W jej ramach oba koncerny zobowiązują się do udostępniania patentów dla standardów, takich jak 3GPP, ITU, IEEE oraz IETF, obejmujących technologie komórkowe 3G, 4G i 5G. Odnowiona umowa dotyczy sprzedaży infrastruktury sieciowej oraz urządzeń konsumenckich obu firm, zapewniając globalny dostęp do wzajemnie opatentowanych i ustandaryzowanych technologii.
Jako główni dostawcy patentów niezbędnych dla spełnienia norm (Standard Essential Patents – SEP) w dziedzinie komunikacji mobilnej, obie firmy rozpoznają wartość posiadanej przez siebie własności intelektualnej. “Ta umowa tworzy silniejsze otoczenie patentowe, stanowiąc wyraz zaangażowania obu stron w poszanowanie oraz ochronę własności intelektualnej” – powiedział Alan Fan, wiceprezes i szef działu praw własności intelektualnej w Huawei. “Nasze zaangażowanie w dzielenie się wiodącymi innowacjami technologicznymi będzie napędzać zdrowy i zrównoważony rozwój branży, a także zapewni konsumentom bardziej wydajne produkty i usługi” – dodał.
Przypomnijmy, że przez ostatnie 20 lat firma Huawei odgrywała znaczącą rolę w tworzeniu głównych standardów ICT, obejmujących m.in. komunikację komórkową, technologie Wi-Fi oraz kodeki multimedialne. W 2022 roku chiński koncern zajął czołowe miejsce w rankingu Europejskiego Urzędu Patentowego pod względem liczby zgłoszonych wniosków patentowych, składając 4505 aplikacji.
Huawei jest zarówno posiadaczem, jak i podmiotem wdrażającym SEP i, jak zapewniają przedstawiciele koncernu, dąży do przyjęcia zrównoważonego podejścia do licencjonowania. Podpisując wspomnianą umowę, firma zarówno daje, jak i otrzymuje dostęp do kluczowych technologii. “Ta umowa jest wynikiem intensywnych dyskusji, które zapewniły sprawiedliwą obsługę interesów zarówno posiadaczy patentów, jak i podmiotów wdrażających” – podsumował Alan Fan.