Premiera pierwszego na polskim rynku badania o tej tematyce odbędzie się 27 października br. Tym samym Kochański & Partners, autorzy niedawnego raportu o metaverse, kontynuują najgorętsze tematy technologii i biznesu w odsłonie podatkowej. Prezentacji najnowszego raportu podatkowego towarzyszyć będzie debata ekspercka otwierająca przestrzeń do dyskusji o kierunkach uregulowania i opodatkowania krypto.
Wspomniany raport obejmuje analizę uregulowań podatkowych różnych zdarzeń i transakcji z wykorzystaniem kryptowalut, NFT oraz świata metaverse. W oczach uczestników tego rynku – przedsiębiorców kryptowalutowych, twórców NFT, czy też podmiotów wchodzących do metaverse – polski system podatkowy jest nieprzejrzysty i skomplikowany, a przez to niekonkurencyjny. Stąd też celem raportu jest nie tyle zaprezentowanie i podsumowanie stanu obecnego, tj. polskich przepisów oraz praktyki organów podatkowych, ale otwarcie dyskusji na temat pożądanych ścieżek regulacji tego rynku – wskazują przedstawiciele Kochański & Partners. W tym celu przeprowadzono m.in. analizę możliwych rozwiązań przyjętych w innych krajach, w tym też uznawanych za tzw. kryptowalutowe raje podatkowe oraz regulacji unijnych.
Jak podkreślają eksperci Kochański & Partners, mimo bardzo dynamicznego rozwoju technologii w obszarze krypto i NFT, polski ustawodawca jest wciąż na bardzo wczesnym etapie analizy skutków transakcji wykorzystujących waluty wirtualne. W raporcie postawiono najważniejsze pytania dotyczące opodatkowania krypto, w tym m.in: jak rozliczać zyski z krypto oraz jak opodatkować giełdy i kantory krypto. Wychodząc od omówienia zagadnień krypto, w raporcie podatkowym znalazły się również zagadnienia związane z transakcjami na rynku NFT, w tym: jaki podatek zapłaci twórca NFT, a także najważniejsze aspekty dotyczące metaverse, np. wynajem powierzchni biurowych w wirtualnym świecie.
Autorami raportu są prawnicy z Praktyki Prawa Podatkowego Kochański & Partners: Agata Dziwisz-Moshe, Wojciech Śliż, Aleksandra Pizon-Jaworska, Mirosław Malczeski, Jakub Dittmer, Sławomir Wnuczek (prawnik), Katarzyna Pustułka i Wiktoria Tracichleb.
Prezentacji raportu towarzyszyć będzie debata ekspercka przenosząca pytania dotyczące podatkowych aspektów krypto do żywej dyskusji między autorami raportu i przedstawicielami biznesu. W ten sposób otworzy się przestrzeń do formułowania postulatów opartych o płynące z rynku oczekiwania racjonalnego kierunku uregulowania tego obszaru – uważają autorzy raportu.
Zaproszenie do udziału w debacie przyjęli m.in. prof. Witold Orłowski, ekonomista, Paweł Łaskarzewski, ekspert od NFT, FinTech, Web3, Blockchain & CBDC, oraz Łukasz Wenskowski, prezes zarządu RQ Wealth Management i współzałożyciel LoopExchange/L222. W dyskusji udział weźmie także Agata Dziwisz-Moshe, a moderatorem debaty będzie Łukasz Węgrzyn, partner i szef Praktyki Technologie Kochański & Partners, pomysłodawca i współautor pierwszego raportu o metaverse.
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Szczegóły i rejestracja tu.