Branża ITRynekPREZENTACJA PARTNERA

Jak rozliczać podatki w branży IT?

Promocja

Pracujesz w branży IT? Na pewno wiesz, że poziom zatrudnienia w tej branży stale rośnie. Sposób rozliczania podatków dla osób pracujących w IT nie dla wszystkich jest jednak klarowny. Jak rozliczać podatki w tej branży? Jaka forma będzie najkorzystniejsza? Jak sprawdzić np. aktualny kurs dolara przy zagranicznych rozliczeniach? Oto kilka wskazówek!

Jak rozliczać podatki w branży IT?

Rozliczanie podatków w IT – jak zrobić to najkorzystniej?

Na chwilę obecną w branży IT możesz rozliczać się na wiele sposobów. To, jaką formę opodatkowania wybierzesz, będzie mieć wpływ na twoje ostateczne wynagrodzenia. Do najpopularniejszych form rozliczania się w przypadku np. programistów, zaliczamy:

umowę o dzieło z pracodawcą – w tym przypadku uwzględniasz 50% kosztów uzyskania przychodu z podwyższonym wynagrodzeniem za dodatkowe prace;

B2B – współpraca z pracodawcą w ramach prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej. W tym przypadku masz jednak nieco więcej opcji do wyboru, a mianowicie:

○ podatek dochodowy na ogólnych zasadach wynoszący 17% dla kwoty do 120 000 złotych;

○ powyżej 120 000 złotych obowiązuje stawka 32% od nadwyżki powyżej tej kwoty;

○ IP BOX – to popularne rozwiązanie wśród osób pracujących w branży IT. Pozwala na redukcję kosztów związanych z opodatkowaniem. Co ciekawe, w tym przypadku obowiązuje tylko 5% podatek PIT.

B2B – współpraca jako spółka z o.o. – wybierając taką formę prowadzenia działalności, możesz zdecydować się na opodatkowanie:

○ CIT – czyli 9% podatek;

○ ulgę IP BOX – 5% podatek PIT;

○ zryczałtowany podatek dochodowy – wynoszący zaledwie 8,5% (ale tylko dla spółek korzystających ze składników majątku osób fizycznych);

○ umowę powołania członka zarządu – w tym przypadku nie ma konieczności odprowadzania składek ZUS.

Wyżej wymienione metody współpracy z pracodawcą to tylko niektóre z popularnych form, jakie wybierane są przez osoby pracujące w branży IT.

Pamiętaj! Wybór właściwej stawki podatku dochodowego to nie wszystko. Zwróć też uwagę na fakt, że podatek płacisz dopiero od dochodu pomniejszonego o koszty jego uzyskania.

Zarobki w dolarach a rozliczenie podatków

Jeśli pracujesz w IT jako freelancer lub po prostu masz podpisaną umowę z zagraniczną spółką, sposób rozliczania się z podatków jest banalnie prosty. Podpisując umowę z zagranicznym zleceniodawcą, jesteś traktowany jako Polski rezydent podatkowy – a więc rozliczasz się z podatków na ogólnych zasadach przyjętych w kraju.

Często praca z zagranicznym klientem to także zarobki w innej walucie np. dolarach. Chcesz wiedzieć, jaki jest aktualny kurs dolara? Wystarczy, że wejdziesz na stronę: https://internetowykantor.pl/kurs-dolara/. Znajdziesz tu aktualny kurs, a także wymienisz swoje zarobione środki po korzystniejszym kursie niż banku.

Kiedy jednak rozliczasz się z zagranicznym klientem, pamiętaj, że możesz wystawić mu fakturę bez VAT lub z VATem odwróconym. Pamiętaj, że faktury międzynarodowe są zwolnione z VAT, a więc zarówno dla ciebie, jak i dla klienta będzie to doskonała forma rozliczenia.

Jak zwiększyć koszty, pracując w branży IT?

Oczywiście istnieją pewne sposoby na zwiększenie kosztów dla osób pracujących w branży IT. Możesz to zrobić poprzez zakup np.:

●     oprogramowania;

●     sprzętu komputerowego;

●     kursów i szkoleń;

●     samochodu.

Oprócz tego, do stałych kosztów w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej w IT możesz zaliczyć wynajem lokalu usługowego, a także wszelkie koszty eksploatacji samochodu.

Pamiętaj, że właściwy wybór formy współpracy ze zleceniodawcami, a także sposób opodatkowania ma kluczowe znacznie. Nie ma jednej dobrej odpowiedzi na pytanie, jaką formę działania w branży IT wybrać. Jeśli chcesz podjąć właściwą decyzję warto skorzystać z pomocy biura księgowego. W ten sposób otrzymasz szereg informacji na temat najkorzystniejszych metod rozliczania się z US i nie tylko.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *