InfrastrukturaBiznesRynek
Nowoczesne technologie biurowe mało powszechne, ale istotne dla pracowników
Postęp technologiczny w biurach pozostaje na niskim poziomie, choć wykorzystanie nowych technologii w obszarze infrastruktury biurowej jest coraz częściej postrzegane jako sposób na poprawę efektywności pracy i odpowiedź na rosnące oczekiwania pracowników.
Tylko co piąta firma stawia na rozwiązania typu Proptech, rozumiane jako innowacje technologiczne dla branży nieruchomości, aby przy ich pomocy przyciągnąć do siebie najlepszych pracowników – to jeden z wniosków płynący z raportu „PropTech Index 2019. Zaawansowanie technologiczne biurowców a oczekiwania i potrzeby cyfrowe najemców” przygotowanego przez firmę CBRE. W Polsce 39% z badanych podmiotów podejmowało próby wdrożenia nowoczesnych technologi biurowych, jednak nadal nie wypracowało spójnej koncepcji. Mimo tego eksperci CBRE wskazują, że wachlarz technologii definiujących kierunek rozwoju branży nieruchomości biurowych będzie się powiększać ze względu na zmieniające się potrzeby młodych pracowników. Pokolenie Z właśnie w otoczeniu najnowszych technologii czuje się najlepiej, stąd nowoczesne biuro staje się coraz częściej kartą przetargową w ich przyciąganiu.
“Młodzi ludzie przyzwyczajeni do wygody, jaką daje dostęp do najnowszych technologii, tego samego będą szukać w miejscu pracy. Tym bardziej, że z analizy firmy Deloitte wynika, iż Pokolenie Z nastawione jest zdecydowanie bardziej pragmatycznie niż poszukujący doświadczeń Millenialsi. Dlatego kwestia nowoczesnego biura wspierającego pracownika tak, aby być najbardziej wydajnym, jest kluczowa” – tłumaczy Krzysztof Mogielski, dyrektor ds. transformacji cyfrowej w CBRE. “Z naszych badań wynika, że tą zależność między zaawansowaniem technologicznym biura a przyciąganiem talentów dostrzega wiele firm, ale jeszcze nie do końca potrafią odpowiednio zabrać się za ich wdrażanie” – dodaje.
Sporo do zrobienia w segmencie Proptech
Na pytanie o wspieranie wdrażania rozwiązań Proptech aż 21% przedstawicieli krajowych firm zapytanych przyznaje, że zaawansowane technologicznie miejsca pracy to ważny element rozwoju ich firmy. Kolejne 39% podejmowało próby ich wdrożenia, ale nadal nie wypracowało spójnej koncepcji. Natomiast 27% przyznaje, że rozwiązania te są istotne. Oznacza to jednocześnie, że w 66% przedsiębiorstw ten ważny element nie jest realizowany w satysfakcjonującym stopniu. Nadal istnieje też spora grupa firm, które nie wspierają postępu technologicznego w biurze, bo pomimo dużej świadomości, nie są gotowe do wdrożenia tego typu nowinek. Nowości technologiczne za nieistotne uznaje natomiast 13% respondentów.
Największy wpływ technologii teleinformatycznych z segmentu Proptech widać w polskich biurowcach, których zresztą buduje się coraz więcej. Z raportu wynika, że pod względem świadomości rozwiązań biurowych Polska jest w regionie CEE na takim samym poziomie jak Czechy i Rumunia. W Rumunii 22% respondentów postrzega stworzenie nowoczesnego i cyfrowo zaawansowanego miejsca pracy jako część szerszej wizji, zaś w Czechach jest to 23%. Większą świadomość rangi rozwiązań Proptech dla biznesu widać wśród Austriaków – 28%. Najbardziej świadome w tym temacie kraje regionu to Węgry (37%) oraz Słowacja (45%). Tam prawie co druga firma ma wpisaną w swoją strategię walkę o nowoczesne biuro.
Eksperci CBRE podkreślają, że firmom potrzeba obecnie doradztwa w zakresie najlepszych rozwiązań, które odpowiedzą na potrzeby młodych ludzi, a szczególnie wchodzącego na rynek pracy wspomnianego już Pokolenia Z, a więc osób urodzonych pod koniec lat 90. Są one dużo bardziej nastawione na wykorzystywanie nowych technologii i trudniej wyobrazić im sobie świat bez wygody jaką daje smartfon oraz aplikacje. Dlatego też zdecydowanie chętniej wybiorą miejsce pracy, które im tę wygodę zaoferuje. I tak, nowe pokolenia konsumentów oraz pracowników zmuszają pracodawców i wynajmujących do zaakceptowania faktu, że technologia ma kluczowe znaczenie w miejscu pracy.
Raport CBRE „PropTech Index 2019” składa się z dwóch segmentów: badania oczekiwań konsumentów oraz oceny zaawansowania technologicznego budynków. W pierwszej części analizie poddano 79 biurowców z Austrii, Czech, Węgier, Rumunii, Słowacji oraz z Polski, z której pochodziła znaczna część badanych budynków – dokładnie 25. Każdy z uwzględnionych biurowców posiadał najwyższe oceny w zakresie zielonych certyfikatów BREEAM oraz LEED. W drugiej części użytkownicy biur wskazywali na to, z których aplikacji korzystają najczęściej oraz jakich nowoczesnych rozwiązań oczekują w miejscach pracy.