InfrastrukturaRynek
Nokia i Ericsson będą budować infrastrukturę 5G w oparciu o technologie Intela
Znaczna część szykowanych właśnie do uruchomienia sieci 5G bazować będzie na technologiach opracowanych przez Intela. Podczas zorganizowanego przez firmę spotkania 5G Summit ujawniono bowiem, że dwaj giganci telekomunikacyjni – Nokia oraz Ericsson – zamierzają wdrażać 5G właśnie w oparciu o rozwiązania firmy z Santa Clara.
Jak donosi serwis ZDnet.com, zarówno Nokia, jak Ericsson korzystają z technologii i produktów Intela w swoich pierwszych produkcyjnych wdrożeniach standardu 5G. Firmy wykorzystują do tego celu między innymi nowe modemy 5G New Radio oraz wiele innych rozwiązań – w tym sprzęt i usługi stworzone z myślą o obsłudze technologii 4G i zmodernizowane są tak, by wspierały również nowy standard komunikacji bezprzewodowej.
I tak, przedstawiciele firmy Nokia wyjaśniają, że współpracują z Intelem przy trzech swoich produktach – platformie AirFrame, a także rozwiązaniach z rodziny AirScale (m.in. stacjach bazowych, nadajnikach i antenach) oraz chipsetach z serii ReefShark. Intel wsparł Nokię również podczas testów technologii 5G – m.in. poprzez udostępnienie firmie swojej platformy 5G Mobile Trial Platform. „5G to dużo więcej niż tylko radio – ta technologia wymaga odpowiedniego zaplecza, odpowiedniej architektury, programowalnego transportu, inteligentnej sieci, zabezpieczeń, zarządzania itp. Wszystko to staje się tak skomplikowane, że do sprawnego działania niezbędny jest system wykorzystujący sztuczną inteligencję” – tłumaczył Phil Twist, wiceprezes działu Networks Marketing and Communications w Nokii.
Ericsson chwali się z kolei faktem, iż współpracował już z Intelem podczas szeregu wdrożeń i testów 5G u operatorów GSM na całym świecie – wymieniono tu m.in. firmy T-Mobile, Sprint, AT&T, Verizon, Deutsche Telekom, Vodafone Group, BT, Telia, Swisscom, Telefonica Turkcell, Orange, China Mobile oraz Telstra. Obie firmy nawiązały współpracę w dziedzinie komunikacji bezprzewodowej już blisko 20 lat temu, a nad technologią 5G pracują razem od czterech lat. Jednym ze zrealizowanych w tym czasie projektów było zapewnienie łączności bezprzewodowej podczas tegorocznej Zimowej Olimpiady w południowokoreańskim Pjongczangu. “Intel zawsze kojarzy się wszystkim z procesorami Xeon czy komputerami PC – a przecież działamy na wielu innych obszarach, zarówno w segmencie smartfonów czy też stacji bazowej. Warto pamiętać, że gdy widzimy gdzieś rozwiązania Ericssona czy Nokii, to w ich wdrożeniach zwykle pojawiają się naszej produkty” – skomentowała Asha Keddy, wiceprezes działu Technology, Systems Architecture, and Client Group Intela.