Branża ITPraca

Jedynie 18% wszystkich programistów w Polsce to kobiety – czy będzie ich więcej?

Pomimo wielu projektów wspierających kobiety w IT, jak: “IT for SHE”, „Her Way To IT”, “Dare IT” czy “Woman Update”, nadal jest ich niewiele w tym sektorze – nie tylko w Polsce. Według danych GWI z pierwszego półrocza 2022, jedynie 18% wszystkich programistów w naszym kraju stanowią kobiety. Jak jednak wskazują specjaliści, udział kobiet w IT będzie rósł, czego efektem ma być nie tylko zmniejszenie niedoborów kadrowych w branży, ale także wnoszona do firm i zespołów różnorodność.

Jedynie 18% wszystkich programistów w Polsce to kobiety – czy będzie ich więcej?

Jeśli chodzi o obecność kobiet w branży IT to w wielu europejskich krajach sytuacja wygląda bardzo podobnie do tej występującej w Polsce. W Austrii, Francji czy Niemczech kobiety stanowią tylko 10% wszystkich programistów. U naszych południowych sąsiadów, w Czechach, zaledwie 5%. Zdecydowanym liderem pod tym względem jest w Europie Szwajcaria, gdzie udział pań w branży IT wynosi 43%.

W Polsce najwięcej kobiet w branży IT pracuje jako testerki (18,6%) oraz project managerki (16%) – tak wynika z raportu No Fluff Jobs „Kobiety w IT 2022”. Jednak wybór specjalizacji zależy przede wszystkim nie od płci, a posiadanych predyspozycji i kompetencji.

“W ostatnich latach wiele kobiet zdecydowało się na przebranżowienie do sektora IT, który oferuje szeroki wachlarz specjalizacji. Kobiety są zdeterminowane, aby zdobywać umiejętności techniczne, które pomagają im się dalej rozwijać i budować karierę w IT. Rośnie także liczba kobiet na studiach technicznych, a Polki na tle krajów europejskich pod tym względem się wyróżniają. To wyraźny sygnał mówiący o tym, że wkrótce liczba specjalistek IT w Polsce może znacznie wzrosnąć” – uważa Katarzyna Stachowiak, COO w ITDS Polska.

Istotna różnorodność

Jak wynika z raportu McKinsey’s & Company “Diversity wins: How inclusion matters”, uzasadnienie biznesowe dla różnorodności płci w pracy jest wciąż silne, a związek między różnorodnością w przywództwie a prawdopodobieństwem uzyskania lepszych wyników finansowych z biegiem czasu tylko się pogłębia.

Oprócz poprawy wyników finansowych, różnorodność pracowników w organizacji rodzi szereg innych korzyści, m.in napędza innowacje i często gwarantuje wyższą kreatywność. Według licznych badań, kobiety są bardziej empatyczne od mężczyzn, a także wykazują większą wrażliwość społeczną, która może wpłynąć na lepsze porozumienie w grupie. Domeną pań jest także podzielność uwagi, dzięki czemu dobrze radzą sobie z prowadzeniem wielozadaniowych projektów. Kobiety mogą zatem wnieść do zespołów IT wyjątkową wartość. Najpierw jednak muszą zmierzyć się z narastającymi przez lata stereotypami, że branża IT i kierunki techniczne nie są dla nich odpowiednie.

Polki przełamują stereotypy

Według raportu UNESCO – dotyczącego edukacji dziewcząt i kobiet w nauce, technologii, inżynierii oraz matematyce – studentki stanowią tylko 35% wszystkich studentów na kierunkach związanych z naukami STEM na poziomie szkolnictwa wyższego na całym świecie.

Jak się jednak okazuje, w Polsce kobiety coraz częściej podejmują studia na kierunkach ścisłych. Z raportów opublikowanych przez Komisję Europejską wynika, że w Polsce aż 66% absolwentów szkół wyższych to kobiety, co jest najwyższym wskaźnikiem w UE (średnia UE to 57%), przy czym Polki zajmują także wysoką, drugą pozycję w UE pod względem absolwentek kierunków ścisłych. Natomiast wybór ścieżki kariery to złożony proces, na który wpływ ma wiele czynników na różnych etapach życia, a powodów wciąż niewielkiego udziału kobiet w branży IT jest wiele. Na decyzję o kierunku kariery zawodowej wpływ mają m.in. osobiste preferencje, opinia bliskich, możliwość pogodzenia pracy i obowiązków rodzinnych czy brak wiedzy na temat posiadanych opcji, ale też ich przytłaczająca ilość.

“W ITDS wierzymy, że różnorodność w miejscu pracy ma zasadnicze znaczenie, a zapewnienie sprawiedliwej reprezentacji kobiet może mieć pozytywne skutki dla całej organizacji. Dlatego temat zwiększania liczby kobiet zainteresowanych branżą IT jest nam bliski” – zapewnia Katarzyna Stachowiak. “Wbrew stereotypom branża IT to świetne miejsce dla kobiet, o czym doskonale przekonałam się na własnym przykładzie i z całą pewnością potwierdzą to także inne kobiety w naszej firmie, które stanowią nie tylko większość naszej kadry zarządzającej, ale także znaczną część ogólnej liczby naszych specjalistów IT. Przewidujemy, że ten trend będzie się utrzymywał” – dodaje.

Jak twierdzą konsultantki ITDS Polska: Anastasiya Pliaskach i Marta Hnatowska, w IT płeć nie gra roli. Czym przyciągnęła je branża IT?

“Do podjęcia studiów informatycznych zainspirowała mnie poprzednia praca. Pracowałam w mediach, kupowałam czas antenowy na reklamy w TV i znaczna część mojej pracy składała się z bardzo powtarzalnych zadań w Excelu. Wiedziałam jednak, że musi być sposób, żeby te rzeczy robić automatycznie a nie manualnie. Kierowała mną chęć automatyzowania wszystkiego, by nie tracić czasu. Możliwość skracania i ulepszania procesów prowadzi właśnie do rozwoju systemów IT” – mówi Marta Hnatowska, pracująca jako Business Process Developer dla klienta ITDS z branży finansowej.

“Oprócz możliwości nieustannego rozwoju, co wynika z postępu technologicznego, branża IT oferuje także wyjątkową elastyczność. To choćby możliwość pracy zdalnej w pełnym wymiarze, a także cała paleta specjalizacji i projektów, gdzie każdy może znaleźć coś dla siebie” – podsumowuje Anastasiya Pliaskach, System Business Analyst, pracująca dla klienta ITDS z sektora bankowego.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *