CDOInfrastrukturaPREZENTACJA PARTNERA
Huawei: stawiamy na macierze All-Flash, które wygrywają we wszystkich kategoriach funkcjonalnych
Executive ViewPoint
Z Konradem Tutakiem, IT Product Managerem w Huawei Enterprise Polska rozmawiamy o nowych wersjach macierzy All-Flash firmy Huawei; korzyściach z zastosowania tego typu technologii; koncepcji All-Flash DataCenter; wykorzystaniu protokołów NVMe i RoCE; rozwiązaniach wspierających bezpieczeństwo przechowywania i przetwarzania danych; a także zastosowaniu w rozwiązaniach Huawei algorytmów Artificial Intelligence.
Rozwiązania NVMe także opierają się na pamięciach flash, ale działają w oparciu o inny protokół komunikacji. Nośniki takie stosowane są w macierzach dyskowych z natywną architekturą NVMe – dzięki temu macierze mogą w pełni wykorzystać potencjał tej technologii. Największa różnica – w porównaniu do tradycyjnych pamięci masowych opartych o flash – to zdecydowanie krótszy czas odpowiedzi macierzy na poszczególne zapytania. Wykorzystanie standardu NVMe zapewnia bezpośrednią komunikację pomiędzy poszczególnymi komponentami pamięci masowej, co przekłada się na mniejszą liczbę niezbędnych interakcji pomiędzy wspomnianymi komponentami macierzy. W efekcie, dzięki takiej architekturze czas reakcji podsystemu danych jest krótszy nawet o rząd wielkości.
Na jakie rozwiązania stawia obecnie Huawei w kontekście systemów klasy Enterprise?
Przede wszystkim są to macierze All-Flash serii Dorado V6, wyróżniające się najwyższą wydajnością, udokumentowaną rekordem świata w rankingu SPC-1 TOP10, a także niezawodnością, dzięki zastosowaniu architektury Full-Mesh. Do tej pory były one rozwijane pod kątem dostępu blokowego. Teraz wspierają także dostęp plikowy i zastosowania typu Network Attached Storage (NAS). Wraz z wprowadzeniem na początku tego roku nowego oprogramowania macierzy Dorado, stała się ona rozwiązaniem typu Unified. Poza dostępem plikowym planujemy w najbliższym czasie rozbudowywać ją o kolejne funkcjonalności. Przykładowo, w lipcu 2021 roku wprowadziliśmy dobrze znaną naszym klientom funkcjonalność HyperMetro i możliwość działania w trybie active-active, ale tym razem dla dostępu plikowego. Co ważne, z perspektywy klienta wykorzystanie nowych funkcji wymaga jedynie uaktualnienia firmware oraz zakupu odpowiedniej licencji.
Drugą kategorię rozwiązań, w której rozwój szczególnie inwestujemy, jest tzw. storage rozproszony i seria naszych macierzy OceanStor Pacific. Nasze macierze pozwalają na tworzenie wysoce skalowalnych i wydajnych rozwiązań składających się z wielu węzłów. Rozwiązanie to zostało zaprojektowane tak, aby obsługiwać zarówno plik, blok jak i obiekt. W efekcie produkty OceanStor Pacific zapewniają nie tylko dużą pojemność i wydajność, ale także elastyczność i tolerancję na awarię, nawet całych węzłów klastra. Niedawno na rynek wprowadziliśmy nowe produkty w ramach linii OceanStor Pacific. Jeden dedykowany jest do zastosowań wymagających dużej pojemności – w macierzy o wysokości zaledwie 5U możemy zmieścić do 120 dysków. Drugi zaś przygotowany został pod kątem środowisk wysokowydajnych. W jednej obudowie 5U możemy zmieścić do 8 węzłów, każdy posiadający po 10 dysków NVMe, co sumarycznie daje aż 80 nośników NVMe.
Natomiast w III kwartale 2021 roku wprowadzimy na rynek macierz OceanStore Protect dedykowaną dla systemów backupu i w całości opartą o dyski Flash z możliwością deduplikacji i kompresji danych.
Huawei stawia na rozwój technologii flash w macierzach. Czy tego typu rozwiązania zdominują rynek? Jakie są ich największe korzyści?
Już od wielu lat kładziemy nacisk na tworzenie rozwiązań All-Flash. Widać to też po wprowadzanych przez nas nowych funkcjonalnościach. Co warto podkreślić, w 2020 roku aż 50% naszej sprzedaży dotyczyło właśnie macierzy All-Flash.
Na zmiany w postrzeganiu tego typu rozwiązań przez klientów wpływ ma kilka czynników. Kiedyś dyski typu flash był bardzo drogie, dopiero w ostatnich latach znacząco staniały. Obecnie nośniki flash nadal są droższe od tradycyjnych dysków HDD, ale nie są to już różnice kilkukrotne. Tymczasem, co warto podkreślić, dyski typu flash – gdy porównamy sam nośnik – są bardziej niezawodne od klasycznych nośników danych. Potwierdzają to statystyki. W dyskach talerzowych awaryjność utrzymuje się na poziomie ok. 5%, a w dyskach flash ok. 0,5% – tego typu dysk nie ma bowiem żadnego ruchomego elementu, co znacząco zmniejsza jego podatność na awarie. Znacznie większa niż w przypadku tradycyjnych dysków jest natomiast wydajność i szybkość pracy systemu opartego o pamięci flash. Przykładowo macierz All-Flash pozwala skrócić czas odtworzenia danych z kilku dni do kilku godzin.
Dodatkowo dysk Flash pobiera do 70% mniej energii. Wytwarza także mniej ciepła, co przekłada się na oszczędności na kosztach chłodzenia. Jednocześnie, macierz All-Flash zabiera znacznie mniej miejsca niż analogiczne rozwiązania oparte na nośnikach HDD. W tym aspekcie znacząco poprawiamy statystyki, ponieważ w naszych macierzach Dorado V6 możemy zainstalować do 36 dysków NVMe w obudowie 2U. To największa gęstość upakowania dysków NVMe dostępna na rynku. Natomiast dzięki deduplikacji i kompresji, na 1TB na dysku flash możemy upakować od 2 do nawet 5 razy więcej danych. Jeśli przeliczymy cenę 1 TB po deduplikacji i kompresji (tzw. przestrzeń efektywna) versus 1 TB na dysku HDD, okaże się, że cena wdrożenia macierzy All-Flash jest znacznie bardziej atrakcyjna. Trzeba też pamiętać, że w przypadku niektórych macierzy hybrydowych – wyposażonych zarówno w dyski flash, jak i HDD – w ogóle nie można dokonać deduplikacji i kompresji. Z kolei w tych, które to oferują, uzysk jest znacznie niższy w porównaniu do natywnej macierzy All-Flash.
Czym jest koncepcja All-Flash Data Center?
Jest to podejście, które zakłada wykorzystanie nośników flash w całym centrum danych – od serwerów, przez macierze, po backup. W praktyce, implementacja koncepcji All-Flash Data Center pozwala znacząco zmniejszyć koszty operacyjne infrastruktury IT poprzez mniejszą zajętość sprzętu w szafach, pozwalając klimatyzacji działać efektywniej i ograniczyć jej zużycie energii, mniejsze zużycie energii samych urządzeń dzięki nośnikom flash, a także zwiększyć wydajność systemów czy skrócić czas potrzebny na odtworzenie backupu. Należy podkreślić również, że ograniczając liczbę sprzętu, np. półek dyskowych, ze względu na wykorzystanie deduplikacji i kompresji w nośnikach flash, zmniejszamy również koszty licencji oraz serwisu.
Kilka lat temu pojawiły się znacznie szybsze dyski, także w rozwiązaniach Huawei, korzystające z protokołu NVMe. Jaka jest ich największa przewaga i w jakich rozwiązaniach są one stosowane?
Rozwiązania NVMe także opierają się na pamięciach flash, ale działają w oparciu o inny protokół komunikacji. Nośniki takie stosowane są w macierzach dyskowych z natywną architekturą NVMe – dzięki temu macierze mogą w pełni wykorzystać potencjał tej technologii. Największa różnica – w porównaniu do tradycyjnych pamięci masowych opartych o flash – to zdecydowanie krótszy czas odpowiedzi macierzy na poszczególne zapytania. Wykorzystanie standardu NVMe zapewnia bezpośrednią komunikację pomiędzy poszczególnymi komponentami pamięci masowej, co przekłada się na mniejszą liczbę niezbędnych interakcji pomiędzy wspomnianymi komponentami macierzy. W efekcie, dzięki takiej architekturze czas reakcji podsystemu danych jest krótszy nawet o rząd wielkości. Czas odpowiedzi macierzy sięgający nie 1ms, a jedynie 0,1ms to zaleta nie do przecenienia, szczególnie dla firm działających w pełni w świecie online, w bankowości elektronicznej, w systemach eCommerce, gdzie każde opóźnienie przekłada się na utracone korzyści biznesowe. Kolejną zaletą rozwiązań opartych o NVMe jest ich większa wydajność w porównaniu do macierzy wykorzystujących protokół SAS i dyski SSD SAS.
Idąc krok dalej, protokół NVMe można wykorzystać w całej infrastrukturze IT, jednak muszą go obsługiwać wszystkie elementy, czyli przełączniki, karty sieciowe w serwerach, jak i systemy operacyjne. Od niedawna dedykowana dla sektora MSP macierz Huawei Dorado 3000 V6 wspiera protokół oraz dyski NVMe, tym samym małe i średnie przedsiębiorstwa mogą pozwolić sobie na inwestycję w najbardziej zaawansowaną technologię przechowywania danych. Warto podkreślić, że wszystkie dyski SSD/NVMe stosowane w macierzach Dorado są produkcji Huawei.
W macierzach korzystających z dysków NVMe stosowany jest także protokół RoCE…
RoCE – czyli RDMA over Converged Ethernet – to jeden z protokołów sieciowych, który ułatwia komunikację macierzy z dyskami NVMe oraz z serwerem. Dzięki jego zastosowaniu nie ma potrzeby używania dedykowanych przełączników SAN. Wystarczą te oparte o protokół IP. Wprost przekłada się to na zmniejszenie kosztów budowy środowiska pamięci masowych.
Dodatkowo, dzięki RoCE zyskujemy na szybkości i wydajności działania infrastruktury IT. Wynika to z faktu, że przełączniki typu SAN zwykle dysponują przepustowością, która oscyluje w granicach 16/32 Gb/s. Tymczasem w przypadku przełączników IP jest to 25/40 a nawet 100 Gb/s. Aby jednak wykorzystanie potencjału RoCE stało się realne, musi być on wspierany przez przełączniki oraz karty sieciowe wykorzystywane w centrum danych. Huawei posiada dedykowane dla tego protokołu przełączniki serii Cloud Engine.
Czy doświadczenia przyspieszonej w ciągu ostatniego roku cyfryzacji zmieniły potrzeby klientów w Polsce i na świecie?
Niewątpliwie nastąpił wzrost zainteresowania rozwiązaniami do wideokonferencji. My w ofercie mamy serię rozwiązań klasy all-in-one – IdeaHub. Jest to ekran z wbudowaną kamerą i mikrofonami kierunkowymi, połączony z inteligentną tablicą. Jego funkcjonalność pozwala np. automatycznie kierować kamerę na osobę mówiącą w danej chwili. Wycisza też szumy z otoczenia. Do tego ostatniego zadania wykorzystywany jest dedykowany układ wsparty algorytmami Artificial Intelligence. Możliwe jest też bezprzewodowe udostępnianie treści. Co ważne, IdeaHub współpracuje z wieloma platformami wideokonferencyjnymi, w tym: Microsoft Teams, Cisco Webex i Zoom. Dysponujemy wersjami pracującymi zarówno pod kontrolą systemu Windows, jak i Android.
Z drugiej strony, w 2020 roku nasi klienci położyli większy nacisk na niezawodność i nieprzerwane działanie infrastruktury IT. Stało się to o tyle ważne, że większość firm przeniosła działalność do Internetu. W naturalny sposób istotna stała się redundancja i niezawodność infrastruktury. Do najbardziej wymagających zastosowań do obsługi danych proponujemy oparte o nasze macierze rozwiązanie klastrowe HyperMetro, które zapewnia m.in. synchronizację danych w modelu active-active. Dzięki temu, w warstwie logicznej dane na obu macierzach widoczne są jako jeden zasób. Nawet w przypadku awarii jednej macierzy nie wystąpi przerwa w dostępie do danych. Funkcjonalność HyperMetro dostępna jest już od macierzy Dorado 3000 V6. Z kolei macierz Dorado 8000 oparta została na architekturze Full-Mesh, dzięki czemu może poradzić sobie nawet z awarią dowolnych 7 z 8 kontrolerów.
Dodatkowo, w macierzach Dorado oferujemy zabezpieczenie RAID, które pozwala na poradzenie sobie z awarią 1, 2 lub nawet 3 dysków (RAID-TP). Jest to najwyższy, dostępny na rynku poziom niezawodności. Huawei Dorado V6. – która miała premierę w styczniu 2020 roku – jest jedyną macierzą na rynku, która łączy w sobie tolerancję na awarię 3 dysków, całej półki dyskowej czy wielu kontrolerów.
Na świecie powoli rośnie popularność rozwiązań korzystających z algorytmów AI. Nawet w Polsce widać ten trend. Czy w ofercie Huawei znajdują się rozwiązania wykorzystujące możliwości sztucznej inteligencji?
Oczywiście. Przykładowo, macierz Huawei Dorado V6. wykorzystuje algorytmy sztucznej inteligencji na potrzeby optymalizacji działania w oparciu o analizę obciążeń typowych dla poszczególnych aplikacji czy obsługi deduplikacji z tzw. zmiennym blokiem. Dedykowany moduł AI znacząco przyspiesza ten proces.
Algorytmy sztucznej inteligencji wykorzystujemy także w naszych rozwiązaniach sieciowych, a także w ramach narzędzi do zarządzania poszczególnymi produktami i cyklem ich życia. Dzięki wykorzystaniu algorytmów AI możemy łatwiej prognozować różne trendy, tak, aby na przykład – z wyprzedzeniem poinformować administratora o tym, że konkretny dysk może niebawem ulec awarii i warto zawczasu go wymienić. Dzięki temu nie zarządzamy elementami infrastruktury IT w sposób reaktywny, tylko proaktywny.
W funkcje oparte na sztucznej inteligencji wyposażone są także rozwiązania z rodziny Huawei Atlas, co znacząco podnosi ich efektywność w określonych zastosowaniach. Przykładowo, jedna z wiodących firm energetycznych wykorzystuje możliwości modułów Huawei Atlas 200 na potrzeby analizy stanu linii energetycznych. Zautomatyzowane drony sprawdzają, czy poszczególne elementy infrastruktury przesyłowej odpowiadają przyjętym wzorcom. Jeśli tak nie jest, wykonują konkretnym elementom sieci zdjęcie i wysyłają je do analizy do centrali. Wówczas pracownik działu serwisowego decyduje, czy na miejsce należy wysłać ekipę, która zajmie się niezbędną naprawą. Z kolei Atlas 300 może wspierać i poprawiać – dzięki algorytmom AI – np. procesy OCR. Natomiast serwery Atlas 800 i 9000 mają wbudowanie metody uczenia maszynowego. Same także tworzą takie algorytmy. Atlas 9000 to klaster z rozwiązaniami Machine Learning i Deep Learning. Rozwiązanie to zostało wdrożone m.in. w placówkach zajmujących się analizą wyników badań kosmosu czy sekwencjonowaniem genomu.
Podsumowując, algorytmy AI wykorzystywane są już dziś w bardzo wielu segmentach gospodarki. Huawei dostarcza odpowiednie do tego rozwiązania i moc obliczeniową. Wspieramy też producentów oprogramowania dedykowanego tego typu zastosowaniom. W Polsce współpracujemy w tym zakresie m.in. z firmąAxxon Soft.