RozwiązaniaRynekPREZENTACJA PARTNERA
Mobilna ekspozycja Huawei Roadshow ponownie w trasie
Advertorial
7 maja 2024 w Warszawie wystartowała kolejna edycja Huawei Enterprise Roadshow. Podobnie jak w latach poprzednich, przed Pałacem Kultury i Nauki zaprezentowano szerokie portfolio innowacyjnych rozwiązań technologicznych przeznaczonych dla firm z wielu sektorów. Była to także okazja do udziału w konferencji Huawei ICT Day, która odbywała się w pobliskiej Kinotece.
Wraz z dynamicznym rozwojem sztucznej inteligencji, zapotrzebowanie na solidne, a zarazem wydajne rozwiązania do przechowywania danych stało się ważniejsze niż kiedykolwiek. Zaspokoić je stara się firma Huawei – wśród rozwiązań zgromadzonych podczas tegorocznej edycji Huawei Enterprise Roadshow, znaczącą część stanowiły właśnie przeznaczone dla centrów danych pamięci masowe typu flash. Czy różnią się one od starszych nośników?
Jak zapewniają przedstawiciele producenta, najnowsze rozwiązania są przede wszystkim szybsze, bardziej bezpieczne oraz ekonomiczne. Zapewniają też nowe mechanizmy zarządzania gromadzonymi danymi i – co istotne – stawiają na ekologię m.in. za sprawą efektywnego podejścia do zarządzania energią.
„Stawiamy na tzw. rozwiązania flash capacity, czyli dyski flashowe SSD o bardzo dużych pojemnościach dostępnych na bardzo małej powierzchni szaf serwerowych” – mówił Terry Dong, Vice President, Huawei Enterprise Polska, podczas otwarcia konferencji Huawei ICT Day.
Innowacje w obszarze storage
I tak, wśród nowości z kategorii storage można było zapoznać się m.in. z rozwiązaniem Huawei OceanStor A800, wedle zapewnień producenta, w szczególny sposób dostosowanym do potrzeb sztucznej inteligencji. Dzięki możliwości zwiększenia wolumenu danych dostępnych dla klastra AI o 30%, rozwiązanie to oferuje konkretną przewagę konkurencyjną. Wysoka przepustowość i IOPS – jak zapewniają specjaliści Huawei, nawet cztery i osiem razy lepsza niż te oferowane dotychczas na rynku – gwarantują szybkość oraz wydajność działania wymaganą dla wielu dzisiejszych zastosowań sztucznej inteligencji.
Co ważne, urządzenie Huawei OceanStor A800 zapewnia skalowalność pojemności na poziomie EB z maksymalnie 512 kontrolerami i 4096 kartami obliczeniowymi. Ponadto OceanStor A800 jest obecnie najbardziej energooszczędnym rozwiązaniem pamięci masowej w ofercie firmy Huawei – dzięki wyjątkowej gęstości przechowywania 1 PB/U oraz efektywności energetycznej na poziomie 0,7 wata/TB.
Kolejnym nowym, zaprezentowanym w Warszawie rozwiązaniem pamięci masowych było urządzenie Huawei OceanStor Pacific 9920. Jest to obecnie najbardziej wydajny model w portfolio producenta, jeśli chodzi o storage rozproszony, w którym metadane przesyłane są między różnymi instancjami (np. oddziałami jednej firmy) na potrzeby zaawansowanej analityki. Ponadto, rozwiązanie to umożliwia zapewnienie pełnej zgodności z przepisami, takimi jak RODO, ale zapewnia też długoterminową archiwizację danych. Jak przekonują przedstawiciele firmy Huawei, urządzenie OceanStor Pacific 9920 sprawdzi się zatem w instytucjach publicznych, szpitalach czy firmach ubezpieczeniowych, a więc wszędzie tam, gdzie przechowywane są pliki o dużych rozmiarach i potrzebna jest duża przepustowość oraz pojemność.
„Niedawno firma Bosch zdecydowała się wdrożyć to rozwiązanie na potrzeby przechowywania danych o wolumenie sięgającym kilkudziesięciu petabajtów (PB). Dodam, że na zachodzie OceanStor Pacific, sprzedaje się bardzo dobrze w dużych ilościach i dużych pojemnościach, choć w Polsce urządzenie to nie jest jeszcze wykorzystywane na tak dużą skalę. Jak na razie wdrożyliśmy je w dwóch instytucjach publicznych. Jedną z nich jest Poznańskie Centrum Superkomputerowe, które zamówiło wyjściowo pojemność 5 PB, ale w ciągu dwóch najbliższych lat planuje już rozbudowę do ponad 40 PB” – mówił Daniel Michalczak, Technical Solution Executive, Huawei Europe.
Podczas stołecznej odsłony tegorocznego Huawei Enterprise RoadShow, można było również zapoznać się z funkcjonalnościami macierzy OceanStor Dorado adresowanych do obsługi aplikacji o znaczeniu kluczowym. „Zapewniają one najwyższą możliwą wydajność wydajność mierzoną w liczbie operacji na sekundę, są superbezpieczne z punktu widzenia potencjalnego zainfekowania danych, a same rozwiązania są wspierane przez producenta do trzech generacji wstecz. Dodatkowo, rozwiązania te mają bardzo szeroką linię – zaczynają się od urządzeń za 40-50 tys. zł, które mogą być rozbudowywane do dziesiątek petabajtów” – zapewniał Daniel Michalczak.
Nie zabrakło także prezentacji urządzeń dedykowanych do obsługi kopii zapasowych, jak rozwiązania z rodziny Huawei OceanProtect, który odchodzi od standardowych nośników dyskowych (D2D2T), na rzecz technologii Flash-to-Flash-to-Anything (F2F2X). Rozwiązanie to w wyraźny sposób skraca tzw. okienka backupowe i jest dziś wykorzystywane przez firmy z różnych sektorów – od instytucji publicznych, poprzez finansowe, po zakłady przemysłowe. Przykładowo, narzędzie tego typu od 2023 roku z powodzeniem wykorzystuje Spółdzielnia Mleczarska Mlekpol – skróciło ono czas operacji backupu w tym przedsiębiorstwie dziesięciokrotnie, z 30 do ledwie 3 godzin.
Nowoczesna infrastruktura sieciowa
Oferta prezentowanych podczas tegorocznego Huawei Enterpise Roadshow oraz ICT Day najnowszych rozwiązań, nie ograniczyła się tylko do urządzeń pamięci masowych. Zaprezentowano również nowości produktowe rozwijane przez działy DataCom i Optical Network.
O tych pierwszych – zarówno podczas konferencji, jak i w mobilnej przestrzeni przed Pałacem Nauki i Kultury – opowiadał Arkadiusz Giedrojć, CTO, Huawei Enterprise Polska. Ekspert skupił się na najnowszym rozwiązaniu Huawei High-Quality 10 Gbps Cloud Campus, skierowanym dla klientów potrzebujących szybkiego, elastycznego i nieograniczonego dostępu do Internetu.
Wspomniana sieć kampusowa jest coraz częściej budowana w oparciu o standard W-Fi 6, a nawet najnowszy w branży standard Wi-Fi 7. Wprowadza on szereg nowych technologii – m.in. modulację amplitudy kwadraturowej 4096 (QAM) czy obsługę wielu łączy (MLO) – które pomagają zmaksymalizować korzyści płynące z pasm częstotliwości 2,4 GHz, 5 GHz i 6 GHz, tym samym umożliwiając zapewnienie wyższych szybkości transmisji danych, mniejszych opóźnień oraz większej niezawodności.
Zapowiedzianą przez Huawei ultraszybką infrastrukturę sieci kampusowej o przepustowości 10 Gb/s, która zapewnić ma sprawną cyfrową transformację przedsiębiorstw, obsłużą właśnie punkty dostępowe Wi-Fi 7 oraz przełączniki Multi-GE.
„Na takiej sieci kampusowej możemy uruchomić zarówno sieci IoT, jak i budować tzw. slacing. Koncepcja ta umożliwia bardzo szybkie tworzenie sieci wirtualnych na bazie jednej fizycznej infrastruktury. W kampusie robimy to w oparciu o technologię Flex-channel, co powoduje, że integrując na takiej samej infrastrukturze różnego rodzaju rozwiązania możemy to zrobić bardziej efektywnie” – powiedział Arkadiusz Giedrojć. „Mamy już też pierwsze osiągnięcia, jeśli chodzi o implementację infrastruktury opartej o Wi-Fi 7 – w międzynarodowej szkole w Monaco zbudowaliśmy kampus w oparciu o nasze flagowe rozwiązanie 8771x 1T z przełącznikami oferującymi 10 GB” – dodał.
Najnowsze rozwiązania optyczne Huawei – skierowane m.in. dla takich odbiorców jak hotele, szpitale czy zakłady przemysłowe – przybliżył natomiast Patryk Pizoń, Access Network Product Manager, Huawei Enterprise Polska. Opowiadał on m.in. o takich nowościach produktowych jak OptiXAccess MA800T, który jest inteligentnym urządzeniem typu OLT (Optical Line Terminal), obsługującym zarówno sieci GPON, jak i 10G czy nawet 50G. Warto również dodać, że urządzenie to ma być także przystosowane do pionierskich pasywnych sieci optycznych do przesyłu sygnału 10 GB/s.
Inną z zaprezentowanych przez eksperta nowości z tej kategorii było rozwiązanie iFTTR OptiXstar F50. To pierwszy na rynku produkt FTTR+X, które w połączeniu z architekturą C-WAN oraz WIFI 7 pozwala osiągnąć do 3Gb/s na każdym urządzeniu, tworząc w pełni optyczne scenariusze dla inteligentnych domów.
„Każde z tych urządzeń stanowi przełom w swojej kategorii, zmniejszając opóźnienia i jednocześnie zwiększając przepustowość, dostępność sieci oraz poprawiając komfort użytkowania” – podsumował Patryk Pizoń.
Tegoroczna trasa Mobilnego Centrum Ekspozycji Huawei obejmuje 54 miasta w 21 krajach Europy. W Polsce, poza Warszawą, najnowsze rozwiązania producenta można było zobaczyć w Jahrance, Krakowie oraz Katowicach.