InfrastrukturaPolecane tematy
Jak zbudować elastyczny system pamięci masowej oparty o open source
Advertorial
Definiowana programowo architektura pamięci masowych – Software Defined Storage – pozwala zmodernizować warstwę storage tak, aby relatywnie niewielkim kosztem mogła ona sprostać rosnącym potrzebom biznesu. Dobrze sprawdza się tu powiązanie oprogramowania open source i uniwersalnych rozwiązań serwerowych.
Statystycznie, ilość danych przechowywanych w firmowych środowiska IT podwaja się co 2 lata. Wysoka dynamika wzrostu jest dodatkowo napędzana m.in. przez kolejne inwestycje w obszarze Internetu Rzeczy (IoT). Tymczasem budżety osób odpowiedzialnych za zapewnienie zasobów IT niezbędnych, aby sprostać rosnącym potrzebom biznesu w zakresie pamięci masowych rosną w zdecydowanie niższym tempie.
Jednocześnie, praktyka pokazuje, że tylko ok. 20% danych przechowywanych w pamięciach masowych wymaga największej dostępności i wydajności. W przypadku tego typu zbiorów, dane powinny być gromadzone i przetwarzane w oparciu o tradycyjne macierze SAN/NAS. Pozostałe zbiory danych – na które najczęściej składają się pliki użytkowników, współdzielone informacje, dane z logów z różnych systemów do analizy, a także kopie zapasowe i różnego typu archiwa mogą i powinny zostać zoptymalizowane. Optymalizacja dotyczy tu przede wszystkim kosztów sprzętu, oprogramowania oraz utrzymania i administracji.
Pamięci masowe pod presją optymalizacji kosztów
Ilość danych gromadzonych – w sposób mniej lub bardziej uzasadniony – przez użytkowników biznesowych systematycznie rośnie. Podobnie wzrasta złożoność środowisk IT. Wszystko to sprawia, że kluczowego znaczenia nabiera możliwość łatwego skalowania zasobów pamięci masowych w sposób odpowiadający na zmieniające się potrzeby biznesu. Dotyczy to także zagwarantowania możliwości łatwego dostępu do zapisanych danych przy zachowaniu optymalnego poziomu kosztów środowisk pamięci masowych.
20% – to dane o dużym znaczeniu biznesowym, często wymagające przetwarzania w czasie rzeczywistym.
20% – stanowią kopie zapasowe, dane referencyjne, pliki współdzielone.
60% – to archiwa, dokumenty, zbiory wymuszone przez kwestie prawne.
Źródło: Horison Information Strategies
W potrzeby te dobrze wpisują się rozwiązania definiowane programowo, w tym Software Defined Storage. W przypadku pamięci masowych dają one możliwość zarządzania zaopatrywaniem w pamięć masową w sposób zautomatyzowany i niezależny od posiadanego sprzętu. Tym samym realne jest włączenie do zasobów środowiska pamięci masowych zasobów i nośników opartych na uniwersalnych rozwiązaniach sprzętowych. Wszystko przy zachowaniu zgodności z założonymi wymaganiami i politykami w zakresie bezpieczeństwa lub dostępności.
Bardziej elastyczna, skalowalna i ekonomiczna pamięć masowa
Potencjał takich rozwiązań sprawia, że – wedle prognoz – w nadchodzących latach rozwiązania definiowane programowo zastąpią tradycyjne rozwiązania korporacyjne na pozycji dominującej architektury pamięci masowych. Będą też impulsem do zmian, które doskonale wpisują się w potrzeby wynikające z realizowanych w wielu firmach projektów cyfrowej transformacji biznesu. Pełną uniwersalność m.in. w zakresie wykorzystywanych rozwiązań sprzętowych zapewniają tu jednak jedynie technologie rozwijane na zasadach open source.
Przykładem rozwiązania pozwalającego na budowanie definiowanych programowo środowisk pamięci masowych, w oparciu o oprogramowanie open source i uniwersalne serwery jest platforma SUSE Enterprise Storage. To oprogramowanie – oparte na silniku Ceph – zapewnia m.in. rozbudowane funkcje związane z tworzeniem, zarządzaniem i monitorowaniem elastycznymi klastrami pamięci masowych. Zapewnia przy tym m.in. możliwość jednoczesnego wykorzystania rozwiązań sprzętowych różnych dostawców.
Wykorzystanie rozwiązania SUSE Enterprise Storage pozwala na szybkie i oszczędne wdrożenie koncepcji Software Defined Storage. Tym samym daje możliwość uelastycznienia posiadanych zasobów w obszarze pamięci masowych. Dodatkowo, wbudowane narzędzia administracyjne zapewniają możliwość łatwego, częściowo zautomatyzowanego zarządzania działaniem pamięci masowej, w tym proaktywnej identyfikacji i izolacji problemów wydajnościowych. Co ważne, platforma SUSE Enterprise Storage obsługuje każdy rodzaj zapisu danych (plikowy, blokowy i obiektowy).
Wspólna oferta SUSE i HPE
Niezaprzeczalną zaletą rozwiązań Software Defined Storage jest m.in. możliwość użycia standardowych serwerów x86, np. takich jak popularne serwery HPE Proliant DL360 i DL380. Doskonale sprawdzą się w roli węzłów ogólnego przeznaczenia – w tym odpowiedzialnych za zarządzanie, monitoring, czy pełniących rolę bramek (gateway) – ale także, wyposażone nawet w 20 dysków SSD/NVMe, jako węzły pamięci blokowej o dużej wydajności.
Rozważając zagadnienia pamięci masowej/obiektowej definiowanej programowo o dużej pojemności, zawsze pojawia się kwestia maksymalnej optymalności kosztowej przechowywania danych. Żeby to osiągnąć, konieczne jest zastosowanie rozwiązań zaprojektowanych właśnie do tego celu. Takim rozwiązaniem są serwery HPE Apollo serii 4000. I tak, w serwerze HPE Apollo 4200 o wysokości 2U, możemy zainstalować nawet 28 dysków 3,5 calowych (LFF), co obecnie daje 280TB przestrzeni dyskowej, zaś w serwerze Apollo 4510, aż 60 dysków 3,5 calowych (LFF) w wysokości 4U, co przekłada się na imponującą pojemność 600TB!
W potrzeby związane z koniecznością budowania elastycznych i dynamicznych środowisk pamięci masowych dobrze wpisują się też możliwości systemów HPE Synergy. Rozwiązania te pozwalają w pełni wykorzystać potencjał architektury komponowalnej. W jednym, wspólnie zarządzanym środowisku możemy zintegrować różne rodzaje obciążenia – zarówno serwery przechowujące dane (nawet 200 dysków 2,5 cala w 10U), serwery funkcjonalne SUSE Enterprise Storage (zarządzanie, gateway) jak i serwery aplikacyjne – wszystkie połączone za pomocą wydajnych modułów sieciowych HPE Virtual Connect.
Co ważne, serwery HPE pozostają przy tym w pełni zgodne z platformą SUSE Enterprise Storage. Połączenie możliwości rozwiązań sprzętowych HPE i środowiska zarządzania SUSE pozwala ograniczyć koszty magazynowania danych i daje możliwość łatwego budowania rozwiązań gotowych na przyszłe potrzeby biznesowe. Bardzo pomocny będzie też dostęp do architektur referencyjnych opisujących sposoby wymiarowania i instalacji rozwiązania SUSE Enterprise Storage na platformie sprzętowej HPE.