Branża ITRynekPolecane tematy
Lenovo otworzyło swój pierwszy zakład produkcyjny w Europie
Fabryka, zlokalizowana w Ullo na Węgrzech, koncentruje się głównie na budowie infrastruktury serwerowej, systemów pamięci masowej oraz wysokiej klasy stacji roboczych PC, wykorzystywanych przez klientów w regionie Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki – poinformowali przedstawiciele koncernu. Zakład zatrudnia ponad 1000 pełnoetatowych pracowników na różnych stanowiskach inżynierskich, kierowniczych oraz operacyjnych. Ich liczba ma rosnąć w miarę zwiększania się zdolności produkcyjnych.
Jak tłumaczą przedstawiciele Lenovo, silna infrastruktura, wykwalifikowana siła robocza oraz położenie w centrum Europy sprawiły, że Węgry stały się naturalną lokalizacją dla pierwszego europejskiego zakładu produkcyjnego firmy. Ponadto, część inwestycji wsparto zachętami ze strony władz lokalnych przez Węgierską Agencję Promocji Inwestycji (HIPA).
“Wraz z oficjalnym otwarciem naszego zakładu produkcyjnego na Węgrzech osiągnęliśmy kolejny cel w naszej globalnej optymalizacji i ewolucji sieci produkcyjnej. Lokalizacja Węgier sprawia, że jesteśmy znacznie bliżej naszych europejskich klientów, dzięki czemu możemy spełniać i zaspokajać ich potrzeby, pozostając jednocześnie w czołówce innowacji. W miarę jak nasza działalność rozwija się na całym świecie, ten nowy obiekt będzie odgrywał kluczową rolę w naszych planach zapewnienia przyszłego sukcesu i wprowadzenia inteligentnej technologii do Europy w sposób bardziej zrównoważony, szybki i wydajny” – powiedział Francois Bornibus, starszy wiceprezes i prezes na region EMEA w Lenovo.
Zajmujący prawie 50 000 metrów kwadratowych w dwóch budynkach i na trzech piętrach, nowy zakład jest jednym z największych zakładów Lenovo tego typu. Linia produkcyjna może wytwarzać ponad 1 000 serwerów i 4 000 stacji roboczych dziennie. W całym zakładzie zastosowano innowacyjne funkcje automatyzacji, w tym najwyższej klasy system zarządzania budynkiem, który działa na hali produkcyjnej i w obszarze logistyki, monitorując temperaturę, wilgotność, stan zasobów oraz etykietowanie robotów DIMM. Dzięki temu firma może utrzymywać optymalną kontrolę jakości swoich produktów.
W nowym budynku zainstalowano również panele słoneczne o mocy 0,5 megawata. Budowanie urządzeń lokalnie znacznie zmniejsza także liczbę kilometrów, którą musza przebyć te produkty, zapewniając bardziej wydajne i zrównoważone opcje transportu. W połączeniu z innowacyjnymi procesami produkcyjnymi, takimi jak opatentowany przez Lenovo niskotemperaturowy proces lutowania, pomoże to firmie osiągnąć wyznaczone cele klimatyczne – podkreślają przedstawiciele spółki.
Zakład na Węgrzech jest częścią strategii globalnej produkcji i łańcucha dostaw Lenovo, która obsługuje klientów na 180 rynkach z ponad 35 zakładów produkcyjnych na całym świecie – w tym w Argentynie, Brazylii, Chinach, Niemczech, na Węgrzech, w Indiach, Japonii, Meksyku i USA.