Cyberbezpieczeństwo
Jak deepfake wpływa na branżę kryptowalut
Wykorzystanie technologii deepfake przez oszustów z branży kryptowalut wzrosło w 2024 roku o 245% w porównaniu z rokiem poprzednim. Tylko w pierwszym kwartale bieżącego roku skradziono w ten sposób ponad 2 miliardy dolarów, wynika z raportu Bitget Research.
Sprytne działania marketingowe, wystąpienia influencerów czy pseudoedukacyjne filmy wideo to tylko niektóre ze sposobów pozyskania atencji i zaufania użytkownika, co ostatecznie prowadzi do kradzieży. Prym w przestępstwach w świecie kryptowalut zaczyna wieść technologia deepfake, której wykorzystanie w 2024 roku w porównaniu z rokiem 2023 wzrosło o 245%. Prognozy Bitget Research wskazują, że do 2026 roku nawet 70% oszustw będzie dokonywanych przy jej zastosowaniu.
Deepfake – nowa broń oszustów w branży kryptowalut
Od początku 2022 roku wartość oszustw związanych z kryptowalutami wyniosła 79,1 miliarda dolarów. Rosnąca popularność technologii deepfake znajduje odzwierciedlenie w statystykach. Już 14% przestępstw w branży krypto w I kwartale 2024 roku została dokonana z jej wykorzystaniem. Przełożyło się to na straty sięgające 2 miliardów dolarów.
Wzrost liczby ataków typu deepfake ma wiele przyczyn. “Przede wszystkim szybki rozwój AI oraz większa dostępność narzędzi opartych na deep learning. Wpływ na dużą skuteczność takich ataków mają także zaawansowane techniki socjotechniczne oraz skłonność inwestorów do poszukiwania szans na wysokie zyski i podejmowania szybkich decyzji bez weryfikacji źródła informacji” – komentuje Maciej Jankowski, Marketing Manager Bitget.
Według wspomnianego raportu, najczęściej stosowanymi rodzajami deepfake’ów w świecie kryptowalut są:
- kradzieże tożsamości,
- fałszywe identyfikatory generowane na potrzeby sieci botów,
- schematy manipulacji rynkiem,
- fake newsy,
- oszustwa inwestycyjne promujące tzw. scamy, czyli fałszywe ogłoszenia.
Wachlarz technik oszustów jest szeroki i z pewnością będzie się zwiększał, dlatego zarówno podmioty operujące w tej branży, jak i organy nadzoru finansowego, stają przed wyzwaniem stworzenia odpowiednich regulacji prawnych przeciwdziałającym oszustom. Ważna jest także szeroka edukacja rynku, dzięki której użytkownicy będą mogli weryfikować i bezpiecznie podejmować decyzje inwestycyjne.
Pełny raport dostępny jest pod poniższym linkiem.