Branża ITPolecane tematy
Jak zostać ekspertem w technologii cloud?
„Ekspert Chmury” to trwająca od listopada 2013 roku inicjatywa firmy Comarch. Do tej pory skorzystało z niej już ok. 6 tys. osób. W jaki sposób powstał kurs, i jakie korzyści niesie udział w internetowym szkoleniu?
Podczas składającego się z kilkunastu części, internetowego kursu prezentowane są powiązane z modelem cloud computing możliwości uproszczenia najważniejszych procesów biznesowych. Każda z jedenastu prezentacji wchodzących w skład kursu poświęcona jest odrębnemu procesowi biznesowemu – od fakturowania, księgowości i obsługi prawnej, po obsługę klienta, marketing i sprzedaż. Po ukończeniu kursu uczestnicy mogą przystąpić do internetowego egzaminu – jego zaliczenie pozwala uzyskać imienny certyfikat. Dla ITwiz komentuje Mateusz Kłósek, Project Manager iComarch24.
Skąd pomysł na akcję „Ekspert Chmury”? Czy Państwa zdaniem w Polsce poziom wiedzy na temat modelu cloud computing jest niewystarczający?
Chmura obliczeniowa w Polsce, pomimo ciągle rosnącej liczby przedsiębiorców korzystających z rozwiązań w tym modelu, jest wciąż pojęciem mało znanym, a nawet obcym. Stąd zrodził się pomysł na uruchomienie pierwszego w Polsce projektu edukacyjnego, który od podstaw pokazuje rozwiązania chmurowe na konkretnych przykładach. Cloud computing zazwyczaj kojarzony jest z wysokimi kosztami i koniecznością dokonania wręcz rewolucji informatycznej we własnym przedsiębiorstwie. W rzeczywistości jest dokładnie odwrotnie – i to właśnie staramy się pokazać w kursie. Prezentujemy modele procesów, które dzięki przeniesieniu do chmury, można wykonać nie tylko sprawniej i szybciej, ale przede wszystkim taniej. Staramy się również wyczulić uczestników na jakie aspekty techniczne takich rozwiązań powinni zwracać uwagę i o co powinni zapytać dostawcę swoich usług w chmurze, aby rozwiązania, z których korzystają, były w pełni bezpieczne.
Kurs Ekspert Chmury powstał przy współpracy Comarch z zaprzyjaźnionymi partnerami z branży IT, świadczącymi usługi w chmurze. Dzięki temu zebraliśmy niezależną i uniwersalną dla uczestników wiedzę, która kompleksowo wprowadza go w tematykę chmury obliczeniowej.
Czy Państwa zdaniem cloud computing w perspektywie kilku lat faktycznie zdominuje rynek rozwiązań biznesowych w Polsce?
Oczywiście, naszym zdaniem jest to proces nieunikniony. Należy pamiętać, że usługi oferowane w oparciu o cloud computing są zazwyczaj o wiele tańsze niż stacjonarne odpowiedniki. Co więcej w przypadku korzystania z oprogramowania w chmurze, klient nie musi myśleć o zgodności z aktualnymi przepisami prawa i aktualizacjach oprogramowania – dzieje się to automatycznie. Prosty rachunek ekonomiczny sprawia, że tylko kwestią czasu jest, aby każdy przedsiębiorca rozważył takie rozwiązania w swojej firmie. Już teraz, jak pokazują badania PMR, 75 proc. polskich przedsiębiorców przyznaje, że wdraża chmurę lub bacznie przygląda się rozwiązaniom w tym modelu. Co więcej prognozowana, średnioroczna stopa wzrostu dla rynku cloud computing do 2015 roku to aż 33 proc., dla porównania dla całego rynku IT jest to 5 proc. Usługi oferowane w chmurze są szczególnie atrakcyjne dla przedsiębiorstw z sektora MSP, gdyż pozwalają w większym stopniu kontrolować wydatki, a także rozłożyć je w czasie. W przypadku enterprise wdrażanie rozwiązań chmurowych jest o wiele większym przedsięwzięciem, gdzie często nie można pozwolić sobie na tak elastyczne rozwiązania jak w przypadku MSP, jednakże również w tym sektorze wskaźniki już teraz zdecydowanie idą w górę.
Jakie czynniki lub oczekiwane korzyści mają szczególny wpływ na popularyzację modelu cloud wśród polskich przedsiębiorców? Co ma negatywny wpływ na popularność tej technologii?
Zdecydowanie kluczowym czynnikiem wpływających na wzrost zainteresowania tym modelem jest czynnik ekonomiczny, czyli po prostu niższe koszty w porównaniu z modelem tradycyjnym. To one przemawiają za tak szerokim wdrażaniem rozwiązań chmurowych w firmach. Zaraz za nim należy wymienić przede wszystkim mobilność, zgodność z przepisami, elastyczność oraz łatwiejszą kontrolę nad przedsiębiorstwem. Częstymi wątpliwościami, które podkreślają przedsiębiorcy, są natomiast kwestie wymagań technicznych, łatwości obsługi oraz bezpieczeństwa. Warto tutaj podkreślić, że wymagania techniczne w praktyce nie występują, gdyż jedynym warunkiem koniecznym do wykorzystania chmury staje się dostęp do Internetu. Obsługa jest całkowicie intuicyjna, a poziom bezpieczeństwa – taki, jak w przypadku bankowości elektronicznej. Mając wątpliwości warto w takiej sytuacji zadań sobie pytanie, czy jestem w stanie sam zapewnić 24h/dobę swoim danym ochronę fizyczną, właściwą klimatyzację i wentylację sprzętu oraz szyfrowanie? To wszystko i wiele więcej zapewniają certyfikowane centra danych, w oparciu o które działają usługi w chmurze.
Na poziomie rozszerzonym certyfikat “Ekspert Chmury” jest poświadczeniem znajomości trendów rynkowych, a na to coraz częściej uwagę zwracają potencjalni klienci.
Jak liczny zespół ekspertów był zaangażowany w przygotowanie kursu? Na jakie tematy położono szczególny nacisk?
Kurs Ekspert Chmury powstał przy współpracy Comarch z zaprzyjaźnionymi partnerami z branży IT, świadczącymi usługi w chmurze. Dzięki temu zebraliśmy niezależną i uniwersalną dla uczestników wiedzę, która kompleksowo wprowadza go w tematykę chmury obliczeniowej. Uczestnicy maja możliwość poznania m.in. zagadnień fakturowania i księgowości w chmurze, skutecznej komunikacji internetowej z klientami, social media, e-sprzedaży, pozycjonowania stron internetowych, analityki biznesowej online i wiele innych. Każdy uczestnik kursu ma również możliwość skorzystania z usługi prawnej direct, czyli porady prawnika w chmurze. Tematami kursu są więc najważniejsze z punktu widzenia przedsiębiorcy zagadnienia, które dodatkowo, dzięki specjalnym rabatom, uczestnicy mogą zupełnie bezpłatnie wypróbować u siebie – dzięki chmurze – i sprawdzić które rozwiązania w ich przypadku będą najefektywniejsze.
Czym różni się test kończący kurs na poziomie podstawowym, od zaliczenia na poziomie rozszerzonym? Jak liczne grupy osób uzyskały certyfikaty na obu tych poziomach?
Każdy uczestnik kursu, po otrzymaniu wszystkich przygotowanych materiałów edukacyjnych, ma możliwość sprawdzenia swojej wiedzy podchodząc do egzaminów na poziomach podstawowym i rozszerzonym. Zakres pytań na poziomie podstawowym dotyczy fundamentalnych kwestii związanych z chmurą obliczeniową. Oznacza to, że sprawdza on przede wszystkim ogólne rozumienie idei cloud computingu, a także znajomość jej podstawowych cech. Z kolei egzamin rozszerzony, weryfikuje znajomość modelu chmury obliczeniowej na bardziej zaawansowanym poziomie, sprawdzając dodatkowo wiedzę na temat: trendów rynkowych, cech konkretnych usług opartych na chmurze obliczeniowej oraz czy znajomość dodatkowych materiałów edukacyjnych, oferowanych uczestnikom w trakcie kursu. Certyfikat Eksperta Chmury uzyskało już blisko 6 tysięcy osób, głównie przedsiębiorców.
Jakie korzyści niesie uzyskanie certyfikatu Ekspert Chmury?
Po pozytywnym zdaniu egzaminu – zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym – uczestnik kursu otrzymuje imienny certyfikat. Na uwagę zasługuje fakt, iż Ekspert Chmury jest pierwszym takim kursem w Polsce. Co za tym idzie posiadanie certyfikatu poświadczającego ukończenie kursu może stanowić wartościowy punkt w życiorysie dla młodych osób. Dużą wartość niesie także dla przedsiębiorców – certyfikat na poziomie rozszerzonym jest poświadczeniem znajomości trendów rynkowych, a na to coraz częściej uwagę zwracają potencjalni klienci. Dodatkowo przedsiębiorcy uzyskujący nasz certyfikat mają możliwość skorzystania ze specjalnych rabatów na usługi w chmurze.
ITwiz jest patronem medialnym kursu “Ekspert Chmury”. Serdecznie zapraszamy do udziału w szkoleniu. Informacje na temat akcji są dostępne na witrynie: http://www.ekspert.icomarch24.pl