BiznesPolecane tematy
Potęga platformy SAP HANA, czyli jak itelligence i IBM pomagają rozwijać Twój biznes
Advertorial
Błyskawiczne przetwarzanie informacji, szczególnie w przypadku dużych baz danych, to główna zaleta i – z biznesowego punktu widzenia – ważny wyróżnik platformy SAP HANA. “Czas pojedynczej operacji dostępu do danych w SAP HANA spadł do nanosekund, co w skali systemu informatycznego, który takich operacji wykonuje dziesiątki tysięcy, przekłada się na drastyczne wręcz przyspieszenie” – mówi Ireneusz Pełka z firmy itelligence, która zajmuje się wdrożeniami i utrzymaniem systemów SAP, działając w oparciu o niezawodny sprzęt IBM Power Systems.
Dane to współcześnie jedne z najcenniejszych zasobów firmowych. Potrzeba analiz ogromnej ilości informacji, i to w czasie zbliżonym do rzeczywistego, jest bardzo duża, więc rynek technologii z tym związanych szybko rośnie. Według firmy konsultingowej Markets and Markets do 2020 roku osiągnie on wartość 23,15 mld USD, choć w 2015 było to zaledwie 5,58 mld USD. Co ważne, średnioroczny wzrost, zgodnie z szacunkami, utrzyma się w tym czasie na poziomie 32,9%.
Wielowymiarowym przetwarzaniem danych od lat zajmuje się firma SAP – znany producent kompleksowych rozwiązań do obsługi przedsiębiorstw. Jednym z produktów, które służą do obsługi bardzo dużych ilości informacji, jest SAP HANA.
SAP HANA – napęd dla systemów SAP
SAP HANA (High-Performance Analytic Appliance) to platforma przetwarzania danych, która rezyduje w całości w pamięci fizycznej (RAM) i pozwala osiągnąć wysoki postęp w zakresie szybkości i wydajności przetwarzania oraz udostępniania informacji. Narzędzie to daje też nowe możliwości raportowania i analiz, które dotychczas były niedostępne z uwagi na ograniczenia wydajnościowe.
Pojawienie się w portfolio SAP platformy przetwarzania danych HANA Ireneusz Pełka nazywa rewolucją. “Jeszcze kilka lat temu systemy SAP oparte były na bazach innych producentów. Natomiast wprowadzenie SAP HANA oznacza, że teraz jeden producent dostarcza i bazę danych i narzędzia do jej obsługi” – tłumaczy ekspert itelligence. I dodaje, że wraz z własną bazą danych firma SAP wprowadziła nowy sposób analizy informacji, czyli narzędzie typu in-memory, które pozwala na przetwarzanie dużych zbiorów danych w pamięci RAM.
Korzyści biznesowe niezależnie od branży
Wśród firm, których systemy SAP HANA znajdują się w data center itelligence, są m.in. DRE czyli polski producent drzwi, firma produkcyjna z branży spożywczej Mosso Kewpie, producent maszyn rolniczych UNIA, czy działający w branży ubezpieczeniowej Pacific Life.
Tak szeroka rozpiętość branż jest możliwa dzięki temu, że itelligence – oprócz usługi managed services czyli kompleksowej opieki nad systemami, świadczy również usługi w ramach rozwoju i wsparcia samych aplikacji. “A zatem nasi konsultanci, którzy mają odpowiednie kompetencje, są w stanie zrozumieć różne branże i pomagać firmom z różnych obszarów oraz udoskonalać funkcjonalności systemu SAP” – dodaje ekspert itelligence.
Aplikacje SAP, jako kluczowe systemsy biznesowe, wymagają wykonywania szeregu zadań, które wpływają na ich poprawne działanie, jak hosting, administracja, monitoring czy backup. Odpowiedzią na te wyzwania są usługi Managed Cloud dla SAP, które są połączeniem wszystkich tych czynności, obsługiwanych przez jednego partnera we własnym Data Center. Klienci itelligence nie muszą zajmować się wyborem odpowiedniego sprzętu pod systemy, dbaniem o dostępność, bezpieczeństwo, czy zapewnieniem odpowiednich kompetencji wewnętrznych do opieki nad SAP. Eksperci Data Center itelligence przejmują pełną odpowiedzialność za kompleksowe utrzymanie środowiska SAP i konfigurowanie go w sposób gwarantujący możliwie najlepszą wydajność i dostępność.
IBM Power Systems – jeden z filarów jakości SAP HANA
Opierając się na wieloletnim doświadczeniu, eksperci itelligence zdecydowali się utrzymywać środowisko SAP HANA na platformie IBM Power Systems. “Systemy Power od lat są budowane zgodnie z koncepcją RAS, a zatem według haseł reliable, available, serviceable, czyli niezawodność, dostępność i użyteczność. I mówimy tutaj o niemal legendarnej odporności na awarie, czyli o systemach, które latami pracują bez potrzeby wyłączania i bez uszkodzeń elementów, które wpływają na dostępność serwera” – przyznaje Ireneusz Pełka.
Hardware IBM Power Systems stosowany dla rozwiązań SAP HANA wyróżnia się dodatkowo m.in. wydajnością. “Środowiska pracujące na platformie IBM Power Systems działają równie wydajnie bez względu na obciążenie. Jeżeli system generuje ponad 90 proc. stałego obciążenia procesora, to w zasadzie aplikacja działa tak samo wydajnie, jak przy 50 procentach obciążenia. To jest bardzo istotny atrybut wydajności. Zresztą warto przy tej okazji podkreślić, że większość naszych dużych, najbardziej wymagających klientów, pracuje właśnie na systemach Power. I nie mówię tutaj tylko o platformach HANA, bo są to także klasyczne SAP-y oraz systemy poza SAP-owe” – mówi Ireneusz Pełka.
Zasoby dopasowane do potrzeb przedsiębiorstwa
Firma SAP zaplanowała dla aplikacji HANA dwa modele instalacji: Appliance, czyli w zamkniętej architekturze oraz Tailored Datacenter Integration (TDI), w elastycznym środowisku. Model TDI jest dobrym rozwiązaniem zarówno dla firm posiadających już swoje własne, rozbudowane środowisko IT, jak i dla tych zakładających szybki rozwój, ponieważ daje bardzo duże możliwości rozbudowy i modyfikacji. Co ważne, elastyczność działa też w drugą stronę, a zatem – jeśli zajdzie taka potrzeba – z nadmiaru zasobów można zrezygnować.
Inżynierowie itelligence pierwszą platformę SAP HANA w modelu TDI na serwerach POWER zbudowali w 2015 roku, stając się polskimi prekursorami w tej dziedzinie. Od samego początku zainteresowanie tym rozwiązaniem było bardzo duże i ta dynamika utrzymuje się do dziś.
System pod fachową opieką
Codzienne zarządzenie SAP HANA wiąże się z szeregiem działań, takich jak m.in. proaktywny monitoring, aktualizacje, optymalizacja zasobów, nadzór nad infrastrukturą, backup czy gwarancja dostępności. Są to dość wymagające procesy, dlatego warto w tym obszarze zaufać doświadczonemu partnerowi. “Administrowanie platformą SAP HANA wymaga wysokich kompetencji, a nie każda firma ma w swoim zespole specjalistów z tego obszaru i nie każda firma chce się pod tym kątem rozbudowywać. Tymczasem, aby korzystać z SAP HANA, nie trzeba być specjalistą w tej dziedzinie, bo postawienie na sprawdzonego dostawcę niweluje większość problemów wdrożeniowych i zapewnia możliwie największe zyski z nowego systemu. Dlatego zapraszamy do kontaktu z itelligence i do poznania możliwości, jakie biznesowi daje SAP HANA” – dodaje Ireneusz Pełka.
Absolwent Politechniki Poznańskiej. Swoją karierę w IT zaczynał niemal 20 lat temu jako programista i DBA. Od 12 lat pracuje w itelligence. W dziesiątkach projektów zdobył doświadczenie z zakresu konfiguracji, migracji i upgrade’u kolejnych edycji systemów SAP. Od ponad 8 lat zajmuje się platformą IBM Power VM oraz systemami AIX. Jest pomysłodawcą i głównym twórcą infrastruktury opartej na Power VM, która stanowi istotny element oferty itelligence z zakresu usług typu Dedicated Private Cloud. Obecnie, jako team leader, aktywnie rozwija środowisko TDI dla SAP HANA na Power. Zdobyte doświadczenie potwierdzają certyfikaty przyznane przez czołowe firmy branży IT, w tym IBM i SAP.