RynekPolecane tematy
Intel stawia na wzmocnienie mocy produkcyjnych, usługi i rozwój technologii
Ogłoszona właśnie strategia ma wzmocnić pozycję koncernu w tych segmentach, w których Intel rywalizuje z firmami, takimi jak TSMC czy Samsung. Wśród zapowiedzi znalazły się: inwestycje w nowe zakłady produkcyjne i zwiększenie mocy wytwórczych, uruchomienie nowych usług w zakresie zleconej produkcji półprzewodników, a także zdynamizowanie rozwoju nowych procesów technologicznych i zwiększenie zaangażowania w realizowane wspólnie z partnerami prace badawczo-rozwojowe. Intel będzie też w większym niż dotąd stopniu współpracował z niezależnymi producentami mikroprocesorów.
- Hasłem przewodnim nowej strategii koncernu Intel jest koncepcja, która zakłada wykorzystanie efektu synergii pomiędzy rozwojem własnych mocy produkcyjnych oraz technologii firmy Intel, współpracy z niezależnymi producentami i firmami technologicznymi, a także - świadczenia usług produkcji mikroprocesorów na zlecenie.
- Intel Foundry Services będzie świadczyć usługi związane z produkcją układów x86, ale też - ARM oraz RISC-V. Ma stać się głównym dostawcą usług związanych z wytwarzaniem mikroprocesorów w Stanach Zjednoczonych i Europie.
- Wyróżnikiem rynkowym koncernu ma być m.in. przewaga konkurencyjna wynikająca z posiadanej już sieci zakładów produkcyjnych, bezpieczne łańcuchy dostaw, a innowacje procesowe i technologiczne. Wszystkie te elementy mają składać się m.in. na możliwość zoptymalizowania procesów związanych z projektowaniem, wytwarzaniem i dostarczaniem na rynek nowych procesorów.
- Analitycy rynkowi w pierwszych komentarzach oceniają nową strategię koncernu Intel jako ambitną, ale i kosztowną. Dość powiedzieć, że już niebawem rozpocząć ma się budowa dwóch nowych zakładów produkcyjnych zlokalizowanych na terenie kampusu firmy w amerykańskim Ocotillo. Podobne inwestycje mają być też realizowane na całym świecie, także w Europie.
Hasłem przewodnim nowej strategii koncernu Intel jest podejście Integrated Device Manufacturing 2.0 (IDM 2.0). Koncepcja ta zakłada wykorzystanie efektu synergii pomiędzy rozwojem własnych mocy produkcyjnych oraz technologii firmy Intel, współpracy z niezależnymi producentami i firmami technologicznymi, a także – świadczenia usług produkcji mikroprocesorów na zlecenie. “Intel jest jedyną firmą, która posiada bogatą ofertę w zakresie oprogramowania, krzemu, platform, pakowania i procesów produkcyjnych na skalę przemysłową, na której mogą polegać klienci w zakresie innowacji następnej generacji. IDM 2.0 to doskonała strategia, którą może dostarczyć tylko Intel. Wykorzystamy ją do zaprojektowania najlepszych produktów i wyprodukowania ich w najlepszy możliwy sposób niezależnie od kategorii, w której konkurujemy” – podkreśla Pat Gelsinger, dyrektor generalny firmy Intel.
Strategia firmy Intel zakłada również uruchomienie, wyspecjalizowanej w usługach związanych z produkcją procesorów, spółki zależnej Intel Foundry Services. Wedle zapowiedzi będzie to niezależny podmiot, którego działalność będzie odpowiadała rosnącemu w skali świata zapotrzebowaniu na produkcję półprzewodników. Na czele firmy stanie Randhir Thakur, który dotychczas odpowiadał za globalne łańcuchy dostaw koncernu Intel. Oferta nowej spółki zależnej koncernu Intel ma wyróżniać się m.in. szerokimi mocami produkcyjnymi, ale też dostępnością najnowszych technologii oraz praw własności intelektualnej firmy Intel. Intel Foundry Services będzie świadczyć usługi związane z produkcją układów x86, ale też – ARM oraz RISC-V. Docelowo, Intel Foundry Services ma stać się głównym dostawcą usług związanych z wytwarzaniem mikroprocesorów w Stanach Zjednoczonych i Europie. Usługi świadczone będą na rzecz klientów z całego świata.
Wyróżnikiem rynkowym koncernu ma być m.in. przewaga konkurencyjna wynikająca z posiadanej już sieci zakładów produkcyjnych, bezpieczne łańcuchy dostaw, a innowacje procesowe i technologiczne. Wszystkie te elementy mają składać się m.in. na możliwość zoptymalizowania procesów związanych z projektowaniem, wytwarzaniem i dostarczaniem na rynek nowych procesorów. Plany zakładają, że Intel będzie zajmował się kompleksowym dostarczeniem na rynek wyspecjalizowanych procesorów odpowiadające różnorodnym wymaganiom klientów.
Niezależnie od tego, kierownictwo firmy Intel planuje wykorzystać posiadane relacje z niezależnymi producentami mikroprocesorów m.in. na potrzeby wytwarzania modularnych płytek w zaawansowanych technologiach procesorowych, w tym produktów stanowiących podstawę oferty przetwarzania danych Intela, zarówno dla segmentu klienckiego, jak i centrów danych. Takie podejście ma zapewnić elastyczność i skalowalność konieczną do optymalizacji planów produkcyjnych w zakresie kosztów, wydajności, harmonogramu i dostaw.
Przedstawiciele firmy Intel poinformowali też o zamiarze zwiększenia zaangażowania w prace badawczo-rozwojowe realizowane wspólnie z partnerami technologicznymi. Ogłoszono również m.in. współpracę z firmą IBM. Jej efektem ma być rozwój technologii pakowania układów scalonych nowej generacji.
Nową strategię koncernu ogłoszono podczas konferencji “Intel Unleashed: Engineering the Future”. O planach firmy osobiście mówił Pat Gelsinger, inżynier, zwany weteranem branży technologicznej, który w lutym objął stanowisko dyrektora generalnego Intel. Nie ukrywał on, że niektóre z decyzji wpływających na obecną pozycję i własne możliwości produkcyjne firmy Intel okazały się nietrafione. W efekcie, biorąc pod uwagę plany szybkiego wprowadzenia na rynek układów opartych na procesie technologicznym 7nm, Intel będzie zmuszony do skorzystania z usług outsourcingu produkcji do konkurentów, takich jak wspominana firma TSMC. Warto dodać, że pierwszymi procesorami firmy Intel wytwarzanymi w ramach procesu technologicznego 7nm będą układy z rodziny Meteor Lake. Wedle zapowiedzi, trafią one na rynek w 2023 roku.
Warto dodać, że Pat Gelsinger w przeszłości związany był z firmą Intel przez 30 lat. Karierę rozpoczynał w wieku 18 lat na stanowisku technika kontroli jakości. Jest także jednym z architektów procesora Intel 80486, znanego szerzej jako i486 lub 486. Pat Gelsinger, podczas wielu lat pracy w strukturach firmy Intel zajmował m.in. stanowisko wiceprezesa i dyrektora ds. technologii Intel. Przez ostatnie 12 lat związany był jednak z firmami EMC i VMware, gdzie pełnił najwyższe funkcje kierownicze. Przykładowo, stanowisko dyrektora generalnego VMware zajmował przez ponad 8 lat. Obecnie Pat Gelsinger deklaruje, że doświadczenia pozyskane podczas ostatnich lat prac w firmie związanej z oprogramowaniem będą pomocne w realizacji długofalowej strategii koncernu Intel.
Analitycy rynkowi w pierwszych komentarzach oceniają nową strategię koncernu Intel jako ambitną, ale i kosztowną. Dość powiedzieć, że już niebawem rozpocząć ma się budowa dwóch nowych zakładów produkcyjnych zlokalizowanych na terenie kampusu firmy w amerykańskim Ocotillo. Ta, warta 20 mld USD inwestycja, ma pozwolić na istotne zwiększenie mocy produkcyjnych koncernu Intel. Przyczyni się też do powstania 3 tys. wysokopłatnych miejsc pracy w samych zakładach i kilkunastu tysięcy kolejnych stanowisk pracy w obszarach wspierających codzienne funkcjonowanie zakładów produkcyjnych. Wspomniana inwestycja będzie realizowana w ramach współpracy z władzami stanu Arizona. Przedstawiciele koncernu Intel zapowiadają jednak, że podobne inwestycje będą realizowane na całym świecie, także w Europie. Szczegółowe plany w tym obszarze mają być ujawnione w ciągu bieżącego roku.
Zdaniem analityków plany biznesowe koncernu Intel mają umożliwić m.in. realnej konkurencji firmami zajmującymi się produkcją mikroprocesorów na zlecenie. Mowa tu m.in. o firmach, takich jak TSMC, która świadczy usługi w obszarze produkcji procesorów dla koncernów AMD, Broadcomm, MediaTek, Qualcomm, NVIDIA, a także Apple. Podobne usługi dla koncernu Apple świadczy także Samsung.