Sztuczna inteligencjaInfrastrukturaCIOPREZENTACJA PARTNERA

Między wydajnością a zrównoważonym rozwojem. CIO wobec współczesnych wyzwań rynkowych.

Felieton

Sztuczna inteligencja zmienia oblicze biznesu, umożliwiając organizacjom automatyzację procesów, analizę ogromnych zbiorów danych oraz podejmowanie szybkich i trafnych decyzji. Dla dyrektorów ds. informatyki (CIO) wdrożenie AI jest jednak nie tylko szansą na zwiększenie wydajności operacyjnej organizacji, ale także ogromnym wyzwaniem. Rodzi ono wiele pytań: Jak zintegrować nowoczesne technologie z istniejącą, nierzadko przestarzałą infrastrukturą IT? W jaki sposób alokować środki na inwestycje? Jak, wobec rosnących wymagań, zapewnić efektywność energetyczną i zrównoważony rozwój? Schneider Electric dostarcza rozwiązania, które pomagają CIO sprostać tym wyzwaniom.

Między wydajnością a zrównoważonym rozwojem. CIO wobec współczesnych wyzwań rynkowych.

Boom na sztuczną inteligencję zwiększył i tak już niemałą skalę wyzwań, z jakimi muszą zmagać się współcześni CIO. Ich rola w organizacjach znacząco ewoluowała i obecnie wykracza daleko poza zarządzanie infrastrukturą IT. Dziś CIO to strateg, lider innowacji i ekspert ds. zrównoważonego rozwoju. Odpowiada za to, aby technologie IT wspierały strategiczne cele organizacji i pomagały jej nie tylko efektywnie działać, ale też przyczyniały się do budowania przewagi konkurencyjnej.

Rosnące wymagania związane ze zrównoważonym rozwojem czynią z CIO osobę odpowiedzialną za wdrażanie ekologicznych i energooszczędnych rozwiązań technologicznych. Odpowiada on za minimalizowanie śladu węglowego IT poprzez optymalizację zużycia energii, wybór technologii przyjaznych środowisku i monitorowanie efektywności energetycznej infrastruktury. Sztuczna inteligencja otwiera przed CIO nowy poziom wyzwań. Do niego należy decyzja dotycząca alokacji środków finansowych na rozwój AI, a także modernizację starszych, dotąd wykorzystywanych systemów. Istotne przy tym jest zapewnienie spójności operacyjnej całej infrastruktury.

Znalezienie złotego środka wobec wymagań dotyczących odporności, efektywności kosztowej i zrównoważonego rozwoju stanowi niełatwe zadanie. Tym bardziej że wdrażanie AI samo w sobie wiąże się ze zwiększonym zużyciem energii – sztuczna inteligencja będzie wymagać centrów danych, w których pojedyncze szafy rack będą mogły obsługiwać od 50 do 120 kW mocy. Dlatego ważne jest, aby nowe technologie były implementowane w sposób zrównoważony, przy jak najmniejszym wpływie na środowisko.

Tymczasem budżet na technologie ma ograniczenia. Każda „złotówka” wydana na infrastrukturę AI to mniej środków na inne inwestycje. Stąd CIO muszą priorytetowo traktować projekty, które przyniosą największą wartość dla organizacji. Przy ograniczonych zasobach finansowych zachowanie tego balansu wymaga wiedzy bazującej na twardych danych.

Wiedza i doświadczenie – fundamenty zrównoważonego rozwoju

Schneider Electric, jako najbardziej zrównoważona firma na świecie (według rankingu Magazynu Time i firmy badawczej Statista), ma pełną świadomość tych wyzwań. Dysponuje także niezbędnymi narzędziami oraz doświadczeniem, by pomóc CIO stawić im czoła.

Bazę rozwiązań stanowi platforma EcoStruxure IT do monitorowania zużycia energii, zarządzania emisją CO2 i zwiększania zrównoważenia systemów IT. Firma oferuje kompleksowe rozwiązania, od etapu projektu i budowy infrastruktury, aż po jej konserwację, modernizację i usługi serwisowe.

Co istotne, Schneider Electric w swoich działaniach koncentruje się na zapewnieniu CIO pełnej widoczności całej infrastruktury IT firmy. Platforma EcoStruxure IT umożliwia utrzymanie bezpiecznych, odpornych na zagrożenia i zrównoważonych systemów bez względu na ich lokalizację i rozproszenie zasobów. Ta widoczność pozwala na podejmowanie akcji, które bazują na danych wyodrębnionych z systemu. W ten sposób dyrektorzy IT mogą podejmować świadome decyzje dotyczące tego, co i kiedy należy zmodyfikować.

Dzięki EcoStruxure IT, CIO mają wgląd w kwestie zasilania, chłodzenia oraz bezpieczeństwa, co daje im możliwość wdrożenia odpowiednich procedur utrzymania i właściwego zarządzania infrastrukturą. Mogą w łatwy sposób określić, czy dane urządzenie wymaga natychmiastowej wymiany, czy też możliwe jest przedłużenie jego żywotności poprzez dodatkowe serwisowanie i nadzór.

Regulacje, kadry i cyfrowe narzędzia

15 maja 2024 roku wymogi zawarte w europejskiej Dyrektywie dotyczącej Efektywności Energetycznej (EED – Energy Efficiency Directive) stały się obowiązujące dla wszystkich 27 członków Unii Europejskiej.

Dyrektywa nakłada m. in. na właścicieli data center obowiązek monitorowania i raportowania zużycia energii oraz wody, przeprowadzania audytów i wprowadzania systemów zarządzania energią. Organizacje muszą więc oceniać swoją infrastrukturę całościowo i – chociaż nowsze produkty i systemy mogą oferować większą wydajność – ważne jest, aby brać pod uwagę całkowity ślad węglowy. W tym obszarze monitorowanie i widoczność danych stają się kluczowe.

Kolejnym wyzwaniem, które warto podkreślić, jest niedobór specjalistów. Dziś ponad 53 proc. operatorów centrów danych ma trudności ze znalezieniem wykwalifikowanych pracowników zdolnych do optymalizacji działań konserwacyjnych i modernizacyjnych, zwłaszcza gdy infrastruktura IT jest rozproszona. Kluczową kwestią jest więc skuteczne radzenie sobie z tym problemem. To wymaga zmiany sposobu zarządzania zasobami. Jednym z rozwiązań jest cyfryzacja obejmująca strategiczne rozmieszczenie czujników i odpowiednią łączność w celu pozyskiwania danych, których analiza prezentuje całościowy obraz sytuacji. Dzięki cyfrowym narzędziom można monitorować sprzęt, taki jak zasilacze UPS, oceniać czy działa on prawidłowo lub czy jego stan może wymagać interwencji w niedalekiej przyszłości. Taki model zarządzania aktywami pomaga zapobiegać przerwom w zasilaniu, które mogą prowadzić do utraty przychodów, niezgodności ze standardami zrównoważonego rozwoju czy niezadowolenia klientów. Umożliwiając predykcyjne spojrzenie na zarządzanie aktywami, Schneider Electric zwiększa komfort zarówno organizacji, jak i jej klientów.

Optymalizacja wykorzystania zasobów

Jako globalny lider innowacji i zrównoważonego rozwoju Schneider Electric dąży, by oferowane przez niego rozwiązania i usługi wspierały gospodarkę obiegu zamkniętego. Firma kieruje się trzema kluczowymi zasadami: używaj dłużej, używaj lepiej i używaj ponownie.

Zasada „używaj dłużej” pozwala CIO na wydłużenie żywotności infrastruktury IT poprzez wybór sprzętu zaprojektowanego zgodnie z dbałością o środowisko, w tym modułowych konstrukcji, które ułatwiają modernizację lub wymianę. Podejście to obejmuje również zapewnienie pozyskiwania materiałów w sposób zrównoważony. W tym celu firma ściśle współpracuje z dostawcami, którzy spełniają określone przez Schneider Electric cele w zakresie zrównoważonego rozwoju.

„Lepsze użytkowanie” koncentruje się na nowym podejściu do realizacji usług serwisowych. Technologie, takie jak zdalne monitorowanie, konserwacja w oparciu o stan techniczny i analityka predykcyjna, stanowią kluczowe elementy modelu działania CIO i zapewniają lepsze wykorzystanie systemów.

Wreszcie koncepcja „ponownego wykorzystania” przejawia się w realizowanych przez Schneider Electric programach zwrotu produktów, w ramach których są one odnawiane i ponownie wprowadzane na rynek. Dzięki temu firma może zaoferować wobec nich taką samą gwarancję i serwis, jak w przypadku nowego produktu, jednocześnie wydłużając jego cykl życia.

CIO mogą skutecznie wdrażać sztuczną inteligencję, jednocześnie dbając o zrównoważony rozwój, przy przyjęciu holistycznego podejścia, które łączy innowacyjność technologiczną z odpowiedzialnością środowiskową, społeczną i ekonomiczną. Istotnym wsparciem będzie dla nich zaufany partner, jak Schneider Electric, który nie tylko dostarcza narzędzia i usługi niezbędne dla codziennego biznesu, ale także posiada globalne doświadczenie oraz udokumentowaną pozycję lidera zrównoważonych innowacji.

 

Artykuł ukazał się na łamach: Magazyn ITwiz 9-10/2024. Zamów poniżej:

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *