Branża ITRynekPolecane tematy

Intel wstrzymuje budowę fabryki półprzewodników w Polsce

Pat Gelsinger, CEO Intela, przekazał wicepremierowi i ministrowi cyfryzacji Krzysztofowi Gawkowskiemu informację, że koncern wstrzymuje do 2026 roku plany inwestycyjne związane z budową fabryk półprzewodników w Polsce i Niemczech. Decyzja ta wynika z pogarszającej się globalnej sytuacji finansowej firmy. 

Intel wstrzymuje budowę fabryki półprzewodników w Polsce
Źródło: Intel

Ministerstwo Cyfryzacji od lutego br. przeprowadziło cały proces prenotyfikacji pomocy publicznej dla inwestycji w budowę fabryki półprzewodników w gminie Miękinia pod Wrocławiem. W ubiegłym tygodniu Komisja Europejska poinformowała Polskę, że jest zielone światło dla notyfikacji pomocy publicznej dla firmy Intel. A informację o tym, że Intel otrzyma pomoc publiczną w wysokości 7,4 mld zł ogłosił podczas konferencji prasowej Krzysztof Gawkowski.

Przyjmując do wiadomości globalne plany firmy Intel, Ministerstwo Cyfryzacji zapewnia, że jest otwarte na intensywne wspieranie innych inwestycji półprzewodnikowych w Polsce w następnych miesiącach – czytamy w specjalnym komunikacie na stronie internetowej Ministerstwa Cyfryzacji.

Ambitne plany Intela pokrzyżowała sytuacja rynkowa i narastające kłopoty finansowe. Firma zbliża się obecnie do trzeciego z rzędu roku spadku wartości sprzedaży. W 2024 roku cena akcji koncernu straciła około 56% swojej wartości. W sierpniu br. firma poinformowała o stratach w wysokości 1,6 mld dolarów w II kwartale. A także o zmniejszeniu wydatków o ponad 10 mld dolarów w 2025 roku, w porównaniu z wcześniejszymi prognozami. Ponadto zapowiedziano zwolnienie ponad 17,5 tys. pracowników.

Intel odpuszcza Europę, ale inwestuje w USA

Projekty budowy fabryk Intela pod Wrocławiem (o wartości ok. 25 mld zł) i w niemieckim Magdeburgu (o wartości 30 mld euro) są kluczowymi elementami wysiłków UE na rzecz pobudzenia przemysłu półprzewodników w regionie. Oczywiście w celu zwiększenia jego odporności i niezależności. Przypomnijmy, że obowiązująca od września 2023 r. ustawa EU Chips Act, zakłada podwojenie udziału Europy w globalnej produkcji półprzewodników do 20%, do 2030 roku.

Intel nie rezygnuje natomiast z inwestycji w USA. Stany Zjednoczone również starają się zwiększyć swoje moce produkcyjne w zakresie produkcji chipów. Firma ogłosiła niedawno, że otrzymała dodatkowe 3 mld dolarów bezpośredniego finansowania rządowego na rozwój półprzewodników dla obronności i wywiadu wojskowego. To dodatek do 8,5 mld dolarów bezpośredniego finansowania, aż 25 mld dolarów ulg podatkowych oraz pożyczek do wysokości 11 mld dolarów, które koncern uzgodnił wcześniej z Departamentem Handlu USA.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *