Branża ITRynek

Polska ma zgodę na uruchomienie e-recepty transgranicznej

Decyzja Komisji Europejskiej stanowi pierwszy krok do tego, aby Polacy mogli realizować swoje e-recepty w innych krajach UE, a obywatele innych krajów – w Polsce. Tym samym nasz kraj dołącza do liczącego obecnie jedynie kilka krajów grona państw wspierających wymianę e-recept transgranicznych.

Polska ma zgodę na uruchomienie e-recepty transgranicznej

Zgoda na uruchomienie e-recepty transgranicznej oznacza, że Polska dołącza to grona krajów należących do programu obsługi e-recept transgranicznych. Kolejnym krokiem poprzedzającym uruchomienie obsługi takich recept w wybranych aptekach będzie ustalenie szczegółów organizacyjnych i operacyjnych z poszczególnymi krajami uczestniczącymi już w tym programie.

Dzięki temu możliwe będzie realizowanie polskich e-recept w wybranych krajach Unii Europejskiej – początkowo m.in. w Finlandii i Chorwacji, a także e-recept z innych państwa UE w polskich aptekach. W naszym kraju usługa ta obecnie w pierwszej kolejności mieszkańców Estonii, Chorwacji, Portugalii oraz Finlandii. Plany zakładają także systematyczne uruchamianie obsługi e-recept transgranicznych w kolejnych krajach przystępujących do programu.

“E-recepta transgraniczna to kolejna usługa e-zdrowia, którą uruchamiamy z myślą o komforcie i wygodzie pacjentów. Już wkrótce polscy studenci uczący się za granicą, czy też np. osoby pracujące w wybranych krajach Unii Europejskiej, będą mogły wykupić lek na podstawie elektronicznego dokumentu wystawionego przez polskiego lekarza. Ułatwienia czekają także część obcokrajowców mieszkających w Polsce. Dodatkowo, dzięki digitalizacji recepty transgranicznej, znika problem związany z jej przechowywaniem. Pacjent zawsze będzie miał ją pod ręką w formie elektronicznej, np. na swoim telefonie czy innym urządzeniu” – mówi Paweł Kikosicki, dyrektor Centrum e-Zdrowia.

Co ważne, istota cyfrowej recepty transgranicznej zakłada, że będzie ona możliwa do zrealizowania w innym państwie Unii Europejskiej niż to, w którym została wystawiona, jednak za pełną odpłatnością. Możliwe będzie jednak uzyskanie refundacji poniesionych kosztów po powrocie do kraju, zgodnie z obowiązującymi lokalnie przepisami. Jednocześnie, e-recepta transgraniczna nie obejmuje produktów, takich jak: leki psychotropowe, odurzające, recepturowe, produkty lecznicze do zastrzeżonego stosowania, a także środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *