BiznesPolecane tematy

McKinsey: 15 najważniejszych trendów technologicznych w 2023 roku

W pierwszej połowie 2023 roku odrodził się na rynku entuzjazm związany z potencjałem nowych technologii do napędzania postępu w biznesie i społeczeństwie. Za zapoczątkowanie tego ożywienia odpowiada w dużej mierze generatywna sztuczna inteligencja, ale to tylko jeden z technologicznych trendów, które dynamizują rozwój oraz innowacje. Analiza Technology Trends Outlook 2023, przygotowana przez analityków McKinsey, identyfikuje, interpretuje oraz ocenia dynamikę 15 najważniejszych obecnie trendów technologicznych.

McKinsey: 15 najważniejszych trendów technologicznych w 2023 roku

W corocznym zestawieniu ekspertów McKinsey, wśród 15 wskazanych w 2023 roku trendów, jedna technologia jest zupełnie nowa. Z przytupem wkroczyła na rynek i szybko wykazała potencjał transformacyjnego wpływu na biznes – mowa oczywiście o generatywnej sztucznej inteligencji. Zainteresowanie nią wzrosło trzykrotnie w latach 2021-2022 (na podstawie wiadomości i wyszukiwań internetowych) i według prognoz specjalistów, może przynieść nawet 4,4 biliona dolarów wartości ekonomicznej, dzięki połączeniu konkretnych przypadków użycia i różnych bardziej rozproszonych zastosowań, które zwiększają produktywność.

Mimo tego, jak podkreślają autorzy analizy, organizacje nie powinny zbytnio skupiać się na trendach, które przyciągają najwięcej uwagi. Koncentrując się bowiem tylko na najbardziej popularnych trendach, firmy mogą przegapić znaczący potencjał innych technologii. Przedsiębiorstwa dążące do długoterminowego wzrostu powinny zatem skupić się na inwestycjach portfelowych w trendy technologiczne najważniejsze dla ich działalności. Przykładowo, technologie takie jak chmura obliczeniowa i przetwarzanie brzegowe oraz  bioinżynieria, wykazują stały wzrost innowacyjności i nadal mają rozszerzone zastosowania w różnych branżach. Przewiduje się, że edge computing osiągnie dwucyfrowy wzrost na całym świecie w ciągu najbliższych pięciu lat. Ponadto dopiero powstające technologie, takie jak kwantowa, nadal ewoluują i wykazują znaczny potencjał tworzenia wartości. Analiza McKinsey wskazuje, że cztery branże, które prawdopodobnie najwcześniej odczują wpływ obliczeń kwantowych na gospodarkę – motoryzacja, chemia, usługi finansowe i nauki przyrodnicze – mogą potencjalnie zyskać do 1,3 bln USD wartości do 2035 roku. Zatem umiejętnie oceniając zmieniający się krajobraz i rozważając zrównoważone podejście, firmy mogą wykorzystać zarówno ugruntowane, jak i dopiero powstające technologie, aby napędzać innowacje i osiągnąć zrównoważony wzrost, uważają twórcy badania.

Analitycy McKinsey zwracają uwagę na jeszcze jeden istotny czynnik, który jest głównym problemem ograniczającym wzrost – brak na rynku wykwalifikowanych talentów. Niestety, istnieje duża przepaść między zapotrzebowaniem na osoby z umiejętnościami potrzebnymi do uzyskania wartości z trendów technologicznych, a dostępnymi talentami. Badanie przeprowadzone przez McKinsey na 3,5 mln ofert pracy w 15 trendach technologicznych wykazało, że wiele z umiejętności, na które jest największe zapotrzebowanie, ma mniej niż połowę wykwalifikowanych praktyków na jedno ogłoszenie w porównaniu ze średnią globalną. Niedobór wykwalifikowanych talentów jest stałym czynnikiem ograniczającym rozwój wielu dziedzin zaawansowanych technologii, w tym sztucznej inteligencji, technologii kwantowych, technologii kosmicznych oraz elektryfikacji i odnawialnych źródeł energii.

Jednocześnie liczba ofert pracy w dziedzinach związanych z trendami technologicznymi wzrosła o 15% w latach 2021-2022, mimo że ogólna liczba ofert pracy na świecie spadła o 13%. Przykładowo, sztuczna inteligencja i rozwój oprogramowania nowej generacji, przyniosły łącznie prawie milion miejsc pracy w latach 2018-2022.

15 najważniejszych trendów technologicznych, według ekspertów McKinsey:

  1. Sztuczna inteligencja – modele wyszkolone dzięki uczeniu maszynowemu mogą być wykorzystywane do rozwiązywania problemów związanych z klasyfikacją, przewidywaniem i kontrolą w celu automatyzacji działań, dodawania lub rozszerzania możliwości i ofert oraz podejmowania lepszych decyzji (4 – poziom adopcji technologii na rynku; +6% – przyrost ogłoszeń o pracę, związanych z tą technologią).
  2. Industrializacja uczenia maszynowego – szybko rozwijający się ekosystem rozwiązań programowych i sprzętowych umożliwia praktyki, które przyspieszają i zmniejszają ryzyko rozwoju, wdrażania i konserwacji rozwiązań uczenia maszynowego (jw. 2; +23%).
  3. Generatywna sztuczna inteligencja – może zautomatyzować, rozszerzyć i przyspieszyć pracę, wykorzystując nieustrukturyzowane zestawy danych o mieszanej modalności, aby umożliwić tworzenie nowych treści w różnych formach (1; +44%).
  4. Tworzenie oprogramowania nowej generacji – nowe narzędzia programistyczne – w tym te, które umożliwiają nowoczesne potoki wdrażania kodu oraz zautomatyzowane generowanie, testowanie i tłumaczenie kodu – mogą poprawić jakość aplikacji i procesy rozwoju (2; +29%).
  5. Architektury zaufania i tożsamość cyfrowa – technologie zaufania cyfrowego umożliwiają organizacjom budowanie, skalowanie i utrzymywanie zaufania interesariuszy do korzystania z ich danych oraz produktów i usług cyfrowych (2; +16%).
  6. Web3 – obejmuje platformy i aplikacje, które mają na celu umożliwienie zmian w kierunku przyszłego, zdecentralizowanego internetu z otwartymi standardami i protokołami, przy jednoczesnej ochronie praw własności cyfrowej. Nie są to inwestycje w kryptowaluty, ale raczej transformacyjny sposób projektowania oprogramowania do określonych celów. Zmiana ta ma potencjał do zapewnia użytkownikom większej własności ich danych i katalizuje nowe modele biznesowe (1; +40%).
  7. Zaawansowana łączność – bezprzewodowe sieci o niskim poborze mocy, sieci komórkowe 5G/6G, Wi-Fi 6 i 7, satelity na niskiej orbicie okołoziemskiej i inne technologie obsługują szereg rozwiązań cyfrowych, które mogą napędzać wzrost i produktywność w różnych branżach dziś i jutro (4; +7%).
  8. Technologie rzeczywistości immersyjnej – wykorzystują technologie sensoryczne i obliczenia przestrzenne, aby pomóc użytkownikom “zobaczyć świat inaczej” poprzez rzeczywistość mieszaną lub rozszerzoną lub “zobaczyć inny świat” poprzez rzeczywistość wirtualną (1; +10%).
  9. Przetwarzanie w chmurze i na brzegu sieci – w chmurze i przetwarzaniu brzegowym obciążenia rozproszone są w różnych lokalizacjach, takich jak hiperskalowalne zdalne centra danych, centra regionalne i węzły lokalne, w celu poprawy opóźnień, kosztów przesyłania danych, przestrzegania przepisów dotyczących suwerenności danych, autonomii nad danymi i ich bezpieczeństwa (4; +12%).
  10. Technologie kwantowe – mogą zapewnić wykładniczy wzrost wydajności obliczeniowej w przypadku niektórych problemów oraz przekształcić sieci komunikacyjne, zwiększając ich bezpieczeństwo (0; +12%).
  11. Technologie mobilności – mają na celu poprawę wydajności i zrównoważonego rozwoju transportu lądowego, powietrznego, osób i towarów przy użyciu rozwiązań autonomicznych, połączonych, elektrycznych i współdzielonych (2; +15%).
  12. Bioinżynieria – konwergencja technologii biologicznych i informatycznych poprawia zdrowie i wydajność człowieka, przekształca łańcuchy wartości żywności oraz tworzy innowacyjne produkty i usługi (3; -19%).
  13. Technologie kosmiczne – postępy i redukcje kosztów w zakresie satelitów, rakiet nośnych i technologii mieszkalnych umożliwiają innowacyjne operacje i usługi kosmiczne (2; +16%).
  14. Elektryfikacja i odnawialne źródła energii – pomagają dążyć do zerowych zobowiązań netto i obejmują odnawialne źródła energii słonecznej, wiatrowej i wodnej oraz inne źródła odnawialne; energię jądrową; wodór; zrównoważone paliwa oraz ładowanie pojazdów elektrycznych (2; +27%).
  15. Technologie klimatyczne wykraczające poza elektryfikację i odnawialne źródła energii – obejmują one wychwytywanie, utylizację i składowanie dwutlenku węgla; pochłanianie dwutlenku węgla; naturalne rozwiązania klimatyczne; technologie o obiegu zamkniętym; alternatywne białka i rolnictwo; rozwiązania w zakresie wody i różnorodności biologicznej oraz adaptację; a także technologie umożliwiające śledzenie postępu zerowego netto (2; +8%).

Pełna treść analizy McKinsey dostępna jest tu.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *