Branża ITSztuczna inteligencjaRynek

IFS osiągnął wycenę 15 miliardów euro i zyskał nowych udziałowców

Wycena przekraczająca wspomnianą kwotę to efekt strategicznego zwrotu firmy w stronę rozwoju opartego na AI. W związku z tym fundusz Hg zwiększył swój udział i został współudziałowcem kontrolującym obok EQT, przy czym TA Associates pozostaje inwestorem mniejszościowym. Nowymi udziałowcami mniejszościowymi IFS zostały również ADIA i CPP Investments.

IFS osiągnął wycenę 15 miliardów euro i zyskał nowych udziałowców
W ramach transakcji Hg i nowi inwestorzy przejmują część udziałów od EQT (z funduszy EQT VIII i EQT IX), a także od TA i innych inwestorów mniejszościowych.

„Mamy 20-letnie doświadczenie w inwestowaniu w sektorze oprogramowania i potrafimy rozpoznać wyjątkowe firmy. Decyzja o zwiększeniu inwestycji w IFS to wyraz naszej wiary w ich długoterminową wizję i skuteczność działania – a także w zdolność do wspierania cyfrowej transformacji klientów” – skomentował Nic Humphries, Starszy Partner i szef funduszy Saturn w Hg.

To kolejny etap rozwoju IFS, który w ubiegłym roku osiągnął ponad 1 miliard euro przychodów powtarzalnych (ARR), a łączne przychody w 2024 roku przekroczyły 1,2 miliarda euro.

W ostatnich 12 miesiącach znacząco wzrosło zainteresowanie przemysłowymi rozwiązaniami AI, jakie oferuje IFS, szczególnie w branżach takich jak lotnictwo i obronność, budownictwo, energetyka, produkcja, telekomunikacja oraz usługi. Firma nie zwalnia tempa i planuje dalszy rozwój, wykorzystując generatywną i agentową sztuczną inteligencję – po to, by wspierać automatyzację procesów, zwiększać efektywność i umożliwiać firmom dostarczanie wyjątkowych doświadczeń klientom.

W ubiegłym roku IFS pozyskał 350 nowych klientów. Wśród nich znaleźli się m.in. Exelon, który korzysta z IFS do usprawnienia utrzymania infrastruktury energetycznej, Rolls-Royce, który wdraża system w ramach transformacji usług swojej jednostki Power Systems oraz TotalEnergies, który wykorzystuje IFS jako jednolitą platformę do zarządzania globalnym portfelem aktywów operacyjnych. Wraz ze wzrostem liczby dużych klientów rośnie również średnia wartość umów – w ubiegłym roku była ona o 64% wyższa niż rok wcześniej.

„Nasz sukces i konsekwentny rozwój to efekt jasnego celu i realnych korzyści, jakie dostarczamy klientom. Oferujemy unikalne podejście, które świetnie sprawdza się w sektorze przemysłowym, szczególnie dzięki zaawansowanym możliwościom IFS.ai – technologiom agentowym i generatywnym. Dzięki temu jesteśmy naturalnym wyborem dla firm, które napędzają, obsługują i chronią świat, w którym żyjemy. Dalsze wsparcie i inwestycje ze strony Hg, EQT i TA pozwolą nam jeszcze szybciej realizować ambicję zostania bezkonkurencyjnym liderem w kategorii oprogramowania przemysłowego” – powiedział Mark Moffat, CEO IFS.

Wspomniana transakcja wymaga jeszcze standardowych zgód regulacyjnych i ma zostać sfinalizowana do końca drugiego kwartału 2025 roku. IFS oraz sprzedający udziałowcy korzystali z doradztwa Arma Partners i kancelarii White & Case. EQT doradzała firma Evercore, a Hg – Morgan Stanley & Co. plc oraz Skadden.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *