AplikacjePolecane tematy

Nowa architektura aplikacji szybko zyskuje na znaczeniu

Cyfrowa transformacja odpowiada za globalny, 20% wzrost adaptacji mikrousług – wynika z raportu otwartej społeczności NGINX: The State of Modern App Delivery 2020. Okazuje się, że z aplikacji zbudowanych na mikrousługach korzysta obecnie nawet 60% respondentów, a ponad połowa ankietowanych wykorzystuje mikrousługi w kilku lub wszystkich aplikacjach.

Nowa architektura aplikacji szybko zyskuje na znaczeniu

Kontenery są dwa razy bardziej popularne od innych nowoczesnych technologii aplikacyjnych, czytamy w raporcie. I tak, 34% respondentów używało kontenerów w środowisku produkcyjnym, w porównaniu do 15% wykorzystujących architekturę bezserwerową oraz 7% używających Service Discovery. Przywołane wyniki ankiety NGINX potwierdzają ostatnie prognozy Gartnera wskazujące, że do 2022 roku 75% globalnych organizacji będzie wykorzystywać aplikacje kontenerowe w środowiskach produkcyjnych. Obecnie odsetek ten wynosi niecałe 30%. Kolejnym przejawem zmiany jest także fakt, że 14% ankietowanych planuje wykorzystać w 2021 roku Service Mesh. To o połowę więcej niż dotychczas.

„Jesteśmy świadkami wielkiego przeskoku z aplikacji monolitycznych do bazujących na mikrousługach. Organizacje coraz częściej decydują się budować platformy prężniejsze, z możliwościami szybszego wdrażania. Rośnie przekonanie, że aplikacje oparte na mikrousługach mogą pomóc poprawić doświadczenia użytkownika – kluczowego i rosnącego na znaczeniu czynnika sukcesu dla wszystkich organizacji” – komentuje Dor Zakai EMEA Senior Director for Solutions Engineering w F5 NGINX.

Ponadto z raportu wynika, że chmura publiczna pozostaje najpopularniejszym wyborem infrastruktury dla nowoczesnych narzędzi aplikacyjnych – tak wybrało 55% respondentów. Na IaaS wskazuje z kolei 23% ankietowanych, przetwarzanie bezserwerowe 13%, zaś prywatne PaaS – 11% ankietowanych. Dostrzegalnym trendem jest także stopniowe odchodzenie od systemów równoważenia obciążenia on-premise – 24% uczestników badania wskazuje wykorzystanie oprogramowania w tym zakresie, przy 19% opierających się jeszcze na rozwiązaniach sprzętowych. Ten ostatni wskaźnik spadnie do 15% w tym roku, prognozują autorzy raportu.

Nowe wyzwania i narzędzia rozwoju aplikacji

Zwiększające się wykorzystanie mikrousług oznacza również wzrost wyzwań. I tak, największe obawy koncentrują się na ochronie (50%), niezawodności i dostępności (39%), awarii systemu (39%) oraz wydajności (34%). Ponadto z analizy wynika, że ponad połowie respondentów rozwój aplikacji spędza sen z powiek m.in. w obszarach skalowania, prędkości, jakości, dostępnych narzędzi oraz wyboru języka.

Na tym tle, najmocniejszy wzrost w nadchodzącym roku przewidywany jest w obszarze zarządzania bramkami API – z 14% obecnie do 22% w 2021 roku. Organizacje zaczynają również więcej inwestować w takie rozwiązania jak WAF (17%) i Service Discovery (11%).

„Przy nabierającym tempa zarządzaniu mikrousługami, możemy się spodziewać znacznie więcej inwestycji w orkiestratory kontenerowe o charakterze open-source i narzędzia do zarządzania API” – podsumowuje Libby Meren, NGINX OSS Evangelist.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *