatorkami – biorą udział w wykładach i pokazują, starszym od siebie np. uczniom liceów, jak można programować.
Girls Code Fun jest jedną, ale nie jedyną inicjatywą w Polsce mającą zachęcić do promowania IT i świata nowych technologii wśród płci żeńskiej. W wielu miastach polski cyklicznie odbywają się spotkanie Geeks Girls Carrots. Mają one formułę barcampów, na których prelegenci mają krótkie wystąpienia odnośnie pewnych zagadnień ze świata IT. Jest to także okazja do networkingu kobiecej społeczności IT. Podobną inicjatywą do Girls Code Fun, ale skierowaną do studentek i starszych kobiet jest Django Girls. To darmow warsztaty z programowania w języku Django i Python. Inną alternatywą jest Rails Girls skupiające się na nauce tworzenia oprogramowania na bazie Ruby on Rails. Warsztaty i barcampy organizowane są w różnych miastach w Polsce, a także na świecie.
Dzieci do 13 roku życia w trakcie kursu nie spędzają czasu wyłącznie przed komputerami, czy tabletami. Ich aktywność na urządzeniach elektronicznych przeplatana jest z interaktywnymi ćwiczeniami i zabawami pozwalającymi lepiej zrozumieć programowanie i rozwinąć wyobraźnie. W ramach zabawy część dzieci udaje roboty, a część je programuje. Luźna forma zajęć oraz nowoczesne narzędzia i metody sprawiają, że są to właśnie kursy dla dzieci nawet 5-letnich.
Także Girls Code Fun ma aspiracje do „wyjścia” poza Warszawę. W tej chwili zajęcia odbywają się w stolicy i Białymstoku. Karolina Cikowska pragnie, aby w najbliższym czasie kursy odbywały się także w innych miastach Polski. Prawdopodobnie stanie się tak już w drugiej połowie 2016 roku. Fundacja cały czas rozwija współpracę ze szkołami, instytucjami i firmami prywatnymi. Organizowane są wspólne wydarzenia z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Krajową Izbą Gospodarczą, akcją Dziewczyny na Politechniki, a także firmami Cisco i Wonder Workshop. Ten ostatni oferuje roboty-zabawki, a fundacja pokazuje jak z nich korzystać na specjalnych warsztatach. W planach jest też organizacja półkolonii, a także większej liczby wycieczek dzieci do firm i instytucji związanych z IT, w ostatnim semestrze kursanci zwiedzili polską siedzibę Google.
Inwestycja w przyszłość
Fundacja Girls Code Fun jest jednym ze sposobów odpowiedzi na wyzwanie współczesnego świata. Branża IT rozwija się dynamicznie, jednocześnie jednak coraz częściej brakuje odpowiednio wykwalifikowanej kadry. Najlepsi informatycy mogą przebierać w ofertach z całego świata. Wedle niektórych szacunków do 2020 roku w Europie może zabraknąć 900 tys. osób na stanowiskach IT. Jednocześnie jest to branża silnie zdominowana przez mężczyzn podobnie jak wiele innych nauk ścisłych. Tylko 3% członków Polskiej Akademii Nauk to kobiety. Na kierunkach inżynieryjno-technicznych studiuje 19% kobiet, a na informatyce zaledwie 13%. Co więcej na świecie w branży nowych technologii jedynie 11% wysokich stanowisk zajmują kobiety. Według badań, dziewczęta nie decydują się na takie zawody m.in. ze względu na brak wizji swojej kariery, czy wzorców do naśladowania, stąd też takie inicjatywy jak Girls Code Fun, czy Dziewczyny na Politechniki.