InfrastrukturaAplikacjeCIOPolecane tematy

Kontenery w służbie nowoczesnych aplikacji

Promocja

Mówi się, że „potrzeba jest matką wynalazków”. W ostatnich miesiącach bardziej trafna wydaje się być nieco sparafrazowana wersja tego powiedzenia: „potrzeba matką nowoczesnych aplikacji”. Tak zwane „modern apps” rozwijają się bowiem w niespotykanym dotąd tempie. Jest to możliwe m.in. dzięki nowym technologiom, jak kontenery i platforma Kubernetes. Aby efektywnie z nich korzystać warto zapoznać się z odpowiednimi rozwiązaniami, jak te z portfolio VMware Tanzu.

Kontenery w służbie nowoczesnych aplikacji

Komunikacja, praca, rozrywka, zakupy, nauka, leczenie… Obszary naszego życia, które od początku tego roku uległy diametralnym zmianom można wymieniać naprawdę długo. Z podobnymi przeobrażeniami boryka się również biznes. Cechą wspólną tych światów, są nowoczesne aplikacje. Ułatwiają codzienne funkcjonowanie zarówno zwykłym ludziom jak i prowadzenie działalności przedsiębiorstwom. Szybkie tworzenie aplikacji odpowiadających na potrzeby konsumentów i klientów to spore wyzwanie. Skuteczna reakcja wymaga więc posiadania odpowiednich narzędzi.

Kontenery w służbie nowoczesnych aplikacji Kontenery w służbie nowoczesnych aplikacji

Aplikacje są wszędzie

W cyfrowych czasach nowoczesne aplikacje stanowią odpowiedź na zapotrzebowanie generowane przez prywatnych użytkowników, jak i biznes. Mniej i bardziej użyteczne rozwiązania pojawiają się na rynku każdego dnia. Część z nich odnosi umiarkowany sukces, znacznie więcej szybko kończy swój żywot. Te, które podbijają serca, i portfele, klientów całym świecie, są dla ich właścicieli kurami znoszącymi złote jaja, gdyż liczba ich aktywnych użytkowników wynosi nawet kilkaset milionów. Nic dziwnego, że tworzenie aplikacji stało się priorytetem dla wielu firm i organizacji, które chcą w ten sposób wyjść naprzeciw potrzebom swoich aktualnych klientów czy też pozyskać nowych.

“Tempo projektowania, rozwoju i wdrażania nowoczesnych aplikacji jest dziś wyższe, niż kiedykolwiek wcześniej. Duże oczekiwania klientów i związane z nim wymagania biznesowe czy działalność w konkurencyjnym otoczeniu rynkowym sprawiają, że prędkość prac będzie ciągle rosła” – komentuje Bartłomiej Smyczyński, Product Manager w Arrow Enterprise Computing Solutions Polska. “Należy jednak pamiętać, że w obszarze infrastruktury przeciętna firma w Europie posiada wiele systemów zastanych, a jednocześnie wdraża lub już wdrożyła kilka różnych chmur obliczeniowych. Tworzone aplikacje muszą więc być w stanie współpracować z różnymi posiadanymi systemami, co dodatkowo komplikuje sprawę” – dodaje specjalista.

Multicloud – nie taki straszny, jak go malują

Zwiększone zapotrzebowanie na sprawne tworzenie aplikacji zmienia status quo w obszarze IT. Firmy przestają bowiem koncentrować się wyłącznie na fizycznym sprzęcie i oprogramowaniu on-premise, zwracając się w kierunku środowisk chmurowych. Ogromną rolę odgrywa tu jednak znajomość aplikacji i związanych z nimi potrzeb i wymogów dotyczących takich kwestii, jak bezpieczeństwo czy zasoby konieczne do efektywnej pracy. Inną charakterystyką będą się bowiem cechować rozwiązania tworzone z myślą o konsumentach i pracujące na ich smartfonach czy tabletach. Inne potrzeby mają aplikacje typowo biznesowe, tworzone na zamówienie konkretnego odbiorcy. Jeszcze inne wymogi technologiczne posiadają aplikacje o krytycznym znaczeniu dla danej organizacji. Wszystkie muszą być wyjątkowo efektywne, lecz także odpowiednio zabezpieczone przed różnego rodzaju atakami. W przypadku rozwiązań biznesowych czy korporacyjnych, skala trudności rośnie.

Tworzenie aplikacji spełniających często bardzo różne i specyficzne wymagania oznacza konieczność posiadania odpowiedniej infrastruktury. Odpowiedzią na potrzeby firm jest tu wspomniana wyżej chmura obliczeniowa. Z jednej strony oferuje bowiem zasoby, które często są niedostępne dla większości firm, z drugiej nie wymaga natychmiastowych, wysokich nakładów finansowych związanych z kosztowną rozbudową własnego centrum danych. Przykładowo, do prac R&D (research and development, czyli badania i rozwój) można wykorzystać środowisko zbudowane w oparciu o chmurę publiczną, a dopiero gotowe i przetestowane rozwiązanie przenieść do chmury prywatnej czy hybrydowej, lub na firmowe serwery. Wszystko to sprowadza się do jednego – przyszłość IT to środowiska multicloud, z których zasobów korzystać będziemy w zależności od aktualnych potrzeb.

Odczarować Kubernetes

Tworzenie aplikacji w środowisku multicloud wymaga oczywiście właściwych narzędzi. Muszą one z jednej strony zapewnić odpowiednią szybkość i wydajność pracy dla zespołów developerskich, a z drugiej możliwość prostej i efektywnej migracji aplikacji pomiędzy różnymi środowiskami i chmurami. Idealnym rozwiązaniem są tu kontenery. Umiejętne korzystanie z tej technologii może wpłynąć na przyspieszenie procesu tworzenia nowych rozwiązań, a zwłaszcza aplikacji. Rozwiązania kontenerowe umożliwiają poprawę szybkości oraz zwiększają produktywność zespołów developerskich i programistów. Tym samym są w stanie wydatnie skrócić czas konieczny do zaprojektowania, budowy i dostarczania nowoczesnych aplikacji natywnych dla chmury.

“Kontenery pozwalają odizolować kod, aplikację czy proces od danego systemu operacyjnego. Niezależnie od tego, co znajduje się wewnątrz takiego „pojemnika”, developerzy otrzymują pełen zakres do zarządzania i przenoszenia kontenerów pomiędzy różnymi środowiskami – programistycznymi, testowymi czy produkcyjnymi. Jednocześnie zachowują przy tym pełną funkcjonalność danej aplikacji. Aplikacje w kontenerach są też lżejsze niż tradycyjne, co ułatwia chociażby ich aktualizację” – tłumaczy Bartłomiej Smyczyński z Arrow Enterprise Computing Solutions Polska. Efektywną pracę z kontenerami wspierają projektowane z myślą o nich narzędzia, jak platforma Kubernetes. Służy ona do organizacji, wdrażania i zarządzania posiadanymi kontenerami i ich klastrami, niezależnie od ich zawartości.

VMware Tanzu – z myślą o kontenerach

Na pierwszy rzut oka utrzymanie aplikacji zbudowanych w oparciu o kontenery wydaje się skomplikowane. Zazwyczaj składają się one bowiem z dużej liczy „pojemników”, pozostających na wielu różnych wirtualnych maszynach. Platforma Kubernetes usprawnia proces wdrażania, obsługi i zarządzania nimi, czyniąc cały ten proces zdecydowanie prostszym i bardziej efektywnym. “Kontenery i Kubernetes to bez wątpienia przyszłość aplikacji oraz przyszłość IT. Globalne firmy dostarczające rozwiązania IT zainteresowały się tymi technologiami stosunkowo niedawno. Dziś są one siłą napędową najbardziej innowacyjnych rozwiązań – przekonuje Bartłomiej Smyczyński – Doskonałym przykładem jest tu linia produktów Tanzu, stworzona przez VMware. To kompletne portfolio rozwiązań od początku tworzonych z myślą o obsłudze kontenerów Kubernetes” – dodaje specjalista.

Choć Tanzu to stosunkowo nowa linia produktów, jest już istotną częścią w portfolio VMware oraz elementem rozwiązań doskonale znanych specjalistom IT. Sztandarowy produkt VMware czyli vSphere w najnowszej 7 wersji został gruntownie przebudowany i wzbogacony o natywny Kubernetes. Dzięki temu administratorzy korzystający do tej pory z vSphere mogą bez problemu wdrożyć i zarządzać infrastrukturą kontenerów Kubernetes we wszystkich lokalizacjach, w których działa vSphere, w tym także w chmurze lokalnej, hybrydowej, jak i publicznej. “W praktyce oznacza to, że jeśli kiedykolwiek któryś z naszych partnerów sprzedał ten produkt VMware swojemu klientowi, teraz ma realną szansę rozbudowy stworzonego w oparciu o nie środowiska. Pozwoli to wkroczyć partnerowi wraz z Klientem w nową erę konteneryzacji VMware Tanzu. Dodatkowo, wraz z samą sprzedażą Tanzu można jednocześnie dostarczać klientom usługę wdrożenia tych rozwiązań lub zlecić to działanie bezpośrednio producentowi oprogramowania, co daje pewną swobodę działania” – podsumowuje specjalista Arrow Enterprise Computing Solutions Polska.

VMware Tanzu to portfolio produktów i usług umożliwiających przedsiębiorstwom szybsze dostarczanie nowoczesnego oprogramowania. Firmy mogą korzystać z nich, aby zautomatyzować cykl życia aplikacji, uruchomić zasoby Kubernetes oraz ujednolicać i optymalizować operacje w środowiskach chmurowych. Portfolio produktów Tanzu obejmuje takie rozwiązania, jak VMware Tanzu Kubernetes Grid, VMware Tanzu Mission Control oraz VMware Tanzu Application Catalog. Rozwiązania Tanzu zostały zaimplementowane również w innych produktach VMware, w tym wspomnianej platformie wirtualizacyjnej vSphere 7, jak też platformie VMware Cloud Foundation 4.

Chcesz wiedzieć więcej? Zapraszamy do kontaktu:
Bartłomiej Smyczyński, Product Manager, Arrow Enterprise Computing Solutions Polska
bartlomiej.smyczynski@arrow.com
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *