Rynek

Intel przedstawił 12. generację procesorów Intel Core

Pierwsze produkty z nowej rodziny procesorów zaprezentowano podczas wydarzenia Intel Innovation, wprowadzając na rynek sześć premierowych, odblokowanych półprzewodników do komputerów stacjonarnych, w tym – jak zapewniają przedstawiciele producenta – najlepszy na świecie procesor do gier, Intel Core i9-12900K 12. generacji. Nowe półprzewodniki są już dostępne w przedsprzedaży u producentów OEM, partnerów handlowych i sprzedawców detalicznych. Ich sprzedaż rozpocznie się 4 listopada br.

Intel przedstawił 12. generację procesorów Intel Core

Pełna rodzina Intel Core 12. generacji obejmie 60 procesorów, które zasilą ponad 500 rozwiązań od licznych partnerów. Podczas Intel Architecture Day 2021, wyjaśniono, że nowa wydajna architektura hybrydowa, zbudowana po raz pierwszy w procesie Intel 7, dostarczy skalowalną wydajność w zakresie od 9 do 125 W, umożliwiając obsługę każdego segmentu komputerów – od cienkich i lekkich laptopów po komputery stacjonarne dla entuzjastów.

„Wydajna hybrydowa architektura procesorów Intel Core 12. generacji to zmiana architektoniczna możliwa dzięki ścisłej współpracy przy tworzeniu oprogramowania i sprzętu, która zapewni nowy poziom najwyższej wydajności” – powiedział Gregory Bryant, wiceprezes wykonawczy firmy Intel i dyrektor generalny Client Computing Group.

Graj, twórz i podkręcaj dzięki nowym półprzewodnikom 12. generacji

Sześć wspomnianych, odblokowanych procesorów do komputerów stacjonarnych to pierwsze układy oparte na hybrydowej architekturze Intela. Łączy ona rdzenie Performance (P-cores), czyli najwydajniejsze rdzenie CPU stworzone przez producenta, oraz rdzenie Efficient (E-cores), zaprojektowane z myślą o skalowalnej wydajności w zadaniach wielowątkowych.

Jak wskazują specjaliści producenta, ekosystem Intel Thread Director umożliwia płynną współpracę dwóch nowych mikroarchitektur rdzeniowych, prowadząc system operacyjny (OS) do umieszczenia odpowiedniego wątku na odpowiednim rdzeniu w odpowiednim czasie. Intel współpracował z ekosystemem w zakresie szeroko zakrojonych testów, mających na celu optymalizację wydajności i kompatybilności. Co więcej, opublikowano też wskazówki dla programistów, w jaki sposób niezależni producenci oprogramowania mogą zoptymalizować aplikacje pod kątem wydajności platform hybrydowych.

I tak, jak zapewniają przedstawiciele producenta, połączenie nowej wydajności hybrydowej architektury Intela oraz nowej technologii procesowej Intel 7, zapewnia lepszą wydajność jednowątkową i wielowątkową:

  • Nowa rodzina procesorów Intel Core 12. generacji, dostępna z maksymalnie 16 rdzeniami i 24 wątkami, obejmuje wspomniany, najlepszy na świecie procesor do gier – Core i9-12900K. Core i9-12900K zapewnia ponad 20% wzrost wydajności w porównaniu do poprzednich generacji. Wzmocnione przez Intel Killer Wi-Fi 6E i zapewniające do 75% mniej opóźnień w grach podczas pracy wielozadaniowej, rdzenie P o wysokiej częstotliwości, w połączeniu z rdzeniami E do odciążania zadań równoległych, umożliwiają do 84% więcej klatek na sekundę przy jednoczesnym graniu, streamowaniu i nagrywaniu.
  • Postępy w wydajności wielowątkowej, szybkość reakcji rdzeni P oraz możliwość przenoszenia danych z wysoką prędkością dzięki DDR5, pozwalają na objęcie pozycji lidera we wszystkich rodzajach zadań związanych z tworzeniem treści, w tym: do 36% większa wydajność edycji zdjęć, do 32% większa wydajność edycji filmów, do 37% większa wydajność modelowania i do 100% szybsze renderowanie wielu klatek.
  • Nowe procesory oferują również narzędzia do pokręcania, które umożliwiają dostosowanie wydajności do indywidualnych potrzeb, w tym możliwość przetaktowania rdzeni Efficient i pamięci DDR5. Entuzjaści i gracze mogą wypróbować nowe funkcje platformy w ramach najnowszego narzędzia Intel Extreme Tuning Utility (XTU) 7.5. Począwszy od Core i9-12900K, XTU będzie również obsługiwał overclocking jednym kliknięciem za pomocą Intel Speed Optimizer dla odblokowanych procesorów 12. generacji, poinformowali eksperci koncernu.

Nowe funkcjonalności platform desktopowych:

  • Pierwsze półprzewodniki w branży oferujące pamięć DDR5 o przepustowości do 4800MT/s.
  • Pierwsze procesory w branży oferujące PCIe 5.0 (do 16 linii), który oferuje do 2x większą przepustowość I/O, niż PCIe 4.0 z obsługą do czterech dodatkowych linii PCIe 4.0.
  • Do 30MB Intel Smart Cache (L3) i 14MB L2 pamięci podręcznej dla zwiększenia pojemności pamięci przy zmniejszonych opóźnieniach.
  • Zintegrowana szybka łączność bezprzewodowa z technologią Intel Killer Wi-Fi 6E, która łączy Wi-Fi 6E z wydajną technologią sieciową dla graczy w celu zminimalizowania opóźnień, zwłoki i utraty pakietów.
  • Złącze Thunderbolt 4 z uniwersalnym kablem do rozbudowy o urządzenia peryferyjne.

Nowy chipset Intel 600 Series

Wraz z półprzewodnikami Intel Core 12. generacji do komputerów stacjonarnych, Intel wprowadza również nowy chipset Intel 600 Series z zaawansowanymi funkcjami zwiększającymi niezawodność i wydajność. I tak, nowe linie PCIe Gen 4.0 zapewniają łącznie 28 linii bezpośrednio z chipsetu, zintegrowane USB 3.2 Gen 2×2 dostarcza do dwóch razy większą przepustowość a DMI Gen 4.0 zwiększa przepustowość między chipsetem i procesorem, zapewniając szybki dostęp do urządzeń peryferyjnych oraz sieci – wskazują specjaliści.

Po raz pierwszy Intel wprowadza także Intel Volume Management Device (VMD) do chipsetów PC, aby uprościć sterowanie pamięcią masową, umożliwiając bezpośrednią kontrolę i zarządzanie dyskami SSD opartymi na NVMe z magistrali PCIe, bez dodatkowych kontrolerów RAID lub innych adapterów sprzętowych.

Dodajmy jeszcze, że jak przewidują przedstawiciele producenta, do końca roku firma dostarczy na rynek kilkaset tysięcy desktopowych procesorów Intel Core 12. generacji “K” oraz ponad 2 miliony do końca marca 2022 roku. Rozszerzona oferta dla komputerów stacjonarnych, urządzeń mobilnych i segmentów komercyjnych ma być z kolei dostępna na początku 2022 r. (w tym konstrukcje oparte na platformie Intel Evo i Intel vPro od szerokiego grona partnerów).

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *