Branża ITRynek

Największa giełda finansowych instrumentów pochodnych przejdzie do Google Cloud Platform

Do platformy chmurowej Google przeniesione zostaną m.in. systemy transakcyjne CME Group. Stosowną umowę zawarto na okres 10 lat. Wartości transakcji nie ujawniono. Wiadomo jednak, że w ramach transakcji wiązanej Google zainwestuje w CME Group środki rzędu 1 mld USD.

Największa giełda finansowych instrumentów pochodnych przejdzie do Google Cloud Platform

Wedle zapowiedzi, CME Group – operator giełdy instrumentów, powiązanych z klasami aktywów, takimi jak: produkty rolne, waluty, energię, stopy procentowe, metale, indeksy giełdowe i kontrakty terminowe na kryptowaluty, będzie wykorzystywał platformę Google Cloud Platform m.in. na potrzeby rozwoju oraz zwiększenia dostępności własnych usług. Projekt kompleksowej migracji systemów CME Group do Google Cloud Platform ma rozpocząć się już w przyszłym roku. Z oficjalnych informacji wynika, że projekt będzie realizowany w wielu etapach, zaś do środowiska chmurowego Google w pierwszej kolejności przeniesione zostaną obciążenia niewymagające m.in. znacząco niskich opóźnień w transmisji danych. W kolejnych etapach do platformy Google Cloud Platform przeniesione zostaną też m.in. narzędzia analityczne.

Jak donosi Reuters, przedstawiciele obu firm podkreślają, że jest to projekt trudny i specyficzny m.in. ze względu na wysokie wymagania w obszarze bezpieczeństwa oraz regulacje prawne. Zdaniem przedstawicieli operatora giełdowego partnerstwo z Google pomogłoby CME zapewnić łatwy dostęp większej liczbie uczestników rynku, zoptymalizować koszty oraz usprawnić funkcjonowanie infrastruktury IT i operacji biznesowych.

Jednocześnie, zdaniem analityków, współpraca Google i CME może ułatwić wypracowanie rozwiązań pozwalających wzmocnić pozycję Google Cloud Platform na światowych rynkach usług finansowych, który zaczyna inwestować znaczące środki w usługi przetwarzania w chmurze. Tym samym Google będzie w stanie bardziej efektywnie konkurować z firmami Amazon i Microsoft o największych klientów z branży finansowej.

Warto dodać, że już rok temu koncern Amazon i dwie giełdy – londyńska Aquis Exchange i Singapore Exchange SGX – przeprowadziły analogiczny program pilotażowy zakładający przeniesienie kluczowych systemów transakcyjnych do modelu publicznej chmury obliczeniowej. Deklarowano wówczas, że wykorzystanie modelu chmury obliczeniowej na potrzeby obsługi handlu akcjami przekłada się na oszczędności finansowe oraz zmniejszenie ryzyka przestojów.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *