CyberbezpieczeństwoSztuczna inteligencjaRynek
Ponad 1/3 wrażliwych informacji udostępnianych aplikacjom GenAI to regulowane dane osobowe
Fakt ten stwarza oczywiście potencjalne ryzyko dla firm związane z kosztownym naruszeniem danych. Szczególnie, że – jak wynika z najnowszego raportu Netskope – wykorzystanie generatywnej sztucznej inteligencji wzrosło ponad trzykrotnie w ciągu 12 miesięcy.
Nowa analiza Netskope Threat Labs ujawnia, że trzy czwarte ankietowanych firm całkowicie blokuje co najmniej jedną aplikację GenAI. Odzwierciedla to dążenie liderów technologii korporacyjnych do ograniczenia ryzyka eksfiltracji wrażliwych danych. Jednak mniej niż połowa organizacji stosuje kontrole mające zapobiec udostępnianiu poufnych informacji w zapytaniach wejściowych.
Z badania wynika również, że nawet 96% firm korzysta obecnie z generatywnej sztucznej inteligencji. Liczba ta potroiła się w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Średnio przedsiębiorstwa używają obecnie prawie 10 aplikacji GenAI, w porównaniu z 3 w zeszłym roku. Niestety, firmy doświadczyły też gwałtownego wzrostu udostępniania zastrzeżonego kodu źródłowego w aplikacjach GenAI. Stanowi to 46% wszystkich udokumentowanych naruszeń polityki danych.
Istnieją też pozytywne oznaki proaktywnego zarządzania ryzykiem w niuansach bezpieczeństwa i kontroli utraty danych stosowanych przez organizacje. Przykładowo, 65% firm wdraża obecnie szkolenie użytkowników w czasie rzeczywistym, aby pomóc im w interakcjach z aplikacjami GenAI. Według specjalistów Netskope, taki skuteczny coaching odegrał kluczową rolę w ograniczaniu ryzyka związanego z danymi. Skłonił bowiem 57% pracowników do zmiany swoich działań po otrzymaniu alertów szkoleniowych.
„Zabezpieczenie korzystania z generatywnej AI wymaga dalszych inwestycji i większej uwagi. Przedsiębiorstwa muszą zdawać sobie sprawę, że wyniki GenAI mogą nieumyślnie ujawnić poufne informacje. A ponadto propagować dezinformację czy wprowadzać złośliwe treści. Wymaga to solidnego podejścia do zarządzania ryzykiem w celu ochrony danych, reputacji i ciągłości biznesowej” – skomentował James Robinson, Chief Information Security Officer w Netskope.
- ChatGPT pozostaje najpopularniejszą aplikacją, z której korzysta ponad 80% przedsiębiorstw.
- Microsoft Copilot wykazał największy wzrost wykorzystania (57%) od czasu jego uruchomienia w styczniu 2024 roku.
- 19% organizacji nałożyło całkowity zakaz wykorzystywania GitHub Copilot.