Branża ITRynekPolecane tematy

IBM wyprodukował pierwszy układ scalony w procesie technologicznym 2nm

Firma IBM zaprezentowała prototypowy układ scalony wyprodukowany przy wykorzystaniu procesu technologicznego 2nm. Jak zapewniają przedstawiciele producenta, dysponuje on nawet 45% większą szybkością niż 7-nanometrowe chipy występujące obecnie w wielu laptopach i smartfonach. Ponadto jest do 75% bardziej wydajny energetycznie. Nowa technologia produkcji procesorów ma tym samym stanowić krok milowy dla całej branży półprzewodników.

IBM wyprodukował pierwszy układ scalony w procesie technologicznym 2nm

Według informacji specjalistów IBM, procesory wyprodukowane w technologii 2 nm, będą mniejsze i szybsze niż wiodące obecnie układy 5 nm, które właśnie teraz pojawiają się w smartfonach klasy premium, takich jak iPhone 12 firmy Apple oraz 3-nanometrowe chipy, które mają pojawić się po wspomnianych układach 5 nm.

Nowe układy mają nie tylko sprawić, że baterie w smartfonach można będzie ładować rzadziej niż obecnie, ale – zdaniem przedstawicieli IBM – przyśpieszą znacznie rozwój technologii 5G, sztucznej inteligencji oraz biotechnologii. Będą miały także wpływ na wzrost działanie łącza internetowego, sprawniejszą obsługę aplikacji i programów czy szybszą reakcję pojazdów autonomicznych.

Wedle zapowiedzi pełna komercjalizacja nowej technologii zajmie przynajmniej kilka lat. IBM zleca obecnie produkcję chipów firmie Samsung Electronics, ale nie wiadomo czy będzie tak nadal również w przypadku procesorów produkowanych przy wykorzystaniu procesu produkcyjnego 2 nm. Koncern IBM posiada bowiem m.in. własne centrum badawcze w Albany (USA), które produkuje testowe serie chipów (tam powstał wspomniany prototyp) i ma wspólne umowy o rozwoju technologii właśnie z Samsungiem, a także ze spółką Intel.

Przypomnijmy, że spowodowany pandemią gwałtowny wzrost popytu na elektronikę komputerową, użytkową i rozrywkową, doprowadził do globalnego niedoboru różnego rodzaju mikroprocesorów. Ich producenci nadal nie są w stanie nadążać za potrzebami klientów. Pisaliśmy na ten temat więcej tu: https://itwiz.pl/na-swiecie-brakuje-mikroprocesorow-to-juz-nie-tylko-problem-branzy-motoryzacyjnej/. Wspomniane przestoje sprawiły, że zarówno amerykańskie, jak i europejskie koncerny zapowiedziały budowę własnych zakładów tych komponentów. Według szacunków, nawet 80% wszystkich układów scalonych wytwarzanych jest obecnie w Azji.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *