CDOBEST100 edycja 2021AplikacjePREZENTACJA PARTNERA

Najbardziej pożądany jest model hybrydowy systemów ERP

Komentarz Eksperta

W Polsce, podobnie jak na całym świecie, wzrosło zapotrzebowanie na wszelkiego rodzaju systemy wspierające pracę zdalną, Digital Workplace, kontakt i wymianę dokumentów z kontrahentami online, a także rozwiązania e-commerce. Dodatkowo stale napędza nas cyfryzacja państwa.

Najbardziej pożądany jest model hybrydowy systemów ERP

Widać wzrost zainteresowania systemami gotowymi do szybkiego wdrożenia, otwartymi, pozwalającymi na integrację z różnymi aplikacjami branżowymi, łączącymi różne funkcjonalności, np. zarządzanie projektami, elektroniczny obieg dokumentów. Przykładem są dostępne w chmurze systemy ECM z elementami ERP. Ten rynek – szczególnie w sektorze MŚP – będzie się mocno rozwijał, bo potrzebujemy szybkiej ścieżki cyfryzacji przedsiębiorstw przy relatywnie niskich kosztach.

Nie zmienia to jednak faktu, że potencjał cyfryzacji polskich przedsiębiorstw jest nadal wysoki, a perspektywy dla rynku oprogramowania biznesowego dobre. Różnice w porównaniu do innych krajów europejskich są takie, że my startowaliśmy z niższego poziomu cyfryzacji przedsiębiorstw. Oczywiście różnic tych nie zniwelowaliśmy. Dla przykładu, w Unii Europejskiej średnio 36% firm korzysta z usług chmurowych, nie wspominając o krajach skandynawskich, gdzie odsetek ten przekracza 70%.

Z naszych obserwacji w Symfonii wynika, że najbardziej pożądany jest dziś model hybrydowy, gdzie kluczowe moduły oprogramowania są umiejscowione w infrastrukturze klienta. Wynika to z wielu przyczyn. Są to m.in. obawy związane z bezpieczeństwem, dostępnością systemów w przypadku problemów z infrastrukturą telekomunikacyjną, ale też popularność rozwiązań indywidualnych, które znacząco utrudniają przejście do chmury.

Ciekawym przykładem podejścia hybrydowego może być ekosystem finansowo-księgowy, w którym główny moduł księgowy działa w pełni w ramach lokalnej, firmowej infrastruktury IT, ale jest ściśle zintegrowany z dostępnymi w chmurze aplikacjami do wymiany faktur, elektronicznego obiegu dokumentów czy analizy JPK. Firmy, które wybiorą większą standaryzację obsługi procesów biznesowych będą stopniowo, ale w coraz większym stopniu zmierzały w kierunku rozwiązań chmurowych, więc poziom wykorzystania modelu cloud computing w odniesieniu do rozwiązań klasy ERP będzie wzrastał.

Bartłomiej Stopa, CTO w firmie Symfonia

Artykuł ukazał się na łamach Raportu ITwiz BEST100 edycja 2021. Zamów poniżej:

Raport ITwiz BEST100 edycja 2021

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *