InfrastrukturaBranża ITRynek
Oracle zapowiada dynamiczny rozwój własnej infrastruktury chmurowej
Do końca przyszłego roku na świecie powstać ma 20 nowych regionów Oracle Cloud Infrastructure. Plany zakładają też, że aby sprostać potrzebom klientów w zakresie wysokiej dostępności, odtwarzania danych oraz zapewnienia zgodności z przepisami, w wybranych krajach uruchomione zostaną podwójne regiony platformy Oracle Cloud. Zapowiadane są też nowe ośrodki odpowiedzialne za komunikację pomiędzy chmurami Oracle Cloud oraz Microsoft Azure.
Zgodnie z zapowiedziami ujawnionymi podczas tegorocznej konferencji Oracle OpenWorld, strategia rozwoju globalnej platformy chmurowej Oracle zakłada, że do końca 2020 roku na świecie działać będzie 36 regionów Oracle Cloud Infrastructure. Podwójne regiony będą funkcjonować w USA, Kanadzie, Brazylii, Wielkiej Brytanii, Japonii, Korei Południowej, Australii, Indiach, Izraelu, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Arabii Saudyjskiej, a także w Unii Europejskiej. Uruchomione zostaną też nowe regiony dedykowane dla administracji publicznej Izraela i Wielkiej Brytanii. Zmiany mają odpowiadać potrzebom klientów, a jednocześnie – pozwolić na zwiększenie ekspansji Oracle na światowym rynku usług chmurowych.
Zapowiedziano również zwiększenie liczby połączeń platformy Oracle Cloud z centrami danych Microsoft Azure. Dzięki temu sprawniejsze mają być m.in. operacje wymagające przesyłania danych pomiędzy obiema chmurami. Zapowiedź ta wpisuje się m.in. w oczekiwania typowe dla projektów budowy infrastruktury w modelu multicloud. I tak, od czerwca 2019 roku bezpośrednie połączenia z Microsoft Azure są dostępne dla użytkowników usług Oracle Cloud Infrastructure oferowanych za pośrednictwem centrów danych w Stanach Zjednoczonych (w Ashburn) oraz w Wielkiej Brytanii (w Londynie). W ciągu najbliższych kilku kwartałów podobna integracja z Microsoft Azure ma być dostępna także dla wybranych regionów z zachodniej części Stanów Zjednoczonych, Azji oraz Europy.
Przedstawiciele Oracle zapewniają, że dzięki podwójnym regionom Oracle Cloud Infrastructure klienci będą mogli ulokować w swoim regionie zarówno rozwiązania wykorzystywane produkcyjnie, jak i te – wdrożone na potrzeby odtwarzania po awarii lub w odpowiedzi na wymagania dotyczące ciągłości biznesowej czy konieczność zapewnienia zgodności z przepisami. W ramach zduplikowanych regionów dostępne będą wszystkie usługi Oracle Cloud Infrastructure, w tym autonomiczna baza Oracle Autonomous Database i aplikacje Oracle Fusion Applications. „Aby zapewnić ciągłość biznesową i ochronę w przypadku awarii oraz spełnić regionalne wymagania prawne, klienci korporacyjni na całym świecie potrzebują regionów rozproszonych geograficznie. Wprowadzenie kilku domen dostępności w ramach jednego regionu nie wystarcza. W przeciwieństwie do innych dostawców chmury Oracle stara się zapewnić drugi region na potrzeby odtwarzania po awarii w każdym kraju, w którym oferujemy usługi Oracle Cloud Infrastructure — zgodnie z potrzebami naszych klientów” – podkreśla Don Johnson, wiceprezes Oracle i szef działu Oracle Cloud Infrastructure.