Intel IT CenterRynekPolecane tematy
Intel Unite, czyli wideokonferencje na celowniku Intela
Intel chciałby, aby miejsca pracy stały się jeszcze bardziej mobilne za sprawą rozwiązania Intel Unite, nowego oprogramowania uzupełniającego platformę vPro.
Największym problemem podczas spotkań jest nie sprawne pokazanie nowej prezentacji, lecz podłączenie komputera do ekranu telewizora, projektora czy tablicy interaktywnej. Z tym wyzwaniem postanowił zmierzyć się Intel, opracowując system o nazwie Unite. System ma przyspieszać rozpoczynanie spotkań oraz dawać uczestnikom możliwość wspólnej pracy nad jedną prezentacją.
W najprostszej formie Intel Unite to platforma wideokonferencyjna służąca do łączenia urządzeń użytkowników z monitorami, projektorami czy tablicami interaktywnymi bez konieczności używania okablowania i kłopotliwego szukania właściwych złączy.
Przedstawiciele Intela podkreślają, że prawie 66% firm modernizuje biura – w tym sale konferencyjne – w taki sposób, aby były bardziej zautomatyzowane i „inteligentne”. Dlatego producent chciałby wprowadzić do tych pomieszczeń więcej mocy obliczeniowej, aby już teraz móc sprawniej realizować wiele zadań, a w przyszłości wprowadzić wiele nowych usprawnień. Intel chce w ten sposób nadążyć za zmieniającym się krajobrazem biznesu, który staje się coraz bardziej mobilny.
Otwarta platforma wideokonferencyjna
W najprostszej formie Intel Unite to platforma wideokonferencyjna służąca do łączenia urządzeń użytkowników z monitorami, projektorami czy tablicami interaktywnymi bez konieczności używania okablowania i kłopotliwego szukania właściwych złączy. Użytkownicy mogą się łączyć bezprzewodowo i jednocześnie przeglądać widok z czterech ekranów. Sama liczba uczestników spotkania może być znacznie większa.
Uczestnicy z dowolnej lokalizacji mogą przeglądać dokumenty, robić na nich notatki czy udostępniać je. Osoby biorące udział w spotkaniu mają, m.in. możliwość nanoszenia na prezentację oznaczeń, aby zwrócić uwagę pozostałych osób na istotne kwestie, np. wymagające dodatkowych wyjaśnień. Oznaczenie te mogą być „ulotne” i automatycznie znikać po 15 sekundach. Po zakończeniu spotkania można rozesłać przygotowane wspólnie materiały, wykorzystując wbudowaną funkcję wymiany plików.
System Intel Unite jest zgodny ze specyfikacją OIC (Open Interconnect Consortium), co oznacza możliwość integracji z różnymi systemami. Możliwa jest m.in. współpraca z produktami Cisco Telepresence, Microsoft Lync.
System Intel Unite jest zgodny ze specyfikacją OIC (Open Interconnect Consortium), co oznacza możliwość integracji z różnymi systemami. Możliwa jest m.in. współpraca z produktami Cisco Telepresence, Microsoft Lync, co pozwala użytkownikom np. na wymianę danych między osobistym kalendarzem a harmonogramem spotkań danej sali konferencyjnej. Natomiast dzięki integracji z takimi systemami, jak Lighting Control czy Panacast Control, użytkownicy mogą dodatkowo kontrolować oświetlenie i nagłośnienie czy sterować kamerami i ogrzewaniem w sali do wideo i telekonferencji.
Bezpieczeństwo w firmowej sieci
Producent zadbał również o bezpieczeństwo. Intel Unite wykorzystuje bezpieczne połączenie Wi-Fi i zmienny kod dostępu PIN w celu utworzenia połączenia między komputerami użytkowników a dedykowanym komputerem Mini PC – na którym działa oprogramowanie Intel Unite – na stałe podłączonym do firmowego wyświetlacza. Ten komputer jest wyposażony w procesor Core vPro 4. lub 5. generacji, system Windows 7, 8.1 lub 10 oraz oprogramowanie Intel Unite. Zarządzanie nim, np. instalowanie aktualizacji, jest możliwe w takim sam sposób, jak typowymi komputerami.
Kod PIN poprawia bezpieczeństwa, z drugiej ułatwia nawiązanie połączenia z systemem Intel Unite np. gościom, którzy nie powinny mieć dostępu do firmowej sieci. Dodatkowo komunikacja jest szyfrowana protokołem Secure Sockets Layer (SSL) z kluczem o długości 256 bitów, aby zabezpieczyć bezprzewodową komunikację. Ponadto sam procesor Core vPro zastosowany w systemie ma wbudowane własne zabezpieczenia, m.in. technologie Trusted Execution oraz Trusted Platform Module.
Aplikacja kliencka na Windows, iOS, Android…
Uczestnicy spotkania muszą pobrać niewielką aplikację kliencką działającą w systemach Mac OS oraz Windows (trwają pracę nad zgodnością z Androidem, Chrome OS oraz iOS), za pomocą której można udostępniać widok swojego pulpitu, a także mieć dostęp do widoku pulpitów innych uczestników spotkania. Aby zalogować się do systemu, użytkownik musi otrzymać specjalny adres URL oraz znać kod PIN. Po otwarciu tego adresu i podaniu kodu nastąpi zainstalowanie aplikacji Unite, która jest pobierana z komputera Mini PC, będącego centralnym punktem platformy Intel Unite.
Intel planuje zbudowanie całego ekosystemu, który doprowadziłby do powstania częściowo otwartych standardów dla inteligentnych biur. Miałaby to być realna konkurencja dla dotychczasowych liderów rynku wideokonferencji. Obecnie pięciu producentów – Asus, Dell, Fujitsu, HP i Lenovo – potwierdziło chęć wprowadzenie na rynek systemów Intel Unite.
Obecnie oprogramowanie Intel Unite jest udostępniane bezpłatnie, a producent nastawia się na zyski ze sprzedaży sprzętu. Producent wskazuje, że jest to rozwiązanie głównie dla klientów, którzy mają już sale konferencyjne wyposażone w urządzenia do prowadzenia prezentacji. Platforma Intela umożliwia bowiem łatwe wykorzystanie istniejącej infrastruktury.
Intel planuje zbudowanie całego ekosystemu, który doprowadziłby do powstania częściowo otwartych standardów dla inteligentnych biur. Miałaby to być realna konkurencja dla dotychczasowych liderów rynku wideokonferencji. Obecnie pięciu producentów – Asus, Dell, Fujitsu, HP i Lenovo – potwierdziło chęć wprowadzenie na rynek systemów Intel Unite. W sprzedaży jest już HP Collaboration PC. System w podstawowej wersji składa się z oprogramowania Intel Unite oraz komputera HP EliteDesk 800 Mini PC, a jego cena wynosi 719 USD. Ofertę uzupełnia monitor wideokonferencyjny HP ProDisplay P222c, mający przekątną 21,5 cala. Jest to pierwszy produkt HP mający certyfikat Skype for Business.
Obecna wersja aplikacji klienckiej Intel Unite jest przeznaczona dla dużych korporacji, dopiero pod koniec 2015 roku zostanie wprowadzona wersja dla MSP. Intel zwraca też uwagę na to, że ma już opracowane trzyletnie plany wprowadzania kolejnych modeli Unite, w których poprawiona będzie m.in. jakość obrazu. Niewykluczone, że pojawią się modele wyświetlające wideo w rozdzielczości Full HD z częstotliwością 60Hz.